Hudbu zajtrajška si môžete vypočuť už teraz. Na Nexte

Na 19. ročníku festivalu Next, ktorý sa bude konať od 28. novembra do 1. decembra v Bratislave, sa predstavia napríklad aj Fatima Al Qadiri, Caterina Barbieri a trio AMM. V centre A4 a ďalších priestoroch v Bratislave odohrajú vyše dvadsať koncertov interpreti z USA, Kanady, Talianska, Veľkej Británie, Holandska, Maďarska, Slovenska a ďalších krajín.

23.10.2018 14:00
Lucy Railton Next Foto:
Na festivale vystúpi aj violončelistka Lucy Railton, ktorej prístup osciluje medzi klasickou inštrumentálnou tvorbou a experimentálnou elektronikou.
debata

„Štýlové rozpätie je široké a siaha od elektroakustickej avantgardy zásadných svetových postáv, cez improvizovanú hudbu, experimentálne nástroje až po vizionársku elektroniku na pomedzí klubovej hudby,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Slávo Krekovič. Všetkých umelcov spája zámer prinášať nové, svieže prístupy so žánrovým nadhľadom.

Medzi najpútavejšie mená patria zástupcovia takzvanej Talianskej novej vlny Caterina Barbieria dvojica Primitive Art. Barbieri je mladá hudobníčka, ktorá skúma potenciál hypnotických efektov psychoakustickej repetície na ľudskú myseľ. Jej indickou tradíciou podložený prístup ku kompozícii vyúsťuje do prekvapivo organických zvukových obrazcov. Primitive Art spájajú svojským spôsobom apokalyptický dub a ozveny industriálu. Ich koncerty sú povestne hypnotickým zážitkom.

Pôvodom kuvajtská producentka Fatima Al Qadiri patrí medzi špičku súčasnej futuristickej, koncepčne vyhranenej elektroniky. Na festivale ponúkne audiovizuálne predstavenie Shaneera, ku ktorému vytvorilo projekciu berlínske štúdio Transforma. Ďalším lákadlom podujatia je aj britská formácia AMM, ktorá vznikla v roku 1965 a venuje sa voľnej improvizácii.

Festival predstaví rad špeciálnych projektov a dve premiéry. Legenda elektronickej hudby Peter Zinovieff – inovátor a spolutvorca syntetizátorov z dielne londýnskych EMS – Electronic Music Studios, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil zvuk hudby 70. rokov (Pink Floyd, Tangerine Dream, a iných) sa predstaví s violončelistkou Lucy Railton, ktorej prístup je usadený medzi klasickou inštrumentálnou tvorbou a experimentálnou elektronikou.

Vystúpi aj Maďar Bálint Szabó s projektom Gosheven. Koncert bude vyvrcholením jeho jesennej rezidencie v A4 v rámci Visegrad Artist Residency Program. Predstavia sa aj Jung An Tagen či Datanoise, festival ponúkne aj prednášky a workshopy.

Na minuloročnú klubovú noc nadviaže Next s hneď niekoľkými vzácnymi hosťami. V rámci spolupráce s klubovou značkou Mäss sa predstaví krstný otec legendárneho vydavateľstva Fade to Mind (Kelela, Kingdom), newyorský DJ a producent Total Freedom. Ten je povestný svojimi eklektickými setmi spájajúcimi celé spektrum súčasnej klubovej tvorby.

debata chyba
Viac na túto tému: #Next #A4 – priestor súčasnej kultúry #súčasná hudba