Počas 1. mája sa bude v Novej Cvernovke oslavovať sloboda

Mestský festival - 1.MÁJ - Deň otvorených ateliérov 2019 privíta návštevníkov už po deviaty raz. Predstaví tvorbu stálych, ale aj nových členov komunity sídliacich v priestoroch kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka na Račianskej 78 v Bratislave. V čase od 10. do 22. hodiny môže verejnosť slobodne objavovať výsledky práce viac ako 50 ateliérov dizajnérov, maliarov, fotografov, architektov, filmárov, ale aj hudobných skúšobní, remeselných dielní či knižných vydavateľstiev, ktoré vznikli počas uplynulého roka.

26.04.2019 07:00
Nová Cvernovka 1.MÁJ Foto:
Atmosféra počas festivalu 1.MÁJ - Deň otvorených ateliérov v roku 2018.
debata

„Nosnou témou tohtoročného podujatia 1.MÁJ je sloboda. Všeobecne povedané, sloboda je schopnosť robiť to, čo sa nám páči a čo máme radi. Komunita Novej Cvernovky pracuje aj so spojením zodpovedná sloboda vo vzťahu k prírode. Veľmi si uvedomujeme, že naša sloboda končí tam, kde sloboda iného začína. Sloboda dáva priestor na kreativitu, tvorbu, vyjadrovanie sa slovom, cestovanie alebo spájanie sa. Pri tejto príležitosti odštartuje aj trojmesačná náučná výstava Dyktát Bruselu, ktorá bude pripomínať nielen 15. výročie vstupu Slovenska do EÚ, ale aj hodnoty a slobody s tým spojené,“ povedal Viliam Csino, režisér a jeden zo zakladateľov Nadácie Cvernovka.

Návštevníci budú môcť počas dňa nasávať atmosféru podujatia 1.MÁJ v celom areáli Novej Cvernovky, nahliadnuť do ateliérov a objavovať vernisáže, vyskúšať si na workshopoch tradičné tlačové techniky, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, výstav a prezentácií či nahliadnuť do priestorov knižných vydavateľstiev. Prekvapia nové ateliéry či pop-up koncerty v suteréne. Milovníkov site-specific projektov zaujme inštalácia Picture Vitalis od výtvarníčky Patrície Koyšovej. Kreslenia chtivé deti si svoj výtvarný talent môžu realizovať v knižnici Kabinet pomalosti.

Veľa aktivít sa bude týkať udržateľnosti a ekológie. Jednou z nich bude aj hra s indíciami z dielne Nadácie VÚB, partnera živej kultúry v Novej Cvernovke, za ktorú môžu návštevníci získať ekologickú tašku Dorka bag skrývajúcu unikátny príbeh. Park de Palma ponúkne miesto pre oddych i priestor pre deti, ktoré sa môžu tešiť na divadielko, cirkusový workshop, koncert a sladké prekvapenie.

Popri prehliadkach ateliérov sa počas dňa uskutoční aj program v sále, ktorý prinesie diskusiu so spisovateľom a reportérom Martinom Pollackom, skúmajúcim vo svojej tvorbe témy histórie, násilia a slobody. Rozhovor s ním povedie spisovateľ a prekladateľ Michal Hvorecký. Podvečerný program na dvore Novej Cvernovky v réžii vydavateľa pôvodnej slovenskej literatúry Kertésza Bagalu prinesie čítanie hercov Františka Kovára, Alexandra Bártu a Henriety Mičkovicovej vo formáte Čau o piatej. Tento rok na 1.MÁJa do tanca zahrajú kapely 100 múch, Mojše Band, Trolejboys a Puding Pani Elvisovej a na záver bude afterparty.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sloboda #1. máj #ateliér #Nová Cvernovka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy