To najlepšie z rozhlasovej hry odvysiela Rádio Devín

02.06.2019 05:00
SRo, slovensky rozhlas, budova,
Produkciu rozhlasových hier za uplynulé dva roky tvoria dramaturgicky i realizačne rôznorodé diela. Autor: ,

Poslucháči Rádia Devín si najbližší týždeň budú môcť vypočuť všetkých 63 titulov, ktoré boli nominované na Festival rozhlasovej hry. Ten sa uskutoční 10. až 12. júna v Trnave, počas ktorého odborná porota z dvadsiatky hier, ktoré sa dostali do užšieho výberu, vyberie víťazov v kategóriách nad 30 minút a do 30 minút. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Rádio Devín odvysiela od soboty 1. júna do nedele 9. júna 63 súťažných hier, vytvorených za predchádzajúce dva roky. Prvé dve hry odznejú v sobotu 1. júna od 20.00 h a ďalšie v nasledujúce dni od 15.00 h a od 20.00 h. Tento program nadväzuje na tradičný a poslucháčsky obľúbený Týždeň rozhlasovej hry, ktorý sa konal každé dva roky a Rádio Devín plánuje v tejto periodicite pokračovať.

„Sme radi, že vyvrcholením Festivalu rozhlasovej hry v Rádiu Devín bude súťažný Festival rozhlasovej hry v Trnave, ktorý okrem ponuky toho najlepšieho z našej dramatickej tvorby ponúkne aj reflexiu žánru rozhlasovej hry v rámci odborného kolokvia či veľa inšpiratívnych programov a príležitostí na stretnutie s osobnosťami rozhlasového umenia,“ uviedol pre médiá šéfdramaturg Rádia Devín Peter Janků.

Rozhlasová hra ako kráľovský rozhlasový žáner je podľa neho jedným z pilierov vysielania Rádia Devín, ktoré tento rok ponúka poslucháčom každé dva týždne premiéru jednej rozhlasovej hry. K tomu treba pripočítať Rozhlasové hry pre rodinu, cyklus Naša zabudnutá klasika, Ako to bolo ďalej, Zmiešaná dvojhra či Fórum mladých autorov, ktoré dopĺňajú širokú ponuku žánrov dramatického umenia v Rádiu Devín, dodal Janků.

Produkciu rozhlasových hier za uplynulé dva roky tvoria dramaturgicky i realizačne veľmi rôznorodé diela. Tie majú potenciál osloviť nielen nadšencov pre klasiku a veľké mená domácej i svetovej literatúry, ale aj odvážnych milovníkov experimentu. Ako priblížila vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková, zostavenie kolekcie všetkých nominovaných hier pre vysielanie Rádia Devín bolo niečím ako okamihom pravdy.

„Nebol to jednoduchý proces, vtesnať ich do trojhodinových popoludňajších a večerných blokov nám opäť ukázalo, ako opatrne treba pracovať s náladovým vyznením, témami, vekovou vhodnosťou i poetikami súťažných titulov. Aj vďaka kolekcii súťažných hier vo vysielaní Rádia Devín sa utvrdzujeme v nádeji, že v Odbore literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu netvoríme umenie pre umenie, ale hodnotu pre poslucháča. Ohlasy na sociálnych sieťach i popularita webového archívu v nás udržiavajú vieru, že inteligentný poslucháč neprestáva cítiť hlad po kvalitne spracovanom umeleckom slove,“ konštatovala.

Hlavnými organizátormi Festivalu rozhlasovej hry sú RTVS a Trnavský samosprávny kraj. Hlavným partnerom je Rádio Devín. Partnermi sú mesto Trnava, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Kultúrne centrum Malý Berlín, Združenie rozhlasových tvorcov, Literárne informačné centrum a Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Ambasádorkou festivalu je herečka Emília Vášáryová.

#Trnava #RTVS #Rádio Devín #rozhlasová hra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku