Nemý film Příchozí z temnot získa nový hudobný rozmer

19.07.2019 12:00
Příchozí z temnot
Film Příchozí z temnot z roku 1921 ozvučí Martin Bako. Autor:

V nedeľu 21. júla sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu skončí 8. ročník Bratislavského organového festivalu improvizáciami Martina Baka na český nemý film Příchozí z temnot. TASR o tom informovala PR manažérka Andrea Serečinová.

Legendárny nemý film režiséra a scenáristu Jana Stanislava Kolára z roku 1921 „ozvučí“ Martin Bako, slovenský organista s povesťou majstrovského improvizátora. Bratislavský organový festival projektom pripomenie dobovú prax, keď boli klaviristi i organisti bežnou súčasťou filmových projekcií. Organ so svojím širokým zvukovým diapazónom bol ideálnym nástrojom pre zvukovú interpretáciu nemého filmu.

Film Příchozí z temnot prináša mysteriózny príbeh alchymistu z dôb Rudolfa II., ktorému po 300 rokoch navráti život hlavný hrdina. Podmienkou udržania života je ale pravidelný prísun elixíru života. Druhý život alchymistu zamotá jeho ambícia získať si priazeň manželky hlavného hrdinu. Prelínanie motívu večného života a milostného viacuholníka ukončí prekvapivý záver filmu.

Návrat tradície ozvučovania nemých filmov živými hudobnými produkciami zasiahol posledné roky aj dramaturgie organových festivalov a práve mysteriózne príbehy, ponúkajúce možnosť využiť farebný potenciál najväčšieho hudobného nástroja, sú často v hľadáčiku interpretov i dramaturgov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#organ #Bratislavský organový festival #Martin Bako #Příchozí z temnot
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku