Hudba nepozná hranice - motív tohtoročného World Music Festivalu

07.08.2019 18:00
Aziza Brahim
Speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary. Autor:

Na viacerých miestach hlavného mesta bude opäť znieť zaujímavá hudba z rôznych kútov sveta, ethnojazz aj slovenský folklór. Štvrtý ročník festivalu World Music Festival Bratislava sa začne 27. septembra.

Aj tentoraz sľubujú organizátori výnimočné zážitky, ktoré prinesú interpreti z viacerých krajín. Je medzi nimi napríklad speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary, sestry M. Lalitha a M. Nandini z Indie, ktoré virtuózne hrajú na husliach tradičnú karnatickú hudbu, legendárna skupina Canzoniere Grecanico Salentino, s modernou interpretáciou juhotalianskeho štýlu pizzica, oceňované arménsko-turecké duo Vardan Hovanissian & Emre Gültekin či úspešný argentínsky umelec Rumbo Tumba.

Slovenské skupiny a interpreti sa na World Music Festival v Bratislave predstavia v rámci showcaseových koncertov domácim fanúšikom aj zahraničným odborníkom. Medzi sprievodnými akciami vyniká krst nového dvojalbumu Pokošovcov zo Šumiaca.

Hudba nepozná hranice

Jedným z motívov a inšpirácií festivalu je dokázať, že hudba nepozná hranice a že ich môže vďaka svojmu univerzálnemu jazyku úspešne prekonávať. Príkladom toho je aj tvorba dvojice Vardan Hovanissian – Emre Gültekin. Vardan hrá na tradičný arménsky dychový nástroj duduk a turecký hráč Emre zas na strunové nástroje ako sú baglama a saz. Ich dva spoločné albumy vysoko bodovali v hudobných rebríčkoch.

Rovnaké úspechy majú za sebou nahrávky speváčky Azizy Brahimovej, významnej predstaviteľky „púštneho blues“, ktorá sa narodila v utečeneckom tábore. Pochádza totiž z územia, o ktoré sa doteraz vedú územné spory.

Medzinárodnou hviezdou world music je i skupina Canzoniere Grecanico Salentino, ktorá bola časopisom Songlines vyhlásená za „Najlepšiu skupinu roka 2018“.

Súčasťou festivalu sú aj ďalšie podujatia – medzinárodná odborná konferencia, workshopy, prednášky, afterpárty a ďalšie,určené odborníkom aj širšej verejnosti. World Music Festival získal minulý rok ocenenia Najlepší nový festival a Najlepší malý/stredný festival spomedzi 20 etnofestivalov na svete v ankete Transglobal World Music Chart.

Slovenský showcase na World Music Festivale bude vo Véčku

World Music Festival v Bratislave ponúkne aj počas svojho štvrtého ročníka (27.-29. september 2019) showcase program so slovenskými kapelami. Tento rok budú môcť návštevníci festivalu spoznať skupinu Roc’hann, Trojku Zuzany Homolovej, Michal Noga Band a skupinu Romanika s hosťami Stanom Palúchom a Marcelom Comendantom. Vstup na showcase program festivalu v bratislavskom Véčku bude zdarma.

Showcase, alebo „výkladná skriňa“ po anglicky, je špeciálny pojem používaný v hudobnej hantírke pre podujatie, kde dostávajú šance interpreti a kapely, ktoré majú záujem presadiť sa v zahraničí. Na festivalových showcase koncertoch to majú kapely ťažšie, pretože v krátkom čase musia presvedčiť delegátov o svojich kvalitách. Aj preto sú na koncertoch vítaní diváci, aby svoje obľúbené skupiny podporili

Zmena oproti minulým rokom je v širšom žánrovom zábere. Nakoľko na Slovensku figuruje niekoľko výnimočných ľudových súborov a umelcov, ktorí sa venujú ľudovej hudbe, dostane tento rok priestor aj Michal Noga so svojou skupinou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#World Music Festival
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku