Hviezdne noci - žatva slovenskej hudobnej scény

, 14.08.2019 06:00
bytča
Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do nedele 18. 8. 2019 v Bytči. Autor:

Pouličné divadlo, literárne čítačky, premietania pod hviezdami, koncerty na otvorenom pódiu, výstavy vo výkladoch obchodov, slobodné vylihovanie v chilloutovej zóne priamo na námestí, stretnutie domáceho a cezpoľného publika, nocovanie v stane v parku priamo v meste.

Najzaujímavejšie víkendové podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť podľa redaktorov Pravdy. Tip pre veľkých, malých, najmenších i seniorov. Prečítate si každú stredu.

Hviezdne noci v Bytči sú viac ako obyčajný festival. Sprevádza ich nadšenie a práca miestnej komunity. Aj tento rok medzi 15. až 18. augustom prinášajú organizátori ambiciózny program a snažia sa čo najviac prepojiť festival so samotným mestom na strednom Považí – s jeho zákutiami, architektúrou a predovšetkým obyvateľmi.

Už po piatykrát premenia nadšenci malé mesto Bytča na kultúrny uzol, na ktorý uprie pohľad celé Slovensko. Za krátku dobu sa z akcie stalo unikátne štvordňové multižánrové podujatie navštevované ľuďmi z celého Slovenska. Výnimočným ho robí program, ktorý mieša hudbu, film, divadlo, výtvarné umenie, ale najmä revolučný spôsob, akým Hviezdne noci zaberajú verejný priestor a premieňajú malé mestečko na "veľký festival” bez plotov a pre všetky generácie.

Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do...
Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do nedele 18. 8. 2019 v Bytči. Autor: archív festivalu Hviezdne noci

Na troch pódiách počas štyroch dní odohrajú koncerty tri desiatky kapiel. Nebudú chýbať známe mená ako Katarzia, Noisecut, Bad Karma Boy. Tiež začínajúce talenty – víťazi Radio Head Awards Don’t Trust Butterflies, raper Fobia Kid, zoskupenie Ankramu, indiefolková hviezda Blanch, indierockeri Dave Brannigan či synthpopová novinka Gladia Moony. Dôraz na neobjavené, originálne kapely a to najlepšie zo slovenskej alternatívnej scény – to je kľúč hudobného programu.

Sobota bude patriť fanúšikom aktuálnej, aj staršej, tvrdej slovenskej hudbe. Headlinerom na pódiu v „kulturáku“ bude punkrocková formácia Davová psychóza, ktorá je na scéne už tri desaťročia. Koncert bratislavskej thrashmetalovej skupiny Catastrofy s odvážnymi a nekompromisnými textami doplnia domáci pankáči Bokom Okolky a deathmetalová mladá formácia Sorgoth.

Retrospektíva filmov Miloša Formana

Hviezdne noci sa začali pred piatimi rokmi ako filmový festival. A hoci dnes sú plnohodnotným multižánrovým podujatím, filmy v ňom majú stále najširšie zastúpenie. Počet sekcií a samotných projekcií sa každý rok zvyšuje, na aktuálnom piatom ročníku si diváci budú môcť vychutnať až 33 celovečerných a 17 krátkometrážnych filmov v siedmich sekciách. Filmová sekcia Pocta bude obsahovať všetkých päť filmov Miloša Formana – najslávnejšieho československého režiséra, ktoré nakrútil pred emigráciou v roku 1968. Diváci na veľkom plátne uvidia jeho snímky Černý Petr či reštaurované Lásky jedné plavovlásky.

Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do...
Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do nedele 18. 8. 2019 v Bytči. Autor: archív festivalu Hviezdne noci

Filmová sekcia zameraná na poľské komédie z obdobia socializmu predstaví menej známe tituly ako Kingsajz či Niet ruže bez ohňa. V rámci programu Filmovej archeológie bude premietnutá kompilácia filmov bratov Lumiérovcov Lumiére! a Bratia Skladanowski od známeho režiséra Wima Wendersa.

Očakávaným hitom je nová filmová sekcia Masterclass s kultovými debutovými filmami ako Za hrsť dolárov Sergia Leoneho, M od Fritza Langa a Nôž vo vode Romana Polanského. V ďalšej novej sekcii Film a spiritualita dostanú priestor legendy. Bergman, Tarkovskij či Paradžanov, ale aj menej známe snímky ako Utíš vodu. Časť filmov si diváci vychutnajú z raritných 35-milimetrových filmových kotúčov.

Osobnosťami nabité diskusné fórum

Bohatý program bude aj na vedľajšom pódiu v rámci diskusného fóra Diogenov sud. Predstavia sa tu literárne osobnosti Dano Majling, Vladimír Balla či Arpád Szoltés. Pozvanie diskutovať na témy vizuálneho smogu, identity mesta a hoaxov a konšpirácií prijali Jakub Goda, Samo Marec a Peter Pypo Dlhopolček.

Vrchovatú porciu workshopov pre deti v šapite tento rok obohatia aj aktivity pre dospelých v "Pomalej zóne” pri hlavnom pódiu. Tam sa budú nachádzať aj stánky dizajnových predajcov, kníhkupectvo, truck s vinylmi, detský kútik, prebaľovací pult a gastrozóna s tým najchutnejším street foodom. V "Pomalej zóne festivaloví hostia spomalia nielen seba, ale aj módu – na SWAP-e si môžu vymeniť oblečenie alebo podporiť slovenských dizajnérov a odniesť si krásne kúsky z ich dielne.

Návštevníkov neminú ani výstavy výtvarného umenia, nainštalované v priestoroch po celom meste a, samozrejme, obľúbený videomapping na budove starej lekárne na rohu námestia.

Unikátne priestory

Festival opäť na štyri dni oživí filmami a hudbou historické kulisy mesta. Premietať sa bude v renesančnom Sobášnom paláci a v obľúbenom Letnom kine na zámku. Hlavný hudobný stage sa opäť rozloží pod storočnými lipami na námestí, detské šapito bude pripravené v parku pri zmrzline, diskusné fórum hostí kaviareň Vitalkafé. Srdcom festivalu bude miestny „kulturák“ s divadelnou a filmovou sálou. Unikátne bude aj tohtoročné predstavenie divadla Nude priamo v jednom z bytov na sídlisku v Bytči.

Festival sa uskutoční od štvrtka 15. 8. do nedele 18. 8. 2019 v Bytči. Podrobnejšie informácie o programe a ubytovacích možnostiach sú na webe festivalu: hviezdnenoci.sk

Kam na výlet: 5 tipov v okolí

  • 1/ Hrad Hričov – zrúcanina hradu z trinásteho storočia leží nad obcou Hričovské Podhradie.
  • 2/ Skalná brána v Slopoch – jeden z pôsobivých skalných útvarov Súľovských skál.
  • 3/ Ranč Súľov – ponúka jazdenie na koni v jazdiarni i v prírode.
  • 4/ Šarkania diera – jedna z najznámejších jaskýň v okolí Žiliny.
  • 5/ Bytčiansky zámok – v roku 1611 sa tu konal povestný súd s pomocníkmi čachtickej panej.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Známe neznáme Slovensko #Leto s Pravdou #Hviezdne noci Bytči #Bytča
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku