Aj remeslo sa dá robiť on-line. ÚĽUV vám to ukáže!

ÚĽUV zatvoril brány pre verejnosť, no jeho pracovníci sa zamerali na sprístupnenie vybraných tvorivých, poznávacích a edukatívnych činností netradičnou formou. Pomocou krátkych videí, zvukových nahrávok a pracovných hárkov pre deti oslovuje fanúšikov ľudového umenia s cieľom udržať záujem o tradičné remeslo a duševné hodnoty našich predkov.

26.04.2020 18:50
debata
V čase pandémie ÚĽUV prináša ľudovú kultúru... Foto: ÚĽUV
uluv - zostan doma V čase pandémie ÚĽUV prináša ľudovú kultúru on-line.

Kontaktnými bránami je webová stránka a profil inštitúcie na Facebook-u a Instragrame.

Slogan „Zostaň zdravý“ nesie v sebe aj posolstvo duševného zdravia, v ktorom má kultúra nezastupiteľnú úlohu. Je spoločníkom v dobrovoľnej karanténe, pomáha znášať pocit stiesnenosti a zachovať pokojnú myseľ.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby sa pridalo ku kultúrnym inštitúciám, ktoré svoju činnosť vysunuli do online priestoru. „Vytvorili sme viaceré tematické sekcie, ktoré priebežne rozširujeme a dopĺňame o ďalšie aktivity,“ pozývajú pracovníci ÚĽUV.

Záujemcov všetkých vekových kategórií lákajú na minikurzy remesiel, do audioknižnice „Ako sa kedysi..“, na detskú tvorivú činnosť pomocou pracovných listov Huncút a tiež na online prehliadku výstavy „Srdcom zdobené“. V príprave je ďalšia sekcia venovaná práci našich kurátorov. Súhrn všetkých aktivít je dostupný na webovej adrese ÚĽUV-u

Zamestnať ruky a hlavu remeselnou činnosťou pomáha ÚĽUV v sekcii „Minikurzy“. V súvislosti so sviatkami Veľkej noci si šikovné ruky mohli vyskúšať opletanie kraslíc drôtom a niťou, naučiť sa ako sa pletú korbáče a ako vyzdobiť sladký medovník.

Kreatívne možnosti, ktoré v sebe ukrýva drôt prezentuje ÚĽUV na ďalšom videu venovanom výrobe drôteného srdca. Pri výbere a príprave kurzov vychádzali z materiálov, ktoré sú bežne dostupné v každej domácnosti a ktoré nie sú v dôsledku zatvorených obchodných prevádzok nedostupné.

Nielen pre deti, ale aj pre dospelých a súčasne aj pre pedagogických pracovníkov ÚĽUV pripravil audionahrávku knihy „Ako sa kedysi hospodárilo“. „Našim zámerom bolo pútavou formou priblížiť poslucháčom informácie o tom, ako vyzeralo roľnícke gazdovstvo v minulosti, aké práce na ňom ľudia vykonávali, aké náradie sa používalo, aké rastliny sa pestovali, ako sa chovali zvieratá. Zároveň sa deti dozvedia o remeslách, ktoré s hospodárením súviseli,“ vysvetľujú pracovníci ÚĽUV.

Pracovné listy z edície pracovných zošitov „Huncút“ hravou formou sprostredkujú tradície ľudovej kultúry na Slovensku pre deti v mladšom školskom veku. Listy je možné voľne stiahnuť z internetu a vytlačiť aj v domácich podmienkach. Tvorivosť detí podnecujú rôzne úlohy spojené s kreslením, maľovaním, vyfarbovaním a vystrihovaním.

V sekcii „Virtuálnych výstav“ je k nahliadnutiu online prezentácia výstavy Srdcom zdobené, ktorá je aktuálne inštalovaná v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach.

Z dôvodu zatvorenia galérií prináša ÚĽUV aspoň malú „ochutnávku“ z prehliadky ornamentov z tradičnej ľudovej kultúry. Už onedlho pribudne do tejto sekcie aj virtuálna prehliadka výročnej výstavy ÚĽUV-u, ktorá vzdáva hold ľudovým hudobným nástrojom a ich výrobcom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ÚLUV #Ľudová kultúra #online kultúra