Festival HoryZonty bude, ale nevyhne sa zmenám

Trenčiansky festival dobrodružných filmov HoryZonty to mal tohto roku nahnuté, ale mal by sa konať.

11.10.2020 12:00
Diváci na festivale si budú môcť pozrieť aj... Foto: Festival HoryZonty
Film Salto je kral Diváci na festivale si budú môcť pozrieť aj nový dokumentárny film Pavla Barabáša Salto je kráľ.

Nádeje, že sa festivalový život vráti do starých koľají, zhasli v posledný septembrový týždeň, keď sa zhoršila epidemiologická situácia na Slovensku a nad kultúrnymi, športovými a spoločenskými podujatiami sa stiahli mračná. Mesiac pred HoryZontami sa tak tím pod vedením Márie Dutkovej ocitol na križovatke, na ktorej muselo padnúť rozhodnutie ako ďalej.

„Nastala situácia, s ktorou sme síce rátali, ale verili sme v optimistickejší scenár. No sú to práve prekážky, ktoré nás posúvajú ďalej, a tak sme sa po dlhých úvahách a za pomoci ľudí, ochotných podeliť sa o svoj názor a skúsenosti, rozhodli festival posunúť aj do online priestoru. Je to pre nás cesta do neznáma, veľká výzva – technická, aj organizačná,“ hovorí riaditeľka festivalu, ktorá už podniká prvé kroky k tomu, aby v plánovanom termíne HoryZontov, od 5. do 7. novembra 2020, prebehlo všetko ako má nielen naživo v kinosálach, ale aj v internetovom prostredí.

Pre divákov to znamená, že o festival nebudú ukrátení ani v čase sprísnených opatrení a najnovšie slovenské a zahraničné outdoorové filmy si budú môcť pozrieť prostredníctvom online projekcií priamo zo svojho domova.

O divácky atraktívny festival však neprídu ani návštevníci, ktorí sa nechcú vzdať klasickej podoby podujatia. Z dôvodu limitu počtu 50 osôb na jednom podujatí sa organizátori rozhodili, že sa festival uskutoční v menších priestoroch, nie v pôvodne plánovanej 600-miestnej sále Posádkového klubu.

Aby sa HoryZontov mohlo zúčastniť naživo čo najviac ľudí, premietať sa bude na dvoch miestach – v klube Lúč a v kine Metro. Program bude totožný, posunutý bude len začiatok premietania, z dôvodu presunu účinkujúcich hostí z miesta na miesto.

Zmenami musela prejsť aj dramaturgia festivalu. „Napríklad s pôvodne plánovaným hosťom Róbertom Gálfym sme sa dohodli, že jeho prezentáciu presunieme na budúci rok. Bolo by veľkou škodou, keby sa jej mohlo zúčastniť tak málo divákov," vysvetľuje Dutková.

O hostí však organizátori návštevníkov celkom neochudobnia, predstavia ich v rámci besied k premietnutým filmom.

Jedným z lákadiel festivalu je aj film Lhotse. Foto: Festival HoryZonty
Film Lhotse Jedným z lákadiel festivalu je aj film Lhotse.

Na pódiu klubu Lúč a kina Metro predstaví svoj najnovšiu snímku Nájdem odvahu režisér Viliam Bendík, ktorý si už z festivalu za svoje filmové diela v predchádzajúcich rokoch odniesol niekoľko cien.

Do Trenčína príde aj tvorca filmu Cesta na vrchol Adam Lisý spolu s ultrabežcom Mariánom Priadkom a návštevníci sa môžu tešiť aj na Petra Becka Ondrejoviča a Jara Dutku, účinkujúcich v novom dokumente Pavla Barabáša Salto je kráľ, ktorého premietanie je na programe v sobotnom večernom bloku.

Zmeny čakajú aj sprievodné podujatia. Do internetového priestoru sa presunie i prezentácia fotografií prihlásených do fotosúťaže. 40 vybraných súťažných fotografií bude zverejnených na stránke, FB profile a instagrame festivalu.

Prihlasovanie do fotosúťaže s témou „Slovenský živel" organizátori presunuli do 25.októbra. O víťazoch rozhodne odborná porta. Zo sobotných sprievodných podujatí organizovaných v centre mesta sa tento rok neuskutoční obľúbený Beh o pohár HoryZontov.

Súťaž v vo vynáške nosičskej krošne Nosičov sen ako aj podujatie Tour de HoryZonty v Zátoke pokoja pravdepodobne prebehnú, samozrejme, v podobe, ktorá bude rešpektovať aktuálne platné opatrenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #kino #HoryZonty #filmy #filmový festival