Opatrenia týkajúce sa verejných kultúrnych podujatí sa majú predĺžiť

22.10.2020 13:09
SR MK TK financie fond podpora BAX
Novelu zákona, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti ministerstva kultúry, parlament posunul do druhého čítania. Na snímke je ministerka kultúry Natália Milanová. Autor:

Usporiadateľ podujatia, ktoré sa počas mimoriadnej situácie spôsobenej ochorením COVID-19 alebo po jej ukončení do 30. júna 2021 neuskutoční, nebude v omeškaní s plnením záväzkov zo zmlúv, ktorými zabezpečil podujatie.

Novelu zákona, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti ministerstva kultúry, parlament posunul do druhého čítania. Vďaka novele sa predlžujú opatrenia týkajúce sa verejných kultúrnych podujatí. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia, ktorá má negatívne dôsledky na širokú oblasť kultúry. Návrhom sa tiež ustanovuje, že verejnoprávne fondy ako Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín budú poskytovateľmi pri čerpaní peňazí z fondov Európskej únie. O návrhu rokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní.

Ako v dokumente priblížilo Ministerstvo kultúry SR (MK SR), návrh dočasne upúšťa aj od povinnosti splniť niektoré podmienky na poskytnutie finančných prostriedkov. Chce tak pomôcť subjektom pôsobiacim v oblasti kultúry postihnutým pandémiou. U žiadateľa sa podľa neho dočasne vytvorí fikcia, že spĺňa niektoré podmienky na poskytnutie financií bez potreby preukazovania tejto skutočnosti. „Týmto krokom sa zabezpečí, aby sa o poskytnutie finančných prostriedkov mohli uchádzať aj tí žiadatelia, ktorí by najmä v dôsledku pandémie tieto podmienky nespĺňali,“ vysvetlilo ministerstvo.

Z predloženého materiálu MK SR vyplýva napríklad to, že usporiadateľ podujatia, ktoré sa počas mimoriadnej situácie spôsobenej ochorením COVID-19 alebo po jej ukončení do 30. júna 2021 neuskutoční, nebude v omeškaní s plnením záväzkov zo zmlúv, ktorými zabezpečil podujatie. Na podujatie, ktoré sa neuskutoční, bude usporiadateľ oprávnený predĺžiť osobe, ktorá si kúpila naň lístok, platnosť vstupenky, a to ak sa podujatie uskutoční v náhradnom termíne do 30. júna 2022. Usporiadateľ bude mať možnosť ponúknuť poukážku v hodnote ceny vstupenky vhodnú aj na iné podujatia s platnosťou najmenej do 30. júna 2022. Ak účastník podujatia odmietol predĺžiť platnosť vstupenky či jej náhradu, môže mu byť vrátená cena vstupenky do 13 mesiacov od neuskutočnenia podujatia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Natália Milanová #Ministerstvo kultúry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku