Vo štvrtok sa začne filmový festival HoryZonty

Od štvrtka do soboty sa bude konať 15. ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne. Z dôvodu protiepidemických opatrení sa po prvý raz vo svojej histórii predstaví divákom v online prostredí.

03.11.2020 09:00
Logo festivalu Foto: HoryZonty
HoryZonty Logo festivalu

Festival plný kvalitných outdoorových filmov zo Slovenska i zahraničia odvysiela takmer tretinu filmov v slovenskej premiére.

Tak ako vždy, aj tento rok divákov zavedie na krásne miesta našej planéty, ponúkne príbehy plné emócií a priateľstva, ale aj dobrodružstva a adrenalínu vo výkonoch outdoorových športovcov – od lyžiarov cez horolezcov, bikerov, slacklinerov až po ultrabežcov.

Filmy a projekcie predstavia mrazivé zimné pláne, úchvatné kaňony a hory rôznych kútov sveta, najvyššie vodopády aj malebné zákutia Slovenska. Program ponúkne tiež rozhovory s hosťami, ktoré vzhľadom k situácii organizátori pripravili po prvý raz vopred v štúdiu.

HoryZonty premiérovo online

Trenčiansky festival si môžu pozrieť milovníci outdoorových filmov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Počas troch festivalových dní môžu v pohodlí domova vidieť celkovo päť filmových blokov.

Lístky na online projekcie si môžu záujemcovia kúpiť prostredníctvom webovej stránky festivalu alebo cez službu tootot.fm. Cena vstupenky na jeden približne trojhodinový online filmový blok je 5 eur. Predaj vstupeniek na konkrétny blok sa končí vždy hodinu po jeho začiatku a do virtuálnej kinosály budú môcť diváci so vstupenkou vkročiť v určený deň podľa programu do dvoch hodín po začatí bloku, na ktorý majú kúpený lístok.

Výhodou online premietania je, že projekciu si môžu v ľubovoľnom čase stopnúť, a nezanedbateľný je aj fakt, že na jednu vstupenku môže daný blok pozerať aj viac ľudí, pokiaľ sa tak deje v jednej domácnosti na jednom zariadení, napríklad na počítači či Smart TV.

Ktorý zo slovenských živlov získa cenu fotoporoty?

Súčasťou festivalu je aj tradičná fotosúťaž, tentoraz na tému Slovenský živel.

„Uzávierka 25. októbra ukončila prihlasovanie fotografií do súťaže. Celkovo sme prostredníctvom e-mailu a online formuláru prijali 230 snímok," bilancuje Zuzana Jargašová, členka fotoporoty, ktorú čaká neľahká úloha.

„Samotný výber 40 najlepších obrázkov, z ktorých oceníme štyri snímky, je ťažký oriešok, no tento rok sa musíme popasovať ešte aj s technicky náročnejším výberom týchto fotiek. Keďže porota sa nemôže kvôli nariadeniam vlády stretnúť, musíme fotky posúdiť a dohodnúť sa prostredníctvom webu," hovorí Jargašová a dodáva, že 40 najlepších fotografií, ako aj mená výhercov by mali byť zverejnené na stránke festivalu už v stredu 4. novembra.

Organizátorov teší záujem neprofesionálnych filmárov

Do filmovej súťaže neprofesionálnych filmov tento rok zaslali rekordný počet – až 30 snímok, do finále postúpilo 14 z nich. Ktorý z autorov sa stane držiteľom Grand prix, Ceny poroty a Ceny Slovensko vo filme sa dozvieme v posledný festivalový večer, v sobotu 7. novembra.

O Cene divákov sa rozhodne v nedeľu, po sčítaní hlasov, ktoré môžu diváci zasielať na adresu festivalu až do nedeľného poludnia. Do hlasovania sa môže zapojiť každý, kto si zakúpi lístok na online premietanie a spolu s názvom filmu zašle na e-mailovú adresu aj kód svojej vstupenky. Meno filmu, ktorý získa divácku cenu, bude zverejnené na stránke festivalu.

Okrem toho organizátori vylosujú aj desiatich divákov, ktorí získajú ceny od produktových partnerov.

Netradičné sprievodné podujatia

Hoci tento rok neprebehnú v uliciach mesta a priľahlých lokalitách Zátoky pokoja a na trenčianskej Brezine tradičné sprievodné podujatia, realizačné tímy sa rozhodli zapojiť fanúšikov obľúbených súťaží do aktivít podporujúcich pohyb v prírode a outdoorové športy aspoň symbolicky.

Počas festivalového týždňa pripravili súťaž, kde ako hovoria: „Je jedno, či si obujete bežecké topánky a prebehnete sa Brezinou, vezmete na plecia batoh a vybehnete s „nosičskou vynáškou" do najbližšieho kopca alebo tradične – hore Farskými schodmi, či radšej vyrazíte na bike."

Pre účasť v súťaži stačí, ak sa ľudia pri jednej z týchto outdoorových aktivít odfotia alebo natočia a svoju fotku či video pošlú organizátorom cez e-mail alebo sociálne siete. Do súťaže budú zaradené fotografie a videá, ktoré vzniknú a budú zaslané v týždni od 2. do 8. novembra 2020.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #kino #HoryZonty #filmový festival #film #dobrodružný film