Folklórny festival Východná bude online aj v televízii

Folklórny festival Východná 2021 sa bude konať v netradičnej forme. Pandemická situácia znemožňuje organizátorom dlhodobú prípravu. Presunutý 66. ročník z minulého roka tak bude v online priestore v kombinácii s plánovaným rozhlasovým a televíznym vysielaním RTVS.

12.04.2021 17:20
debata

„Leitmotívom festivalu bude Hudba a tanec z kotúčov,“ informovala Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC).

Diváci si budú môcť pozrieť živé vysielanie alebo záznamy na sociálnych sieťach a webstránke festivalu od 30. júna do 4. júla. Vysielanie a workshopy na Facebooku a www.festivalvychodna.sk budú pritom zdarma.

Leitmotív festivalu napovedá, že podujatie predstaví audiovizuálne a zvukové záznamy prejavov tradičnej kultúry s viac ako storočnou tradíciou.

„Tvoria ich filmové diela, dokumentárne snímky a seriály, záznamy terénnych výskumov, ale aj programov folklórnych festivalov a súťaží,“ dodáva Žilavá a pripomína, že rok 2021 je rokom výročí niekoľkých takýchto diel a seriálov.

V roku 1921 nakrútili prvý slovenský televízny film Jaroslava Siakeľa Jánošík. V roku 1951 sa začalo s prípravou seriálu dokumentačných záznamov ľudového tanca a hudby Františka Poloczeka Slovenské ľudové tance.

V rokoch 1965 až 1966 vznikal seriál Československej televízie Zem spieva zaznamenávajúci tanečné, spevné a inštrumentálne prejavy z celého Slovenska. V roku 2001 vznikol prvý z desaťdielnej série záznamov tanečno-hudobnej tradície v rámci projektu NOC a Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) Ľudové tance slovenských regiónov.

„Záchranný výskum tanečných a hudobných tradícií je v súčasnosti predmetom viacerých dokumentačných projektov a systematicky sa realizujú záznamy programov folklórnych súťaží, festivalov a prehliadok,“ poznamenala Žilavá.

Staršie filmové a zvukové nahrávky sú pre divákov podľa organizátorov festivalu často neznámym svetom inšpirácie pedagógov, choreografov, režisérov a scénografov, ktorí sa zúčastňujú na každoročnej príprave festivalového programu.

„Zároveň ich zoznámia s tradičnými prejavmi samotnej obce Východná, ktorej bohatá kultúra im niekedy v živom mravenisku každoročného festivalu možno uniká,“ dodala Žilavá.

debata chyba
Viac na túto tému: #folklór #folklórny festival #Východná #Folklórny festival Východná
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy