Festival Sensorium pozýva načúvať budúcnosti, ktorá nemusí byť strašiakom

Netradičné živé vystúpenia aj koncerty cez telefón pre jedného. Virtuálna realita, klimatický futurizmus aj hudba ako protest. Festival Sensorium - Beyond The Sound 2021
 začína 25. júna.

21.06.2021 14:00
05 Thomas Ankersmit Foto:
Thomas Ankersmit je niečo ako geniálny vedec experimentálnej hudby. Vrámci festivalu Sensorium vystúpi 6. júla na upravenom dvorčeku bratislavskej Fugy.
debata

Živé koncerty, inštalácie virtuálnej reality v „site-specific“ priestoroch,, zvukové prechádzky a performance vo verejnom priestore, kompozície pre poobedné driemanie, mikro-koncerty cez telefón aj takzvané „deep listening sessions“. Oceňované aj debutujúce umelkyne a umelci zo Spojených štátov, Francúzska, Kanady, Čiech a Slovenska, ktorí hrávajú na miestach ako Tate Modern či Berghain a prednášajú na Harvard. To je Sensorium: Beyond The Sound 2021. Festival sa koná na rôznych miestach v Bratislave (FUGA, Luna Bar, LOM Space) a čiastočne aj online od 25. júna do 11.júla.

Hľadieť na budúcnosť inak

Program festivalu sa opiera o tému re-futurizácie (z anglického novotvaru Refuturing). Jeho autorom je spisovateľ a teoretik Jay Springett. Termín reflektuje potrebu prinavrátiť budúcnosti pozitívne črty napriek – alebo práve kvôli – tomu, že realita často tvrdí opak.

Západné rozmýšľanie dnes trpí úbytkom odvážnejších a pozitívnych predstáv o budúcnosti. David Graeber antropológ a zakladateľ hnutia Occupy tento stav nazval výstižne „vojna proti imaginácii“.


Tvárou v tvár súčasným krízam sme obklopení temnými víziami budúcnosti. No umenie a zvuková imaginácia môže okrem „soundtrackovania“ globálnych hrozieb ponúknuť aj iný spôsob uvažovania. Natíska sa výrok: „Pred budovaním lepšej budúcnosti si musíme takúto budúcnosť najprv predstaviť.“ Sensorium: Beyond The Sound ponúka nové spôsoby, ako načúvať budúcnosti.

Toronto v Hoteli Kyjev

Hlavným ťahákom festivalu je oceňovaná inštalácia virtuálnej reality Biidaaban: First Light kanadskej/Anishi­naabe multidisciplinárnej umelkyne Lisy Jackson, ktorá získala prestížne ocenenie Webby (obdoba amerických Oscarov). Zásadné dielo takzvaného „Indigenous“ futurizmu (futurizmus pôvodných kultúr) videlo už vyše 25 000 návštevníkov po celom svete. 


Dielo Biidaaban: First Light... Foto: Festival Sensorium
biiidaaban 03 3875 Dielo Biidaaban: First Light multidisciplinárnej umelkyne Lisy Jackson pozýva do Toronta.

Biidaaban divákov prevedie zdanlivo vyľudneným Torontom. Cez VR headset umiestnený v Bratislave na Kamennom námestí v priestoroch Luna Baru pod Hotelom Kyjev (od 25. do 27. júna) môžete vstúpiť do kanadskej metropoly, ktorú pohltila príroda. Inštalácia sa cez optiku pôvodnej kultúry Anishinaabe pozerá na postkoloniálnu budúcnosť, zvýrazňuje súvislosti medzi kolonializmom a súčasnou environmentálnou krízou. No prináša aj prekvapivo iné cli-fi (klimatickú fikciu), než na akú sme zvyknutí z hollywoodskych dystópií.

Thomas Ankersmit je niečo ako geniálny vedec experimentálnej hudby. Jeho špecialitou sú akustické fenomény ako infrazvuk a takzvané otoakustické emisie – zvuky, ktoré vznikajú priamo v ušiach. V Berlíne žijúci hudobník dokáže prepojiť spletité zvukové detaily s extrémne fyzickým priestorovým zážitkom, ktorý je možné zažiť jedine a len na silnom koncertnom zvuku. Predstaví sa 6. júla na špeciálne upravenom dvorčeku klubu FUGA/Bukowski Bar. Ankersmitov koncert je inšpirovaný tvorbou 
Maryanne Amacher (1938 – 2009), ktorá je pojmom sama o sebe. Ikona experimentálnej hudby spolupracovala aj s Johnom Cageom. Vo svojich prácach prekračovala hranice vedy, hudby a umenia, pôsobila aj ako výskumníčka na MIT. Vystupovala na Woodstocku aj vo Whitney Museum New York. V 2005 získala „Golden Nica“, prestížne ocenenie v rámci festivalu Ars Electronica. Nedávno sa objavila aj vo filme Sisters with Transistors (2020) Lisy Rover, ktorý rozpráva príbehy priekopníčok v elektronickej hud­be.


Koncertný večer otvorí v Berlíne žijúca talianka Marta de Pascalis. Jej práca s analógovými syntezátormi miestami pripomína extatickú elektroniku kolegyne Cateriny Barbieri. Ankersmit aj Pascalis sa pravidelne objavujú na pódiách prestížnych festivalov, klubov a galérií, od Berghainu až po Tate Modern.


Opustiť monitory

Cieľom hybridnej časti festivalu je odpútať ľudí od obrazoviek aj prostredníctvom netradičných formátov. Počas celého festivalu bude na webe www.sensorium.is dostupná séria kompozícií pre „angažované zdriemnutia“ pomenovaná Little Nap Music. Na objednávku festivalu ich vytvorili americká experimentátorka Emily A. Sprague a v Česku usadená zvuková umelkyňa Alexandra Cihanská Machová. Koncept je inšpirovaný americkým aktivistickým hnutím Nap Ministry, ktoré je úzko späté s myšlienkami Black Lives Matter. Kto má a kto nemá možnosť v dnešnej spoločnosti odpočívať? Mnohé štúdie nielen v USA odhaľujú jasnú súvislosť medzi sociálne, rasovo a rodovo motivovanou diskrimináciou a mierou spánkovej deprivácie.

Gender-fluid spevák/speváčka a skladateľ/skla­dateľka Holland Andrews sa sústredí na emocionalitu v mnohých formách. V koncerte pre jedného poslucháča vytvorí intímne prepojenia v rámci netradičného performatívneho priestoru – telefonátu. Ide o reakciu na odosobnenie sa od bežných koncertných streamov.

Francúzska hudobníčka a zvuková umelkyňa Jessica Ekomane sa špecializuje na performance, v ktorej zvuk pôsobí ako transformačný prvok na priestor a poslucháča. Jej dielo bude prezentované v rámci série Mikrozvuk v bratislavskom LOM Space na špeciálnom multikanálovom zvu­ku.

Dorota Brázdovičová sa v koncertnej performance Stories of the Inflamed Head zameria na vplyv informačného pretlaku post-digitálnej súčasnosti na psychické a fyzické zdravie.

Nemecký multidisciplinárny umelec David Helbich a český zvukový nomád Martin Bukáček ponúknu možnosť, ako premeniť zdanlivo rutinnú realitu na nevšedný zážitok prostredníctvom hybridných zvukových prechádzok, samo-performance a „deep listening“ workshopov pre deti. Program festivalu Sensorium
25.6. – 27.6. Biidaaban VR

6.7. LIVE program – Thomas Ankersmit / Marta De Pascalis
25.6. – 28.6. HYBRID program – Helbich / Ekomane / Brazdovičová

25.6. – 11.7. Little Nap Music

27.6. Deep Listening Workshop pre deti

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Fuga