Začne sa folklórny festival Trnavská brána

Festival tanca, spevu a tradičných krojov odštartuje už tento piatok 13. augusta v mestskom amfiteátri v Trnave vystúpením Lúčnice. Počas troch dní bude mesto žiť folklórom a ľudovými piesňami.

12.08.2021 12:00
Trnavska brana festival foto Trnavska brana Foto:
Folklórny festival Trmnavská brána otvorí už svoj 20. ročník v piatok 13. augusta.
debata

Jubilejný 20. ročník medzinárodného podujatia Trnavská brána sa začne v piatok večer o 20.30 h vystúpením umeleckého súboru Lúčnica s názvom „Z tvorby Prof. Štefana Nosáľa“.

V sobotu nebudú chýbať stánky ľudovoumeleckých výrobcov „Na malom trhu“ od 10. h, ktoré doplnia atmosféru amfiteátra. Popoludní budú prebiehať Dielne u Zlatej priadky a folklórna školička pre deti, ako aj divadelné predstavenie Janko a Marienka. Podvečer návštevníkov roztancujú najprv detské folklórne súbory Trnavček a Drienka, neskôr po 18.30 h aj folklórne súbory Poľana a Rovňa. Program zavŕši vystúpenie univerzitného folklórneho súboru Trnafčan s názvom „Čo máme, to vám dáme“.

„Festival Trnavská brána priláka každý rok veľa návštevníkov a nadšencov folklóru ako z Trnavy, tak aj z ďalekého okolia. Sme radi, že aj napriek súčasnej situácii sa tento jubilejný ročník uskutoční a bude sa niesť v znamení našej slovenskej ľudovej a folklórnej tvorby," hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

FOLKLÓR: Východná 2014 Čítajte aj Folklórny festival Východná bude online aj v televízii

Záverom festivalu bude v nedeľu 15. augusta o 20.30 h vystúpenie „Pán Strom“ Radošinského naivného divadla.

„Všetci návštevníci Trnavy sú v piatok o 10:00 hod. vítaní aj na prehliadke mesta s témou „Spoznajte Trnavu tak, ako ju zažili králi", ktorú organizuje Región Trnava v rámci letných prehliadok zadarmo. Stačí, ak prídete pred Mestskú vežu, kde si vás sprievodca vyzdvihne a prevedie tými najznámejšími pamiatkami," dodáva Alexander Prostinák.

Ako doplnok víkendového programu je možné absolvovať aj výstup na Mestskú vežu, ktorá je otvorená sedem dní v týždni od 10. h do 18. h.

Podujatie Trnavská brána organizuje Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava a mesto Trnava v spolupráci s Trnavským ľudovým cechom a folklórnym súborom Trnafčan od roku 2001. Postupne sa festival pretransformoval z regionálneho na medzinárodný festival folklórnych súborov, na ktorom sa za posledné roky pravidelne strieda 800 až 900 účinkujúcich.

Mesto Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, bolo v minulosti nazvané ako „otvorená brána obchodu”. Mesto malo štyri brány, ktoré boli otvorené obchodníkom, remeselníkom, ale najmä kultúre. Hlavnou myšlienkou festivalu je nadviazať na dávnu históriu a otvárať brány nielen folklóru, ale i všetkým návštevníkom s dobrým úmyslom a veselou mysľou. Všetky informácie o podujatí sú dostupné na stránke trnavskabrana.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava #folklór