Podujatie láka tvorcov a obdivovateľov ľudového umenia pletenia čipky nielen zo všetkých kútov Slovenska, ale predchádzajúce ročníky bez pandemických opatrení sa tešili aj záujmu ľudí z viacerých krajín Európy, okrem iných napríklad Česka, Maďarska, Veľkej Británie, Španielska, Poľska, Francúzska, Rakúska či Ruska.
V priestoroch kultúrneho domu sú pre záujemcov pripravené semináre, ako napríklad Paličkovaná čipka z Hontu, Krakovianska paličkovaná čipka a nezabudlo sa ani na začiatočníkov, ktorí môžu dostať základy paličkovania.
O tom, čo všetko sa dá vytvoriť touto technikou, dosvedčí nielen súťažná výstava prihlásených prác, ale aj výstavy prác Jana Novaka „Čipka na všedný deň a sviatok“, Ivety Žlkovej „Inšpirované truhlicou starej matere“ a Kristíny Podmanickej „Veď ja neviem paličkovať“.
„Do hodnotenia súťažných prác sa budú môcť v hlasovaní zapojiť všetci návštevníci podujatia,“ priblížil Matej Pisca z občianskeho združenia Bábence. Organizátori nezabudli ani na módnu prehliadku, možnosť zakúpenia výrobkov a vystúpenia folkloristov.
Festival vzdáva hold krakovianskej paličkovanej čipke, ktorá spôsobom výroby i farebným vzorom je v medzinárodnom meradle unikátom. Táto technika sa používa len v obciach nosiacich rovnaký typ kroja, tzv. odnož piešťanského, okrem Krakovian v Trebaticiach, Ostrove, Bašovciach, Pobedime, Očkove, Podolí, Častkovciach a v Hornej Strede.
Čipka sa v Krakonavoch paličkuje piatimi paličkami, bábencami, všade inde vo svete iba so štyrmi. Paličkujú ju na valci, babe, má geometrický vzor, je viacfarebná a svojím celkovým vzhľadom ľahko zameniteľná s výšivkou.