Anča má pätnásť a oslavuje v lete animovanými filmami

Pätnásty ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa uskutoční od 29. júna do 3. júla. Na festival sa tohto roku prihlásilo vyše 1250 filmov zo 68 krajín z celého sveta.

17.04.2022 11:00
fest anča Foto:
Najlepším krátkym animovaným filmom 14. ročníka bol francúzsky Polka-dot boy.
debata

Selekcia predstavuje filmy od známych mien animácie, ale aj od začínajúcich autorov a autoriek. Ide o prehľad toho najlepšieho zo svetovej i domácej animovanej tvorby, ktorý v sebe zahŕňa pestré animačné techniky, autorské rukopisy, ale aj tematickú rôznorodosť.

„Do súťaže sa nám prihlásilo veľa krátkych animovaných filmov vysokej kvality. Rozhodovanie o zaradení jednotlivých filmov bolo ťažké a množstvo dobrých filmov nebolo bohužiaľ vybraných na festival,” jednohlasne hodnotia kvalitu prihlásených filmov programový dramaturg Jakub Spevák a riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

Od známych, ale aj od začínajúcich

V súťažných i nesúťažných sekciách si fanúšikovia svetovej animácie môžu všimnúť viacero povedomých mien, ktoré im môžu byť známe aj z predošlých ročníkov festivalu Fest Anča. Ide napríklad o niekdajších hostí alebo držiteľov ocenení – Peter Millard, Koji Yamamura, Sarina Nihei, Steven Subotnick, ale vo výbere sa objavila aj dvojica čilských režisérov – Cristóbal León a Joaquín Cociña –, ktorí boli súčasťou minuloročnej poroty. Tentokrát sa na festivale predvedú s filmom Kosti v Svetovej Panoráme. Diváci sa môžu tešiť aj na animované klipy Ramana Djafariho, ale aj abstraktnú animáciu maďarskej animátorky Réky Bucsi.

Polka-dot boy Čítajte viac Bodkovaný chlapec je najlepší film Fest Anče. Na každé ďalšie pozretie môže byť iný

V súťažnej sekcii sa predstaví porcelánová animácia Beštia, ktorá bola tohto roku nominovaná aj na Oscara. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a rozpráva o živote tajnej policajnej agentky počas vojenskej diktatúry. Predvýberovú komisiu zaujal aj film s veľavravným názvom V mojej ohnivej hrudi je stále miesto pre tvoju dýku: Príbeh lásky, ktorý je svojským prerozprávaním vzťahu medzi Ashom a Pikachuom. Vo výbere sa nachádza aj film renomovaného ukrajinského animátora Mykytu Liskova Imaginárne krajiny.

Hlavná súťaž obsahuje, ako zvyčajne, aj študentské filmy, ktorých je tretina. Ide napríklad o film Vlhko, ktorý zobrazuje zákutia sauny, čím diváka sprevádza bludiskom zmyslensoti, tiel a pary.

Študentské filmy sú v zastúpení aj v slovenskej súťaži. Spomedzi nich možno spomenúť r a u u od Zlaty Golecovej, čerstvej absolventky VŠMU, ktorá pri tvorbe filmu využila rôzne animačné techniky, aby vykreslila príbeh o mysterióznej postavičke.

Slovenské zastúpenie

Svoje zastúpenie má v medzinárodnom výbere aj slovenská tvorba. Do hlavnej súťaže (ale aj do tej slovenskej) je vybraný film Bolo raz jedno more…. od režisérky Joanny Kożuch, ktorý už stihol získať Cenu študentskej poroty na festivale v Clermont-Ferrand. V hlavnej súťaži je zaradený aj animovaný dokument o vzťahu dcéry a otca Milý tati od Diany Cam Van Nguyen, ktorý je slovenskou koprodukciou.

Ďalšia slovenská koprodukcia, Zuza v záhradách, ktorá mala svoju premiéru na prestížnom Berlinale 2022, sa zas predstaví v sekcii Svetová panoráma.

Čo sa týka slovenskej sekcie, predvýberová komisia sa o jej kvalite vyjadrila nasledovne: „Tohto roku predstavujeme veľmi vyrovnanú a rôznorodú súťažnú sekciu. Sami sme zvedaví, ktorý z filmov najviac osloví našu odbornú porotu.”

Zaostrené na animovaný videoklip

Slovensko má zastúpenie aj v súťaži videoklipov. Na zoznam vybraných klipov sa dostali animátori Milan Stanco (Charms Kids: Les Miserables) a Marián Vredík (Queer Jane: Gerard Love). „Sme veľmi radi, že si videoklipová súťaž drží svoju úroveň. Nejde iba o diela s rôznymi hudobnými štýlmi, ale aj s nápaditými animáciami,” hovorí dramaturg Jakub Spevák. Vo videoklipovej sekcii sa predstaví aj animácia od Sariny Nihei, minuloročnej víťazky Anča Award za najlepší animovaný filmy.

Theodore Ushev inšpiroval na Fest Anči návštevníkov aj mladých filmárov. Čítajte viac Theodore Ushev: Mladých tvorcov môže Oscar zničiť

Fest Anča nezabúda ani na tých najmenších. „Sme radi, že môžeme deťom na festivale premietnuť filmy, ktoré s nimi vedú rovnocenný dialóg a podnecujú ich fantáziu,” hodnotí Ivana Sujová. Ide napríklad o film Vo výťahu osamote, zaradený do súťažnej sekcie. Ide o príbeh štyroch postavičiek, ktoré sa vo výťahu správajú inak, keď sú sami a inak, keď sú spolu. Táto vtipná bábková animácia sa dotýka vzťahu „jednotlivec – skupina” hravým a pre deti blízkym spôsobom. V nesúťažnej detskej sekcii je vybraný aj film od slovenského animátor Filipa Diviaka Zvuky spoza lúky.

Koralína a svet za tajnými dverami Čítajte viac Jedna identita Anči nestačí

Festival každoročne prezentuje výber filmov, z ktorých väčšina predtým nebola premierovaná na Slovensku. „Diváci majú preto jedinečnú možnosť vidieť väčšinu filmov úplne po prvýkrát,“ uzatvára riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Fest Anča