Novohradský folklórny festival bude trvať päť dní, prinesie aj krojovaný sprievod

V poradí 26. ročník Medzinárodného Novohradského folklórneho festivalu sa bude počas piatich dní konať na viacerých miestach v slovenskej i maďarskej časti regiónu. Návštevníkom prinesie okrem kultúrneho programu i viacero sprievodných podujatí. O podujatí informoval Andrej Babiar z Novohradského osvetového strediska v Lučenci, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

26.07.2022 14:00
novohradsky folklorny festival Foto:
Novohradský folklórny festival začne v stredu 27. júla a potrvá päť dní.
debata

Festival odštartuje v stredu 27. júla uvítacím programom na hrade Šomoška a postupne sa rozšíri do viacerých lokalít Novohradu. Záverečný galaprogram sa uskutoční v nedeľu 31. júla v maďarskej obci Banka.

„Festival sa okrem mesta Lučenec koná i v meste Fiľakovo, ale aj v Málinci, Divíne, Lovinobani či v maďarskom Šalgótariáne. Hlavným cieľom podujatia je stretnutie folkloristov tu v Novohrade na slovenskej, ako aj maďarskej strane. Ide o propagáciu novohradského, slovenského a aj zahraničného folklóru širokej verejnosti,“ priblížil Babiar.

Na päť dní trvajúcom festivale sa predstavia domáce novohradské folklórne kolektívy i folklórne súbory Podpoľanec z Detvy, Mladosť z Banskej Bystrice a Technik z Bratislavy. Na podujatí vystúpia i zahraniční hostia z Bosny a Hercegoviny, Česka, Maďarska, Grécka a Poľska.

Amfiteáter v Lučenci sa stane dejiskom festivalu v piatok (29. 7.) a sobotu (30. 7.), v meste na návštevníkov čakajú i viaceré sprievodné podujatia. Konať sa bude krojovaný sprievod súborov, v mestskom parku sa zas uskutoční jarmok remesiel. Pripravená je i škola tanca s folkloristami či prehliadka ľudových hudieb pod názvom V Novohrade pri muzike.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #folklór #Novohrad