Prinášame prehľad dúhových filmov a seriálov, ktoré stoja za pozretie

Hoci Filmový festival inakosti, prehliadka LGBTI+ filmov, ktorá sa v Bratislave koná od včera do 29. novembra, ponúka množstvo filmov na vážne témy, v jeho programe nechýbajú ani komédie.

, 24.11.2022 13:00
Sexfluencing Foto:
Matúš Krajniak v seriáli Sexfluencing.
debata

O kvalitnú zábavu sa postará pokračovaniu úspešnej francúzskej komédie o amatérskom gejskom vodnopólovom tíme pod názvom Nablýskané krevety vracajú úder (La revanche des Crevettes Pailletées, r. Maxime Govare, Cédric Le Gallo). V programe festivalu nechýba ani islandská komédia nominovaná na Európske filmové ceny, uletená queer odpoveď na Smrtonosnú pascu 3 – Policajné tajomstvo (Leynilögga, r. H. Þór Halldórsson).

Horúcou novinkou v programe 16. ročníka FFi je i britský komediálny webový seriál Sexfluencing, ktorý nakrútil slovenský režisér pôsobiaci v Spojenom kráľovstve Matúš Krajňák. Získal zaň cenu Best Digital Short Form Series na Seriencamp 2022 aj Best LGBTQ+ Series Q3 Award na tohtoročnom London Web Feste. Hlavným hrdinom seriálu je queer mileniál Milan, vtipný a sarkastický vloger, ktorý žije v Londýne a so svojimi oddanými followermi sa delí o intímne zážitky. Na festivale bude uvedených päť častí seriálu.

Festival ponúkne aj niekoľko ďalších domácich diel s LGBTI+ tematikou. V sekcii Classics sa budú popri Hodinách (The Hours) britského režiséra Stephena Daldryho premietať aj slovenskí Anjeli. Rozprávajú príbeh úspešného divadelníka Michala, ktorý po tom, ako mu diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, odchádza na samotu, kde rekapituluje svoj život a píše knihu spomienok. Spoločnosť mu robia jeho životná láska a ošetrovateľka a do vypätej atmosféry prichádza charizmatický cudzinec, ktorý sa o Michala intenzívne zaujíma.

Režisér a scenárista Róbert Šveda, známy aj vďaka televíznym seriálom Mesto tieňov, Dr. Ludsky či Odsúdené, nadväzuje vo svojom druhom filme Anjeli na debut Démoni. Do hlavnej úlohy obsadil Petra Bebjaka, okrem neho diváci uvidia Kristínu Farkašovú-Tormovú, Andreja Dúbravského, Juraja Zetyáka, Jána Jackuliaka či Elenu Podzámsku. Komorný príbeh o potrebe lásky a čakaní na zjavenie uvedie festival pri príležitosti desiateho výročia jeho premiéry a za osobnej účasti režiséra.

V programe je aj krátky slovenský film Andreja Hofera O konci seba, v ktorom hlavný hrdina čelí tlaku materinskej lásky aj katolíckej viery. Keď ho priateľ z detstva prehovorí na výlet k jazeru, hľadá odvahu otvoriť sa. Spolu s maďarským emotívnym dokumentom o vzťahu matky a jej transrodového syna Tobi vo farbách dúhy (Tobi színei, r. Alexa Bakony) sa bude premietať krátky slovenský animovaný film Nika Mlynarčíka Bodies of Water.

Dokument Romana Stráňaia Prvý slovenský PRIDE sa zase vráti k dúhovému pochodu z roku 2010, predstaví LGBTI+ aktivizmus 90. rokov minulého storočia, ako aj dôležité momenty, ktoré viedli k vzniku prvého PRIDU na Slovensku. Premietanie filmu bude spojené s diskusiou s Hanou Fábry z prvého lesbického združenia Museion, Róbertom Furielom, riaditeľom PRIDU Košice, Richardom Feketem, organizátorom Dúhového PRIDU Bratislava 2010 – 2012, a Jarom Gyuríkom, aktivistom a organizátorom Gay Plesu a diskoték v Kamel klube.

festival inakosti Čítajte viac Filmový festival inakosti venujú organizátori pamiatke Juraja a Matúša

Premietania prebiehajú od 23. do 29. novembra na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU na Svoradovej ulici a v Kine Mladosť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Diváci uvidia 51 filmov z 31 krajín sveta, z toho 27 celovečerných a 24 krátkych. Súčasťou programu sú aj diskusie (Od Imricha Matyáša po referendum 2015: LGBTI+ aktivizmus na Slovensku, Prvý slovenský PRIDE, Teplá vlna naživo, Čo prežívajú rodičia LGBTI+ detí?, Dúhová živá knižnica), Tep La Ren Cabaret a workshop Amnesty International Pár krokov v cudzích topánkach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Filmový festival inakosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy