Slovenská Tepláreň oficiálne skončila, akcie na podporu LGBTI+ ľudí pokračujú ďalej

Festival Slovenská Tepláreň sa oficiálne skončil v nedeľu, 27. novembra. Zúčastnilo sa jej 635 podporujúcich subjektov, z toho 364 umelcov, umelkýň a kapiel, 172 priestorov, 46 festivalov a 53 podporujúcich organizácií. Uskutočnilo sa 213 podujatí. Z akcie sa tak stala najväčšia kultúrno-spoločenská udalosť v slovenských dejinách. Napriek oficiálnemu ukončeniu Slovenská Tepláreň pokračuje ďalšími desiatimi akciami, sériou debát Tepláreň Nahlas a určite sa vráti počas festivalovej sezóny v roku 2023.

29.11.2022 14:00
tepláreň Foto: ,
Vľavo majiteľ Teplárne Roman Samotný v príhovore na koncerte pre Matúša a Juraja na Zámockej ulici 12. novembra 2022 v Bratislave.
debata

Slovenská Tepláreň má päť základných cieľov: vyjadrenie spolupatričnosti rodinám a blízkym Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, vyjadrenie rešpektu Romanovi Samotnému a všetkým slobodným priestorom na Slovensku, podpora LGBTI+ ľudí, snaha o zmenu atmosféry v spoločnosti voči LGBTI+ ľuďom a zmena legislatívy tak, aby všetci ľudia na Slovensku mohli žiť slobodný a plnohodnotný život.

Medzi prihlásenými sú renomované mená i začínajúci umelci, priestory od malej bagetérie cez bary, krčmy, kluby, kultúrne centrá, školy, univerzity, štátne umelecké telesá až po Ministerstvo kultúry SR. Zastúpené sú mestá a dediny po celom Slovensku. Silné očakávania spôsobilo práve pripojenie ministerstva kultúry – organizátori veria, že nepôjde len o symbolické gesto, ale z prostredia ministerstva vyjdú iniciatívy vrátane legislatívnych, ktoré zlepšia život LGBTI+ ľuďom na Slovensku.

festival inakosti Čítajte viac Filmový festival inakosti venujú organizátori pamiatke Juraja a Matúša

“Som veľmi rád, že sa pripojilo také množstvo rôznych ľudí, zaznamenal som množstvo všemožných podujatí aj obrovské nasadenie tých, ktorých teroristický čin na Zámockej nenechal chladných. Naplnilo ma to nádejou, že je na Slovensku dosť takých ľudí, ktorí pamätajú aj na dôstojný život LGBTI+ ľudí a sú ochotní spraviť konkrétne kroky, aby vytvárali priateľské prostredie pre všetkých. Som za to vďačný a verím, že je to znamenie zmeny,” vraví Roman Samotný z baru Tepláreň.

Súbežná akcia Slovenskej Teplárne – diskusie Tepláreň Nahlas pokračuje ďalej. Najbližšie sa uskutoční už túto sobotu 3.12. v Pivnici pri studni v Detve. Pri téme „Extrémizmus pre všetkých?“ sa stretnú Zuzana Števulová, Karin Andrášiková, Matia Lenická a Milan Zvada, moderovať bude Zuzana Wienk. Po diskusii, ktorá začína o 18.00, prebehne koncert DJ-ky B-Complex a skupín The Wilderness, Vydrapená Bužírka Punk System, ešte pod hlavičkou Slovenskej Teplárne.

tepláreň Čítajte viac Mesiac od vraždy na Zámockej: Začala sa séria koncertov pre Matúša a Juraja

„Ďakujeme všetkým zapojeným i ľuďom, ktorí sa zúčastňovali na jednotlivých akciách. Verím, že spolu dokážeme pomôcť Slovensku, aby bolo lepšou krajinou pre všetkých, je nevyhnutné pokračovať v snahe zrovnoprávniť LGBTI+ ľudí na Slovensku. Keďže máme zapojených aj viacero festivalov, očakávam, že ďalšia vlna Slovenskej Teplárne prebehne na jar a v lete 2023.“ dodáva Michal Kaščák.

„Stránku necháme živú, stala sa z nej skvelá databáza umelcov, umelkýň a kapiel, priestorov a festivalov, či subjektov, ktorým ide o dobrú vec. Je to jeden z najkomplexnejších webov s kontaktami na Slovensku,“ vraví Barbora Bodnárová z tímu Pohody.

Vyhlásenie iniciatívy Slovenská Tepláreň:

„Chceme vyjadriť spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave.

Chceme vyjadriť úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí.

Chceme vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom.

Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti.

Chceme dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTI+ menšiny.

Chceme kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie, a preto organizujeme festival Slovenská Tepláreň.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #tepláreň #LGBTI+ #Slovenská Tepláreň