Prvým headlinerom Pohody 2023 je Jamie xx

Organizátori festivalu Pohoda v stredu oznámili ďalších päť mien interpretov, ktorí v roku 2023 vystúpia na trenčianskom letisku. Jedným z nich je aj prvý headliner nadchádzajúceho ročníka, ktorým je britský producent Jamie xx. Okrem neho vystúpia aj Sofi Tukker, Sampa the Great, Vintage Trouble a Dry Cleaning.

21.12.2022 14:00
Jamie xx Foto:
Jamie xx.
debata

Jamieho xx snáď netreba ani nikomu predstavovať, prípadne stačí povedať, že ide o člena kultových The xx. Jamie xx – vizionár elektronickej scény, vynikajúci producent s citom pre progresívne beaty, nadaním pre samplovanie vokálov a taktiež excelentný remixér. V roku 2010 ho návštevníci Pohody mohli zažiť s kapelou The xx a aj na samostatnom sete, v roku 2023 príde na trenčianske letisko ako nemenej známe meno, aby predstavil svoje tanečnejšie a extrovertnejšie druhé ja.

„Som hrdý, že máme v programe Pohody Jamieho xx. Vráti sa k nám po trinástich rokoch po úžasnom koncerte The xx a svojom sete v roku 2010. Odvtedy sa udialo toho veľa – môžeme sa tešiť na skvelú kvalitnú párty a to hneď v prvú festivalovú noc na hlavnom pódiu,“ prezrádza o jeho vystúpení šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Jamie xx si debutovým albumom In Colour (2015) vyslúžil nomináciu na cenu Grammy ale aj na prestížnu Mercury Prize. Magazín Pitchfork dal albumu extrémne vysoké hodnotenie a vyhlásil ho ako “Best New Music“.

Produkoval hudbu umelcom ako Frank Ocean, Alicia Keys, Drake alebo aj Oliver Sim, ktorý je ďalší člen The xx. Remixoval piesne pre Radiohead, Florence + The Machine, Adele, Four Tet a samozrejme aj The xx. V tomto roku vydal dva single – LET'S DO IT AGAIN v apríli a KILL DEM v septembri, ktorý mal premiéru ako „Hottest Record In The World“ od Clary Amfo z BBC Radio 1.

Jamie xx - Gosh

Okrem headlinera zverejnil vo vysielaní Rádia_FM šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák aj ďalšie nové mená. Priaznivci tanečnej hudby sa môžu tešiť na skupinu Sofi Tukker. Americká dvojica mieša houseu, dance-pop a brazílsku hudbu. Ich debutový singel Drinkee a následne aj album Treehouse boli nominované na cenu Grammy.

V apríli 2022 vydali album WET TENNIS (When Everyone Tries To Evolve, Nothing Negative is Safe), ktorý je nasledovníkom ich Treehouse a pokračuje v ich príbehu a ďalšom raste kapely – dokopy majú už vyše miliardy prehratí. „Sofi Tukker mali na Pohode hrať už v roku 2019, vtedy to pre zranenie nevyšlo. Mám radosť, že prídu v lete 2023 – ich koncerty sú nabité pozitívnou energiou, aká sa len tak nevidí. Pôjde určite o mimoriadne vydarenú párty,“ odporúča Michal Kaščák.

Na Pohode 2023 vystúpi aj jedna z najospevova­nejších rapových umelcov nielen Austrálie – Sampa the Great. Narodila sa v Zambii, vyrastala v Botswane, hudobne prerazila v Austrálii, aby sa opäť vrátila do Zambie, kde teraz nielen tvorí, ale aj pomáha tunajším umelcom. Za svoje prvé dva albumy – Birds and the BEE9 (2017) a The Return (2019) získala ocenenie Australian Music Prize, čo je obdoba britských Mercury Prize či kanadských Polaris Prize.

Pohoda / Festival / Čítajte viac Pohoda je opäť v shortliste European Festival Awards

Porotca Mikey Cahill o jej prvom albume povedal: „Toto si budeme púšťať aj o 50 rokov v budúcnosti, vy a vaše deti taktiež." Jej druhý album The Return vydalo renomované vydavateľstvo Ninja Tune a portál Bandcamp ho vyhlásil za Album roka 2019.

Zastúpenie bude mať aj rock'n'roll v podobe americkej skupiny Vintage Trouble. Kvarteto predvádza strhujúci rock, oduševnené blues a R&B groovy. Svojou tvorbou si získali uznanie od New York Times, NPR, The Wall Street Journal, Billboard či magazínu Rolling Stone.

Zatiaľ posledným zo zverejnených mien sú Dry Cleaning. Túto britskú post-punkovu kapelu mohli zažiť aj návštevníci Pohody on the Ground, kde skupina odohrala za päť dní päť koncertov. Magazín NME ich zaradil medzi sto zásadných nových mien roka 2020. Ich debut New Long Leg okamžite vystrelil medzi najlepšie hodnotené albumy, aké vyšli v danom roku.

Sampa The Great - Let Me Be Great ft. Angélique Kidjo

Skupina je známa tým, že namiesto spievaných vokálov používajú hovorené slovo. Len teraz v októbri vydali svoj druhý album Stumpwork. Frontmanka a speváčka Florence Shaw preukázala v štúdiu dávku spontánnosti, keďže mnohé z textov piesní vznikli improvizáciou priamo pri nahrávaní: „Písala som o veciach, ktoré ma v tom období trápili, ako sú prehry a straty, mužskosť, feminizmus, moja mama, odlúčenie od partnera počas pandémie, žiadostivosť.“

Pätica interpretov tak zatiaľ doplnila tridsaťjeden ďalších hudobníkov, ktorých organizátori zverejnili začiatkom decembra. Medzi najväčšie mená v prvej vlne oznámenia patria britské zoskupenia Wet Leg, shame, Yard Act, Genesis Owusu z Austrálie a švédski Viagra Boys.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #Pohoda #hudba