Michal Kaščák vracia cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Cenu získal v roku 2012 v kategórii Hudba za dramaturgiu festivalu Pohoda. Michal Kaščák vracia cenu ako prejav nesúhlasu s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku.

30.03.2023 11:25
michal kaščák Foto: ,
Riaditeľ Pohdy Michal Kaščák na vlaňajšom otvorení festivalu.
debata (10)

“Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a.s. – rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny.

Festival Pohoda aktívne podporuje naše ukrajinské susedky a susedov v ich zápase za slobodu, proti agresívnej vojne vedenej Ruskou federáciou. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, pri kom mám v tejto nezmyselnej a nevyprovokovanej agresii ruskej armády stáť. Dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti, a to na Slovensku i vo svete, a preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom.

Dakh Daughters ukrajina hudba Čítajte viac Na Pohode 2023 vystúpia ukrajinskí umelci a umelkyne

Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi, vrátane tvorby festivalového programu. Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom.

Cenu – bronzovú sošku Múzy – poslal Kaščák dnes na adresu Nadácie Tatra banky, zároveň nadáciu vyzval aby mu poslali číslo účtu, na ktoré vráti finančnú odmenu. Ak tak neurobia do stanoveného termínu, "plnú sumu venujem iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine,” napísal vo vyjadrení šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Pohoda #Nadácia Tatra banky #Michal Kaščák