Nová SNG bude prvýkrát hostiť festival súčasnej hudby. Sensorium bude v júni

Už 9. a 10. júna sa v Bratislave v Slovenskej národnej galérii a v klube FUGA odohrá festival Sensorium: Beyond The Sound 2023. Návštevníci sa môžu tešiť na dva večery so zásadnými postavami súčasnej hudby ako napríklad japonsko-kanadský umelec Doon Kanda, japonský experimentátor Kenichi Iwasa z vydavateľstva PAN, kodaňské futuristické duo Lyra Valenza, škótsko-český producent Evil Medvěd a pestrý výber domácich talentov.

07.05.2023 14:00
debata
Japonsko-kanadský umelec Doon Kanda... Foto: Jesse Kanda
01 Doon Kanda Japonsko-kanadský umelec Doon Kanda spolupracuje aj s hviezdami medzinárodnej scény ako Björk, Arca či FKA Twigs.

Festival Sensorium: Beyond the Sound chce prispieť k vytváraniu diverzifikovaného a angažovaného kultúrneho prostredia prostredníctvom dramaturgie, ktorá sa namiesto estetizácie “novej doby temna” obracia k budúcnosti vyrastajúcej z radikálnej imaginácie v duchu citátu „pred budovaním lepšieho sveta si najprv musíme takýto svet predstaviť". Za štyri roky existencie odpremiéroval festival oceňovaných svetových umelcov a umelkyne, ktorí a ktoré často pôsobia mimo eurocentrický priestor ako Nazar (Angola), DJ Diaki (Mali), DJ Plead (Naarm), Evitceles (Bulharsko), Saša Spačal (Slovinsko), Thomas Ankersmit (Holandsko), Lanark Artefax (Veľká Británia), ale uviedol aj rôzne ambiciózne inštalácie či vzdelávacie programy.

Ročník 2023 pokračuje v odhodlaní hlavného dramaturga Juraja Hoppana pohybovať sa mimo zabehnutých chodníčkov. Hlavným hosťom štvrtého ročníka je japonsko-kanadský umelec Jesse Kanda, vystupujúci pod menom Doon Kanda. Kanadský rodák je známy vďaka prelomovým vizuálom pre Björk, FKA Twigs, Arcu, módnu značku Hood By Air, ale aj vďaka sugestívnej elektronickej produkcii plnej odstredených endorfínov. Jeho hudba vyšla na rešpektovanom labeli Hyperdub (napr. Burial, Laurel Halo, Nazar). Prekypuje slobodou, autenticitou, výrazným rukopisom a odhodlaním nachádzať krásu v zdanlivo odpudivých zákutiach hmotného i nehmotného sveta. V rámci slovenskej premiéry sa predstaví s ojedinelou audiovizuálnou performance šitou na mieru Átriu Slovenskej národnej galérie.

V novej SNG sa predstaví aj jeho krajan Kenichi Iwasa. Táto tieňová, ale kľúčová postava londýnskej scény predvedie organické zvukové svety za pomoci trumpety a perkusií v objatí jemnej elektroniky, akoby na druhej strane časopriestoru.

Na festivale Sensorium vystúpi aj japonský... Foto: Lenka Glisnikova
Kenichi Iwasa Na festivale Sensorium vystúpi aj japonský experimentátor Kenichi Iwasa.

Slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede skúma vzťah hlasu s technológiou a terénnymi nahrávkami. Jej intímne ambientné výpovede pozbierali pozitívne recenzie v zahraničnej tlači ako napríklad vo The Wire, The Quietus či Dazed, ktorý o jej debute napísal ako o “art-popovej nahrávke, ktorá siaha ku hviezdam.” Kandu, Iwasu a Mede festival uvedie v spolupráci so Slovenskou národnou galériou a pôjde o vôbec prvé koncerty tohto druhu v nových priestoroch galérie.

Sobotný klubový program v kultúrnom centre FUGA sa bude niesť v znamení subverzie a novátorstva. Kodaňské duo Lyra Valnza prinesie svoju euforickú futuristickú elektroniku, ktorá redefinuje vzorce súčasného klubového zvuku. Po výbušných koncertoch v rámci pražského Lunchmeat Festivalu či dánskeho Roskilde sa vracajú do FUGY predstaviť nový album Low Gear No Pressure.

Večer otvorí nekompromisný škótsko-český producent Evil Medvěd, ktorý sa okrem vlastej tvorby venuje a komunitnému hudobnému vzdelávaniu s fokusom na inklúziu žien a trans ľudí. Sekundovať mu bude nový talent na slovenskej scéne, producent Kodiki. Študent odboru Digitálne umenie na VŠVU predstaví svoje najnovšie hyperpopovo ladené EP.

Mimo-eurocentrické kontexty, závan nových žánrov Južnej Ameriky a Afriky a ponor do zákutí soundcloud platformy prinesie špeciálny spoločný set AstraZeneca x wyme x seafur, ktorý pôvodne vznikol na objednávku T3 – kultúrneho prostriedku pre pražský festival Alternativa. Doon Kanda sa okrem koncertu v SNG v nasledujúci večer predstaví aj s eklektickým DJ setom vo FUGE.

UGANDA - CULTURE - MALIAN PRODUCER DJ DIAKI Čítajte viac Aká je budúcnosť klubovej hudby z Londýna, Mali, Libanonu a Angoly?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SNG #Sensorium: Beyond The Sound