Antika digitálne
„Podujatie Noc múzeí a galérií na Slovensku organizuje zväz múzeí v spolupráci so Slovenským národným múzeom, v Bratislavskom kraji je SNM zároveň hlavným koordinátorom. Múzeá a galérie majú jednotné vstupné, návštevník v Bratislavskom kraji, kde je múzeí a galérií najviac, zaplatí päť eur len v prvom múzeu či galérii, ktoré navštívi, v ďalších sa už len preukáže prvým vstupom. Vďaka spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava a Železničným múzeom SR môžu návštevníci využiť počas podujatia špeciálnu dopravu, medzi múzeami a galériami, ktorých je v kraji vyše 40, budú počas Noci múzeí premávať dobové vozidlá po tradičných trasách,“ hovorí Zuzana Vášáryová, koordinátorka podujatia v Bratislavskom kraji.
V Bratislavskom kraji si môžu návštevníci vybrať z ponuky 40 múzeí a galérií, od národných inštitúcií až po menšie regionálne. Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, ponúka Najkrajšie knihy Slovenska a podujatia s témou kávy. České centrum v Bratislave môže zaujať výstavou a programom v duchu osláv 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu. Dom Quo Vadis predstaví Nenápadných hrdinov formou výstavy a komiksu.

Rímsky tábor (kastel) Gerulata, kedysi súčasť dunajskej ochrannej línie Rímskej ríše, je jednou z najvýznamnejších expozícií Múzea mesta Bratislavy (MMB) a od roku 2021 aj súčasť svetového dedičstva UNESCO. Z reálnych stavieb sa zachovali už len fragmenty, no múzeum predstavuje podobu tábora aj cez nový virtuálny 3D model. Ako vyzerala antická Gerulata v bratislavských Rusovciach v 3. – 4. storočí ukáže interaktívny 3D model, vďaka ktorému sa návštevníci pomocou game padu môžu prechádzať po tábore a získať zaujímavé informácie o každodennom živote jeho obyvateľov a detailne si prezrieť najzaujímavejšie archeologické nálezy z Gerulaty.
Slovenská národná galéria ponúka prvú Noc múzeí v novom šate, návštevníci si môžu prezrieť zrekonštruovanú budovu aj zoznámia sa osobne s jej architektmi Pavlom Paňákom a Martinom Kusým. Zažijú tiež kreatívne aktivity pre všetky vekové skupiny či premietania v kinosále a nočnú tanečnú performance.
„V Múzeu mesta Bratislavy pri príležitosti Noci múzeí a galérii zhasneme na hodinu svetlo a vy tak budete mať šancu prebádať jedinečný priestor Starej radnice a Apponyiho paláca potme. Prineste si baterku a posvieťte si spolu s nami na dejiny počas nočnej prehliadky s komentovaným sprievodom,“ avizuje Katarína Selecká. Výstava cesta (z) mesta v Starej radnici dokumentuje, ako sa menila tvár metropoly za uplynulé štvrťstoročie. Do polnoci možno navštíviť napríklad expozíciu dejín mesta, vinohradníctva či hodín, hrad Devín sa zatvára o 20. h, Gerulata o 22. h, no už 20. mája sľubuje rodinný program.
Univerzitná knižnica v Bratislave (UKB) odprezentuje niekoľko architektonických projektov s dôrazom na rekonštrukciu kúpeľov Grössling na výstave Adagio.
Pozrite si budúcu novú tvár slávnych kúpeľov
Bunker B-S 4 Lány Múzeum československého opevnenia a Bunker B-S 6 Vrba privítajú predovšetkým milovníkov vojenskej histórie. V Múzeu colníctva a finančnej správy si návštevníci zaspomínajú na úlohu colníc v histórii bývalého Československa.
Múzeum mesta Bratislavy (MMB) ponúka atraktívnu nočnú prehliadku Nox v múzeu, kde si návštevníci vlastnou baterkou posvietia na dejiny hlavného mesta.
Galéria mesta Bratislavy (GMB) prezentuje výstavu a sprievodné aktivity Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom. Galéria Nedbalka doplní svoj program kurátorským sprievodom po expozíciách v ukrajinskom jazyku. Noc múzeí a galérií tam bude patriť aj slovenskej akademickej maliarke a reštaurátorke Márii Bidelnicovej, ktorá predstaví svoju mimoriadne bohatú reštaurátorskú činnosť a knihu Reštaurovanie. Kunsthalle Bratislava pripravila aktivity k výstavám Prísľub strážkyne bahna a Cena Oskára Čepana 2022 Call Me If You Need Me. V programe Slovenskej národnej galérie (SNG) tematicky dominujú témy vzťahov a architektúry a rekonštrukcie objektu. Slovenské centrum dizajnu pripravilo sprievodné aktivity k výstave 100 rokov dizajnu/Slovensko 1918 2018. Stredoeurópsky dom fotografie (SEDF) predstaví projekt Autá doby c .k. s komentovanou prehliadkou.

Hrady, kaštiele aj bane
Máj láka ľudí von, na prehliadku hradných nádvorí aj kaštieľskych parkov. Na strednom Slovensku Slovenská národná galéria v kaštieli Strážky spustí interaktívnu mestskú hru Posledná barónka. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni privíta návštevníkov animovanými vstupmi, bábkovým predstavením na nádvorí, remeselnou dielňou s výrobou hračiek i jarmokom.
Banská Štiavnica je do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaná už 30 rokov, a hoci nedávno mnohé pamiatky utrpeli požiarom, stále je čo obdivovať. V Banskom múzeu v prírode je pre rodiny s deťmi pripravená pátracia hra Hravý skanzen a návštevníkov čakajú aj Príbehy z podzemia, ktoré vyrozprávajú priamo bývalí baníci. „V Kammerhofe, v expozícii Baníctvo na Slovensku stretnete samotnú Máriu Teréziu. Cisárovná si bude naživo vyberať adeptov na riadenie a prevádzkovanie zlatonosných baní. V rozsiahlom paláci komorských grófov v každej sieni čaká prekvapenie a zaujímavé úlohy,“ pozýva Miriam Lenčová zo Slovenského banského múzea. Na Starom zámku vo večernej atmosfére za hradbami skúsení lektori prezradia zaujímavosti z histórie jednej z najstarších stavebných pamiatok Banskej Štiavnice.

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene si bude možné prezrieť pri nočnom osvetlení sviecami. Rosenfeldov palác v Žiline láka na prechádzku v sprievode klavírnej hudby, na svetelné efekty a videoprojekcie. Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku pripravila netradičnú prednášku, na ktorej sa v rámci témy Zaži dejiny umenia bude variť a jesť.

V Košiciach bude mať noc múzeí a galérií špeciálnu tému Tajomstvá na dotyk, do programu v uliciach mesta sa zapája 15 inštitúcií. Z balkóna historickej budovy Východoslovenského múzea zaznie opening Violin Show, návštevníci zažijú Benátsku noc alebo sa počas hry stanú „nomádom Európy“ a prejdú sa storočím propagandy. Odkryjú tiež príbehy umeleckých diel, ľudového remesla aj záhady vedy na výstavách, v expozíciách aj na špeciálnych programoch.
Napríklad Múzeum Vojtecha Löfflera predstaví diela tohto významného sochára, ale aj Výkvet Talianska a novú generáciu ilustrátorov pre deti a ukážky 3D modelovania a 3D tlače. V Galérii ÚĽUV sa svojimi prácami prezentujú študenti školy umeleckého priemyslu. V Pamätnej izbe Sándora Máraia odhalia záhady v spisovateľovej rodine. Atraktívna večerná prehliadka čaká hostí v renesančnom kaštieli v Markušovciach, je spojená s koncertom v letohrádku Dardanely. Slovenské technické múzeum – Múzeum letectva v Košiciach priblíži lietadlo Albatros a jeho konštruktéra. Krajské múzeum v Prešove otvorí vodnú vežu Kumšt a zaujímavá bude aj prehliadka barokového kaštieľa v Hanušovciach spojená s prednáškami.

Tieto podujatia sú len malou ukážkou z bohatého programu tohtoročnej Noci múzeí a galérií, viac informácií nájdu záujemcovia na stránke noci múzeí a galérií www.nmag.sk.
