Horor inšpirovaný skutočnými udalosťami aj panamský súčasný film. Art Film Fest premieta pod holým nebom

Art Film Fest v Košiciach je v plnom prúde a okrem Kina Úsmev, Kina Veritas či kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark sa premieta v jednom z ikonických priestorov mesta – košickom Amfiteátri.

18.06.2023 13:00
13-exorcismos-Stills---Press-Photos-2953x1661-1... Foto:
Hororový žáner zastúpi počas festivalu na projekciách pod holým nebom španielsky film 13 Vyháňaní diabla.
debata

Španielska hororová dráma 13 vyháňaní diabla sa inšpirovala skutočnými záznamami o exorcizme v novodobom Španielsku. Efekty, za ktoré bol film nominovaný na prestížnu filmovú cenu Goya si budete na veľkom plátne môcť užiť už dnes večer po zotmení 18. júna.

Panoráma predstaví v Amfiteátri U. S. Steel Košice aj panamskú tínedžerskú drámu Dcéry o sestrách Marine a Lune, ktoré prichádzajú do Panamy, aby našli svojho otca, ktorý ich pred rokmi opustil a v kine pod holým nebom sa predstaví aj srbská snímka Hrdinovia robotníckej triedy o vykorisťovaní robotníkov na stavenisku, ktorí sa budú musieť vzoprieť bezcitnému manažmentu.

Program amfiteátra ponúkne aj dva filmy od našich južných a severných susedov. Maďarský výpravný kostýmový film Hadik vyrozpráva príbeh husárskeho poľného maršala slovenského pôvodu Andreja Hadika, ktorému sa v službách cisárovnej Márie Terézie podarilo v roku 1757 obsadiť Berlín a získať si tak priazeň a dôveru panovníčky. Poľská historická kriminálna komédia Nebezpeční džentlmeni naopak vezme divákov a diváčky do prostredia tatranského mesta Zakopane, kde sa okolo roku 1914 s obľubou schádzali a zabávali osobnosti poľskej kultúrnej a umeleckej scény. Hrdinovia – intelektuáli musia po prehýrenej noci vyriešiť záhadu mŕtveho muža, ktorého práve objavili, čo v politicky turbulentnom časopriestore predvojnového Poľska nie je vôbec jednoduché.

Koncertný film Aretha Franklin: Amazing Grace (1972), ktorý po desaťročia ležal nespracovaný v archíve, ožil pod rukami skladateľa a režiséra Alana Elliotta a v roku 2019 priniesol svetu živý gospelový album svetoznámej speváčky. Dlhoročné problémy so zostrihaním aj uvedením jedinečného filmu z prostredia amerického baptistického kostola do svetovej distribúcie len podčiarkujú príznačnosť názvu programovej sekcie – Láska & anarchia, ktorá vždy prinášala originálne snímky, ťažko zaraditeľné do bežných filmových kategórií či žánrov.

aftersun Čítajte viac Aftersun, Asteroid City aj zbožňovaná Penélope Cruz. Čo vidieť na Art Film Feste v Košiciach?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #art film fest