Čo prinesú 4 živly? Témou letného filmového festivalu je svetlo

Už 25. ročník čaká Letný filmový festival 4 živly, ktorý sa každoročne v prvej polovici augusta koná v Banskej Štiavnici. Obľúbeným sa stal nielen vďaka unikátnemu prostrediu baníckeho mestečka, ktoré zapĺňa filmovými projekciami a sprievodnými podujatiami, ale aj tematicky zostavovaným programom. Okrúhle výročie sa organizátorský tím rozhodol osláviť témou SVETLO v dňoch 9. – 13. augusta 2023.

14.07.2023 10:00
4zivly diskusia v Eleuzine Foto:
Súčasťou filmového festivalu 4 živly v úchvatnej scenérii Banskej Štiavnice sú aj diskusie a iné sprievodné podujatia.
debata

„Výber témy odráža aj našu chuť oslavovať, predstavujeme si, že svetlom, ktorému sme tento rok zasvätili program, žiaria sviečky na našej narodeninovej torte,“ hovorí Peter Gašparík, jeden z organizátorov podujatia. Dodáva však, že tému – ako každoročne – rozoberú 4 živly z viacerých strán.

Banská Štiavnica Čítajte viac Ten oheň nás spojil: Všetci sme Štiavničania

„Svetlo vnímame ako prejav pozitívna – tešíme sa zo slnečných dní, z osvietených myšlienok, upierame zraky aj nádeje k svetlej budúcnosti… Ale príliš veľa slnka prináša krajine zničujúce suchá, osvietené myšlienky príležitostne ústia v tmárske činy a budúcnosť je dnes hádam ešte neistejšia než kedykoľvek doteraz. Ani na takýto rozmer témy nechceme rezignovať.“

Banka lásky, Banská Štiavnica Čítajte viac Banská Štiavnica: Podujatia na podporu po požiari priniesli 13 000 eur

Filmy v programe 4 živlov každoročne spája téma, no líšia sa žánrami, metrážami, rokmi i krajinami produkcie. Aj tento rok sa tak vedľa seba postavia kultové snímky ako V žiare noci (r. Norman Jewison, USA, 1967), Od súmraku do úsvitu (r. Robert Rodriguez, USA, 1996) či Zbohom, Dragon Inn (r. Ming-liang Tsai, Tchaj-wan, 2003) s filmami, ktoré len nedávno rezonovali v kinodistribúcii či na filmových festivaloch. Medzi tie patrí napríklad hororový Maják (r. Robert Eggers, USA / Kanada, 2019) alebo Diera (r. Michelangelo Frammartino, Taliansko / Francúzsko / Nemecko, 2021). Slovenská kinematografia bude zastúpená napríklad dokumentárnou snímkou Čiary (r. Barbora Sliepková, Slovensko, 2021) alebo blokom krátkometrážnych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu.

Diváci festivalu 4 živly uvidia aj kultový film Od súmraku do úsvitu v hviezdnom obsadení

Okrem filmového programu sa publikum festivalu môže tešiť aj na sprievodné podujatia – tematickú prednášku, diskusiu alebo nočnú prechádzku Banskou Štiavnicou. Chýbať nebudú koncerty či večerné párty, ale ani program pre deti a ich rodičov, ktorý bude zahŕňať tvorivú dielňu a filmové premietania.

Vo festivalovom programe sú aj najnovšie snímky ako film Diera (Il buco, Taliansko / Francúzsko / Nemecko, 2021)

Ďalšie informácie o celkovom programe 25. ročníka Letného filmového festivalu 4 živly budú postupne pribúdať na webstránke podujatia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #4 Živly