Najstarší slovenský filmový festival EKOTOPFILM - ENVIROFILM má 50 rokov

Najstarší medzinárodný filmový festival s ekologickým zameraním sa koná 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a v Banskej Bystrici. Diváci uvidia svetové filmové premiéry, zahraničných hostí a dokonca krátky film vytvorený umelou inteligenciou. Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta.

05.09.2023 12:00
Ekotopfilm Foto:
Ilustračný záber.
debata

Jubilejný 50. ročník festivalu s medzinárodnou účasťou sa nesie v znamení motta ZACHRÁŇME ORIGINÁL, pretože živé originály živočíchov a rastlín potrebujú našu okamžitú pomoc a vedomú zmenu správania. Presvedčte sa na festivale, vstup a všetky sprievodné akcie sú zadarmo.

Ekotopfilm – Envirofilm , upútavka

Počas 50-ročnej histórie festival síce niekoľkokrát zmenil názov, musel sa presadzovať vo viacerých režimoch, ale napriek tomu neustále rástol a etabloval sa v súčasnom medzinárodnom filmárskom svete. EKOTOPFILM začal písať svoje dejiny v socializme, prežil revolúciu, rozpad federácie a úspešne funguje aj v samostatnej Slovenskej republike. S dĺžkou konania, históriou, dátami a dosahovanými výsledkami patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

Nigel Marven Čítajte viac Ekotopfilm-Envirofilm 2022 pozná víťazov. Hosťom bol aj filmár Nigel Marven

„Sám som pri festivale od jeho úplného začiatku, keďže ho založil môj otec. Sledujem, ako sa mení a vyvíja. Spoločne s tímom pracujeme na jeho neustálom zlepšovaní a som šťastný, že v súčasnosti je to platforma v 75 mestách po Slovensku a že z festivalu sa stala celoročná aktivita, kde postupne zapájame všetky školy na Slovensku. Vzdelávame už celé generácie detí, ukazujeme absolútne novinky filmovej tvorby dospelým. Tento rok oslavujeme veľkolepé 50-te výročie a ja týmto všetkých pozývam, buďte s nami pri tom,” hovorí riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

Ekotopfilm – Envirofilm – Zachráňme originál

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Slovenskí filmári sú zastúpení piatimi filmami.

„Tento rok sa prihlásili absolútne protipóly filmovej tvorby. Na jednej strane sú to autentické dokumenty, ktoré vznikali v divočine bez mobilného signálu a na druhej strane je to, napríklad, film vytvorený umelou inteligenciou. Dielo tohto druhu premietneme po prvýkrát v našej histórii. Experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi je o ľudskej bytosti, ktorá sa rozkladá a recykluje. Mám pocit, že nielen týmto filmom vyrazíme tento rok divákom dych," avizuje programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Ekotopfilm Junior 2023 I Energoland Mochovce

Do úzkeho výberu postúpili filmy v piatich kategóriách: Za poznaním prírody – prírodovedné a prírodopisné filmy, Úspešné príbehy, O čom treba hovoriť, Krátke filmy a kategória venovaná deťom. Tím festivalu EKOTOPFILM sa rozhodol prizvať aj vybranú triedu, ktorá pomôže medzinárodnej porote vybrať víťazov v kategórii Deti.

„Náš Junior festival premieta filmy venované deťom a študentom, tak sme sa rozhodli, že tieto filmy, deti aj ohodnotia a pomôžu vybrať, čo sa im páči,“ vysvetľuje špeciálnu účasť v porote Alena Janáči. Na festivale sa bude 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a Banskej Bystrici premietať niekoľko svetových premiér a vyše 40 slovenských premiér. Za zmienku určite stojí síce zahraničný film Život na ostrove Mohéli, ktorý má však slovenského režiséra Martina Kováča.

Pavol Barabáš Čítajte viac Hlavnú cenu Medzinárodného festivalu horských filmov získal Pavol Barabáš

„Dokumentárny film je o ľuďoch a ich spolužití s prírodou na komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike. Je to cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia, od straty vody, znečistenia, odlesňovania až po nadmerný rybolov. Vďaka kombinácii znalostí domorodcov a výskumu francúzskych vedcov sa diskutuje o nových spôsoboch, ako pomôcť obnoviť a zachovať miestne morské ekosystémy a zároveň udržať miestne komunity,“ prezradila Alena Janáči.

Emil Fulka Dotyk Čítajte viac Emila Fulku inšpiruje aj zranená príroda

Aj tento film dokazuje, že za 50 rokov existencie ekologického filmového festivalu zmizli z planéty celé ekosystémy a vymreli celé živočíšne druhy, iné sú na pokraji vyhynutia. Mnohé už existujú len na stránkach ilustrovaných atlasov zvierat či učebníc biológie. Preto ZACHRÁŇME ORIGINÁL! Pretože toto nie je náš jediný problém. Diváci sa o tom presvedčia na 50. ročníku EKOTOPFILM – ENVIROFILM 25. až 29.9. 2023 v Bratislave a v Banskej Bystrici. Vstup na festival a všetky jeho sprievodné akcie sú ZADARMO. Viac informácií nájdete na webe ekotopfilm.sk a sociálnych sieťach EKOTOPFILM.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ekotopfilm-Envirofilm