Na MFF v Benátkach protestovala skupina žien, troch režisérov označili za násilníkov

V talianskych Benátkach v pondelok večer demonštrovala skupina dvoch desiatok žien, z ktorých niektoré mali odhalené a pomaľované poprsie. Na ostrove Lido, kde sa koná medzinárodný filmový festival, protestovali proti prezentácii snímok troch režisérov, ktorí čelili v minulosti obvineniam zo sexuálneho zneužívania. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

06.09.2023 10:00
Benátky, filmový festival, protest Foto:
Protestujúce ženy počas toho, ako sa na červenom koberci objavil režisér Woody Allen.
debata

„Zhasnite reflektory, ktorými svietite na násilníckych režisérov“ či „stop násilníckej kultúre“, kričala skupina žien počas večernej demonštrácii. Protest trval len niekoľko minút, kým polícia ženy z festivalového areálu vyviedla, píše časopis The Hollywood Reporter.

Ženy sa postavili do radu a vyzliekli si tričká krátko po tom, ako sa po červenom koberci prešiel americký režisér Woody Allen, ktorý v Benátkach predstavuje svoj nový film Zásah šťastím. Práve Allen je jedným z režisérov, proti ktorého prítomnosti feministky v pondelok protestovali. Allen čelil obvineniu zo sexuálnej zneužívania svojej adoptívnej dcéry Dylan, čo režisér opakovane odmietol.

Vysvetlenie na všetko Čítajte viac Festival v Benátkach uvedie v svetovej premiére maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko

Niektorí kritizujú aj uvedenie snímky francúzsko-poľského režiséra Romana Polanského, ktorý sa v roku 1977 priznal, že znásilnil trinásťročné dievča a pred vynesením rozsudku utiekol zo Spojených štátov. Pred niekoľkými rokmi čelil Polanski obvineniam niekoľkých žien, že ich sexuálne obťažoval, čo režisér odmietol.

Feministky kritizujú aj uvedenie filmu francúzskeho režiséra Lucu Bessona, ktorého v roku 2018 herečka Sand Van Royová obvinila zo znásilnenia. Parížska prokuratúra obvinenia v roku 2019 zamietla a tento rok toto rozhodnutie potvrdil aj najvyšší súd.

Gabriel Guevara Čítajte viac Namiesto ceny a potlesku dostal putá: V Benátkach zatkli španielskeho herca, dôvody obvinenia sú vážne...

„Besson bol nedávno úplne zbavený všetkých obvinení. Woody Allen bol na konci 90. rokov dvakrát vyšetrovaný a zbavený viny. U nich nechápem, kde je problém,“ uviedol pred zahájením tohto ročníka festivalu v Benátkach jeho umelecký riaditeľ Alberto Barbera. „V prípade Polanského je to paradox. Už je to 60 rokov. Polanski priznal zodpovednosť. Požiadal o odpustenie. Jeho obeť mu odpustila,“ dodal.

Cez víkend polícia zatkla v Benátkach španielskeho herca Gabriela Guevaru, ktorý čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia, ktorého sa podľa vyšetrovateľov dopustil vo Francúzsku. Guevara prišiel na filmový festival, ale podľa jeho organizátorov sa nemal zúčastniť žiadnych oficiálnych akcií festivalu.

debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival #film #protest #sexuálne zneužívanie #Medzinárodný filmový festival v Benátkach