Slovami Igora Valentoviča, riaditeľa Hudobného centra, „chceme predstaviť zaujímavú hudbu minulých storočí i nedávnej doby pre rôzne – nie vždy štandardné – nástrojové obsadenia v pozoruhodných priestoroch“ a veríme, že aj tento rok potešíme široké publikum.
Na otváracom koncerte festivalu v pondelok 2. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program zložený z diel autorov ako Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Camille Saint-Saëns či Maurice Ravel. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia stredoveké nástenné maľby a krásny drevený kazetový strop Evanjelického kostola v Kraskove.
Čítajte viac Druhú vlnu Slovenskej Teplárne ukončí Biela nocV Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, plnej architektonických i výtvarných pozoruhodností, zaznejú v utorok 3. 10. diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska.
Dejiskom tretieho festivalového koncertu v stredu 4. 10. bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Slovensko-maďarský súbor starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum poteší publikum komornou hudbou velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby. Ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí vo štvrtok 5. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.
V piatok 6. 10. budú v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.
Evanjelický kostol v Štítniku sa môže popýšiť najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska. V sobotu 7. 10. dojem z nich umocní originálny program Enikö Ginzery a Andrása Fejéra so zaujímavou kombináciou hudobných nástrojov – cimbalu a pozauny. Na záver tretieho ročníka medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gemeriensi zaznie v nedeľu 8. 10. pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej v ďalšom kostolíku s unikátnymi nástennými maľbami, v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.