Na festivale Ekotopfilm - Envirofilm ocenili aj film vytvorený umelou inteligenciou

Jubilejný 50. ročník medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm - Envirofilm vyhlásil víťazov v 13-tich kategóriách. Na slávnostnom udeľovaní cien festivalu ich oznámila medzinárodná odborná porota, ktorá tento rok vyberala zo 1691 filmov. Poctu Honour Of Ekotopfilm udelili projektu Blue Religion, ktorý zmenil pohľad na ochranu oceánov.

02.10.2023 12:00
Ekotopfilm Foto:
Jubilejný 50. ročník medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm - Envirofilm vyhlásil víťazov v 13-tich kategóriách.
debata

Jubilejný ročník festivalu odštartoval v Bratislave aj v Banskej Bystrici a niesol sa v znamení hesla „zachráňme originál“. Do súťaže sa tento rok prihlásili filmy z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Medzinárodná porota si pozrela a vyhodnotila 76 súťažných programov z 27 krajín sveta. Slovenskí filmári boli zastúpení piatimi filmami.

„Festival dopadol výborne. V Banskej Bystrici sa diváci nezmestili do kinosály, takže sa tešíme, že po náročnom období sú ľudia naspäť v kine. Ukázalo sa nám, že dokumenty stále ľudí bavia. Obdivujeme cestovateľov, ktorí nám prinesú autentické zážitky z celého sveta. Sledujeme moderné technológie, nevšedné zábery a aj po toľkých rokoch novinky v enviromentálnej sfére. Osobne sa teším z domácich víťazov. Považujem za výnimočný filmársky úspech, keď sa v medzinárodnej konkurencii umiestni slovenský dokumentarista," konštatovala programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

O festival bol veľký záujem a prehliadka filmov... Foto: Ekotopfilm
Ekotop O festival bol veľký záujem a prehliadka filmov pokračuje v ďalších mestách.

Festival sa tento rok rozhodol udeliť poctu organizácii Blue Religion, ktorá sa stará o ochranu oceánov a žralokov. Za 50 rokov existencie festivalu totiž ubudlo na celom svete 70 percent populácie žralokov.

„Ďakujem festivalu za udelenie ceny pre našu organizáciu. Je pre mňa veľkou cťou dostať ocenenie na Slovensku. Príde mi úžasné, že si všimli našu prácu v Mexiku. Myslím si, že je veľmi dôležité, šíriť povedomie o ochrane morských živočíchov a dôležitosti oceánov aj na Slovensku. Aby sa o tom vedelo aj u nás doma, kde oceán nemáme,“ tešila sa z ceny zakladateľka Blue Religion, Slovenka Lucia Baranová.

Cenu vlády Slovenskej republiky – Grand Prix a cenu v kategórii Za poznaním prírody získal film Čarovné momenty z prírody. Ocenenie za krátky film si odniesol experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi, ktorý vytvorila umelá inteligencia. V kategórii Úspešné príbehy vyhrala snímka Idjanga – gorilí prales. Kategória O čom treba hovoriť má víťaza vo filme O láve a živote – výbuch sopky na La Palme. V kategórii venovanej deťom a mládeži si cenu odniesol film Čo sa stalo v trópoch počas posledného masového vymierania? Zvláštnu cenu za prínos získal domáci zástupca Motýle Slovenska – mestá a záhrady.

Záber z uplynulého ročníka festivalu. Foto: Ekotopfilm
Ekotop 1 Záber z uplynulého ročníka festivalu.

„Pre nás je 50. ročník festivalu výnimočný. Pred 10-timi rokmi, keď som sa stal riaditeľom festivalu po mojom otcovi – zakladateľovi, ohlásil som, že urobíme festivalovú platformu v 50-tich mestách Slovenska. Nikto mi neveril, a dnes je to realita. Tento rok budeme dokonca v 65-tich mestách. A našim cieľom je sto slovenských miest. Dáva nám to význam z hľadiska vzdelávania a nášho Junior festivalu pre základné a stredné školy. Audiovizuálnym spôsobom cez filmy, ale aj cez nami vytvárané workshopy, v ktorých dokážeme spracovať všetky aktuálne ekotémy. Takýmto spôsobom sa tento rok dotkneme 70 tisíc detí a prispejeme k ich vzdelávaniu. A keďže sme v tomto jedinečný na svete, tak sme sa pozreli za hranice a od januára začíname s eventami v Českej republike a v Poľsku,“ uzatvára riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

Igric 2023 Čítajte viac Ceny Igric 2023 sa niesli v duchu umelej inteligencie

Festival bol obohatený o zaujímavý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. Na Slovensko pricestovali viacerí zahraniční filmári, ktorí odpovedali divákom na otázky priamo v kinosále. Zaujímavú prednášku mal počas festivalu dobrodruh Marcel Rebro či fotograf Filip Kulisev. Študenti sa zase počas Junior festivalu dozvedeli o umelej inteligencii, o biodiverzite a vyskúšali si auto poháňané vodíkom.

Aktivity festivalu týždňovým programom v Bratislave a v Banskej Bystrici nekončia. Ambicióznym cieľom festivalu je navštíviť s programom 500 miest v rámci krajín V4.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ekotopfilm-Envirofilm