NuJazzDayz lákajú na zaujímavé domáce i zahraničné mená

Koncertná séria NuJazzDayz prinesie do Bratislavy viacero zaujímavých vystúpení. Z britských ostrovov príde Hidden Orchestra, zo Spojených štátov Arms and Sleepers a z Nemecka techno projekt Brandt Brauer Frick, sekundovať budú domáci BDHS (Blikajúci dychový hudobný systém). V tomto roku ste už vďaka NuJazzDayz mali možnosť vidieť švédskeho hudobníka Jay-Jaya Johansona. Minulý rok vystúpili v rámci NuJazzDayz Kings of Convenience, Jose Gonzalez, Portico Quartet.

28.11.2023 15:00
NuJazzDayz Foto:
Plagát k podujatiu NuJazzDayz.
debata

Hidden Orchestra (UK) / Arms and Sleepers (USA)

  • 30. 11. 23, Bratislava

Kapela multiinštrumen­talistu Joea Achesona sa predstaví v Novej Cvernovke vo štvrtok 30. novembra. Predskokanom bude americký projekt Arms and Sleepers.

Toto zoskupenie napĺňa pomenovanie nujazz, kombinuje prvky jazzu s elektronikou, v ambientných polohách s výraznými bicími a perkusiami. To všetko od roku 2010, kedy debutovalo albumom Night Walks, ktorý britské BBC Radio 1 v tom čase označilo ako album mesiaca.

V prípade Hidden Orchestra ide o akýsi virtuálny orchester, čo vyplýva z toho, ako skladby vznikajú. Jednotlivé party totiž hosťujúci muzikanti nahrávajú samostatne a až následne ich Acheson skladá vo svojom štúdiu, momentálne v anglickom Brightone.

Na Slovensku je táto formácia dobre známa, koncertovala u nás už neraz. Slovenskému publiku sa predstavia po 10 rokoch.

Brandt Brauer Frick (DE) / Blikajúci dychový hudobný systém (BDHS)

  • 22. 2. 24, Bratislava

NuJazzDayz predstaví aj berlínske techno trio Brandt Brauer Frick v rámci turné Multi Faith Prayer Room.

Predkapelou bude vtipná prešovská partička Blikajúci dychový hudobný systém.

BBF tvoria medzinárodne uznavaní priekopníci elektronickej scény a zároveň klasicky vzdelaní hudobníci: Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick. Tvorba BBF vnáša do elektronických beatov prísnosť klasického muzicírovania.

BBC o nich hovorí že tvoria muziku do koncertných sál pre klubovú generáciu. Cítia sa ako ryba vo vode v klasických koncertných sálach (Viedenský Konzerthaus, Lincoln Center, alebo London South Bank), ale rovnako im pristanú aj pódia veľkých festivalov (Glastonbury, Coachella, Pohoda).

Brandt Brauer Frick pripomína všetky upotené, telom trasúce sa, podlahu zapĺňajúce hudobné štýly a po 15 rokoch vývoja medzi tanečnou blaženosťou a plnohodnotným orchestrálnym zážitkom sú teraz späť tam, kde to všetko začalo: RAVE.

Koncertnú sériu NuJazzDayz z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (FPU).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #hudba #džez #NuJazzDays