Skončil sa 17. ročník Filmového festivalu inakosti. Ceny si rozdelili tvorcovia zo Spojeného kráľovstva, z Kolumbie i Slovenska

Doteraz najväčší Filmový festival inakosti (FFi) s podtitulom Inakosť spája uviedol počas uplynulého týždňa v piatich bratislavských kinách takmer 100 dlhometrážnych i krátkych filmov. „Myslím si, že sa nám opäť podarilo vytvoriť priestor, kde sa nielen LGBTI+ návštevníčky a návštevníci cítili príjemne, bezpečne a vítaní. To je veľmi dôležitý aspekt nášho festivalu,“ hovorí riaditeľka FFi Zita Hosszúová.

02.12.2023 10:00
Filmový festival inakosti Foto:
Ilustračná snímka.
debata (1)

Filmové predstavenia v kinosále SNG, FTF VŠMU a v kinách Mladosť, Nostalgia a Film Europe sprevádzali zaujímavé podujatia – vzdelávací program CineQueer, inKonferencia, diskusie, Filmový kabinet pre deti, Kabaret a párty či Teplé vyšívanie.

„Počas festivalu som zažíval veľmi podpornú a priateľskú atmosféru, super energiu a stretol milých ľudí. Ten pocit spolupatričnosti a komunity by som doprial zažiť aj ďalším ľuďom, respektíve, je to úplne jednoduché, stačí prísť na ďalší ročník festivalu,“ hovorí Roman Samotný z FFi a Zita Hosszúová ho dopĺňa: „Rozsahom a verím, že i organizačnou kvalitou či bohatou ponukou rozmanitých filmov, sa tak FFi stáva jedným z hlavných filmových podujatí v Bratislave, a to je veľký záväzok i výzva pre budúce roky.“

Súčasťou festivalu bola prvýkrát porota, ktorá rozhodovala o najlepšom krátkom filme v sekcii FFi kraťasy – medzinárodná súťaž. Lena Bohunicki (Filmtopia), Pavel Bicek (Mezipatra) a Jakub Spevák (Fest Anča) udelili hlavnú cenu kolumbijskému krátkemu filmu Horiace svety uprostred tieňov (r. Ismael García Ramírez, 2023).

Zuzana Kronerová: Naši tvorcovia sú postihnutí autocenzúrou. Tému LGBTI+ komunity reflektujeme málo
Video
Zdroj: TV Pravda

„Oceňujeme precízny režijný prístup a formálne spracovanie snímky, ako aj schopnosť autora sprostredkovať prchavosť okamihu v snovej forme, ktorá odráža surovú realitu. Film prináša inovatívny pohľad na allyship v queer mikrokozme,“ vyjadrili sa počas udeľovania cien.

Zvláštne uznanie poroty získal slovenský film Zrodenie ženy Sone Nôtovej za „interdisciplinárny prístup, ktorý s ľahkosťou spája vedecké poznanie s osobnými pohľadmi a príbehmi postáv, ale aj samotnej autorky filmu.“ Podľa členov poroty sa snímke podarilo sprostredkovať komplexný divácky zážitok v krátkom formáte.

FFi každoročne udeľuje aj divácke ocenenie Ružový balónik. Za najlepší dlhometrážny film vybralo publikom počas online hlasovania na stránke cinepass.sk triler Femme. A vzhľadom na vysoké hodnotenie v sekcii krátkych filmov získal aj v prípade diváckej poroty cenu Ružový balónik film Zrodenie ženy.

Herec Richard Stanke: Zatiaľ sme slobodná krajina a dúfam, že to tak aj zostane
Video
Zdroj: TV Pravda

Sedemnásty ročník FFi predstavil okrem domácej i svetovej queer tvorby aj mnoho hostí – dramaturga kyjevského medzinárodného filmového festivalu Molodist a zakladateľa ukrajinského queer festivalu Sunny Bunny Bohdana Žuka, významnú hongkonskú producentku Jacqueline Liu, scenáristu Mira Šifru či režisérku a antropologičku Soňu G. Lutherovú.

„Reakcie na filmy boli veľmi pozitívne, čo mňa ako dramaturga nesmierne teší. Najviac ma potešilo, že bolo vypredané premietanie slovenských krátkych filmov, kde si väčšina režisérov a režisérok prišla svoje filmy osobne uviesť. Aj toto mi dáva nádej, že ďalšie ročníky festivalu budú ešte bohatšie na slovenskú tvorbu,“ uzatvára dramaturg FFi David Benedek. Záštitu nad podujatím prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Matej Vagač.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #film #Filmový festival inakosti #LGBTI+ #FFi