V Cannes sa začína 77. ročník filmového festivalu, o Zlatú palmu súperí 22 filmov

Na francúzskej Riviére sa dnes začína 77. ročník medzinárodného filmového festivalu v Cannes. V prestížnej filmovej prehliadke sa o Zlatú palmu stretne 22 snímok z európskej i hollywoodskej produkcie. O víťazovi rozhodne porota, ktorej bude predsedať americká režisérka Greta Gerwigová. Cannes bude stredobodom filmového sveta od 14. do 25. mája.

14.05.2024 07:00
debata (1)
Herečka Eva Longoria v kreácii Tony Ward...
Brazílska modelka Isabeli Fontana.
+23Herečka Geri Halliwell na záverečnom...

Filmový festival bude pre Francúzsko logistickým a bezpečnostným tréningom na ďalšom veľkom podujatí: od 26. júla Paríž hostí letné olympijské hry. Obe veľké udalosti môžu narušiť štrajky.

Kým v Cannes do nich možno vstúpia filmové profesie, v Paríži by to mohli byť vodiči vo verejnej doprave alebo policajti. Obe akcie budú tiež hojne medzinárodne sledované, čo zvýši tlak na francúzske bezpečnostné zložky, ktoré v posledných mesiacoch upozorňujú na riziko útokov.

V hlavnej súťaži sa v Cannes stretnú žánrovo veľmi rozmanité snímky. Držiteľ dvoch Zlatých paliem Francis Ford Coppola tentoraz predstaví sci-fi Megalopolis, kanadský režisér David Cronenberg, ktorý v Cannes v roku 2006 získal cenu za celoživotný prínos filmu, príde s hororovou drámou o búraní hraníc medzi životom a smrťou The Shrouds (Rubáše).

V hlavnom výbere sa už tradične odrazí aj aktuálne dianie. Snímka The Apprentice iránskeho rodáka Aliho Abbasiho je fikciou o podnikateľských začiatkoch bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rus Kirill Serebrennikov, ktorý kvôli svojmu odmietavému postoju k vláde ruského prezidenta Vladimira Putina žije v zahraničí, sa bude prezentovať filmom Limonov: The Ballad of Eddie, čo je životopisná dráma o ruskom spisovateľovi a disidentovi Eduardovi Limonovovi.

V súťaži sú zastúpené aj filmy režisérov, ako sú Jacques Audiard, Jorgos Lanthimos alebo Paolo Sorrentino.

49th AFI Life Achievement Award - Show Čítajte viac Nositeľkou čestnej Zlatej Palmy sa v Cannes stane aj herečka Meryl Streepová

Po červenom koberci sa prejdú tvorcovia všetkých generácií, od legiend Meryl Streepovej a Richarda Gerea až po vychádzajúce hviezdy, ako sú Ír Barry Keoghan alebo americká herečka Anya Taylor-Joyová a Margaret Qualleyová.

Čestnú palmu za prínos svetovej kinematografii na záverečnom večeri prevezme americký režisér George Lucas, tvorca filmovej ságy Star Wars. Mimo hlavnej súťaže sa vo svetovej premiére bude premietať westernový epos Horizon, An American Saga (Horizont, americká sága) o osídľovaní amerického západu od Kevina Costnera.

Francúzsky herec Omar Sy, hollywoodska hviezda Lily Gladstoneová alebo japonský režisér Hirokazu Koreeda sú medzi členmi poroty, ktorá rozhodne o víťazovi tohtoročného filmového festivalu v Cannes.

Porota má deväť členov, predsedať jej bude Gerwigová, ktorej posledný film Barbie sa stal najzárobkovejšou snímkou minulého roka. Vo svojich 40 rokoch bude Gerwigová druhou najmladšou predsedníčkou poroty v Cannes po Sophii Lorenovej, ktorá sa tejto úlohy zhostila v roku 1966, keď mala 31 rokov.

Veľkými témami na festivale budú nielen samotné filmy, ale aj úlohy umelej inteligencie (AI) v tvorivej práci, rovnoprávnosť žien a mužov či sexuálne obťažovanie.

Práve posledné menované sa v posledných týždňoch opäť dostalo na titulné strany novín, keď newyorský odvolací súd zrušil odsúdenie niekdajšieho hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina za sexuálne delikty a nariadil začatie nového procesu.

barbie, Čítajte viac Recenzia filmovej udalosti roka: Barbie zvíťazila na poli marketingu aj kinematografie

Rovnakým zvratom bola väzba pre francúzsku hereckú legendu Gérarda Depardieua kvôli sexuálnemu napadnutiu. V októbri ho čaká súd.

V Cannes sa bude tiež premietať krátky film režisérky Judith Godrècheovej, ktorá sa vo Francúzsku stala symbolom hnutia Me Too, ktoré pred niekoľkými rokmi upozornilo na výskyt sexuálneho obťažovania a násilia nielen v Hollywoode.

Do hlavnej súťaže študentských filmov La Cinef bol vybraný animovaný film Burina od ruskej režisérky Poly Kazakovej, ktorý vznikol v produkcii Filmovej akadémie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku, kde Kazaková študovala, a spoločnosti MAUR film.

Do kategórie La Cinef poslali filmové školy z celého sveta 2263 krátkome­trážnych snímok, porota ich vybrala na premietanie 18, z toho štyri sú animované.

V minulom roku získal Zlatú palmu pre najlepší film snímka režisérky Justine Trietovej Anatómia pádu, rok predtým to bol Trojuholník smútku švédskeho režiséra Rubena Östlunda.

Motiváciou pre založenie francúzskeho filmového festivalu bola snaha konkurovať tomu talianskemu, ktorý v roku 1938 pri udeľovaní hlavnej ceny podľahol fašistickej propagande. Prvý ročník sa mal konať v Cannes na jeseň 1939, ale keďže začala druhá svetová vojna, stihol sa premietať jediný film.

Druhej premiéry s kompletným programom sa festival dočkal v roku 1946. Festival sa nekonal v rokoch 1948 a 1950, kvôli pandémii covidu-19 ani v roku 2020. V roku 1968 bol predčasne ukončený kvôli takzvanej parížskej jari.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #film #Cannes #Medzinárodný filmový festival v Cannes