Filmový festival v Cannes poznamenali obvinenia zo znásilnenia aj atentát na Roberta Fica

V utorok 14. mája sa začal 77. medzinárodný filmový festival v Cannes. Je to vždy rendez-vous hviezd z celého svet, no namiesto radosti z peknej filmovej a spoločenskej udalosti sprevádzajú festival len samé nepríjemné správy. Hnutie MeToo obvinilo desiatich hercov zo sexuálneho násilia. Riaditeľka festivalu Iris Knobloch okamžite zajala stanovisko a ubezpečila verejnosť, že situáciu monitoruje, a že festival zaujme správne stanovisko ku všetkým prípadom.

17.05.2024 07:00
France Cannes 2024 Jury Photo Call Foto: ,
Prezidentka poroty 77. ročníka festivalu v Cannes Greta Gerwigová (v strede) s členkami poroty - zľava: Ebru Ceylanová, Nadine Labakiová, Eva Greenová a Lily Gladstoneová.
debata

Účastníci festivalu sú zhrození správou o atentáte

Kampaň zrejme odštartovalo oslobodenie Harveyho Weinsteina z jedného bodu obžaloby a takisto proces s Gérardom Depardieuom. Medzi obžalovanými má byť množstvo hercov i režisérov, niektorí vraj majú mať svoje filmy aj na tohtoročnom festivale.

Herečka Judith Godrèche predstaví 15. mája v Cannes 17-minútový krátky film Me Too, ktorý režírovala na tému sexuálneho násilia, a v ktorom obvinila Benoîta Jacquota a Jacquesa Doillona. Festival v tlačovej správe uviedol, že chce týmto premietaním upozorniť na jej svedectvo. Film sa má premietať aj na pláži a bude prístupný pre každého, nielen pre festivalové publikum.

Presne deň pred festivalom deväť žien uviedlo, že ich znásilnil, sexuálne napadol a vydieral známy 72-ročný producent Alain Sarde. Produkoval filmy Andrzeja Zulawského, Romana Polanského, Bertranda Taverniera, Diane Kurysovej a Anne Fontaineovej. Producentov právnik to vyhlásil za klamstvo a tvrdí, že Alain Sarde „nikdy nepoužil ani najmenšie násilie alebo nátlak vo svojich vzťahoch so ženami.“

V roku 1997 bol síce Alain Sarde obvinený zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia, ale súd po dvoch rokoch prípad zamietol. Renomovaný kritik Serge Toubian okrem iného vyhlásil: „Alain Sarde je bezpochyby najplodnejší francúzsky producent, ale aj najdiskrétnejší či najtajnostkár­skejší. Za necelých štyridsať rokov kariéry má na svojom konte takmer dvesto filmov. A teraz by jeho tajomstvá mohli vyjsť na povrch?“

Francúzske denníky sú navyše plné správ o atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica. Všetci sú zhrození, a to vrátane účastníkov festivalu, ktorí tento hrozný, bezohľadný a hlúpy čin odcudzujú. Na dobrej nálade to nepridáva, festival začína ustupovať do pozadia. Slovenskí účastníci si neželajú nič viac, ako skoré uzdravenie premiéra a potrestanie vinníka.

Justine Triet, Cannes, Zlatá palma Čítajte viac V Cannes sa začína 77. ročník filmového festivalu, o Zlatú palmu súperí 22 filmov

Hviezdou Meryl Streepová a Greta Gerwigová

S veľkou slávou sa na červenom koberci privítala medzinárodná porota, najväčšia pozornosť sa, samozrejme, ušla Grete Gerwigovej, režisérke filmu Barbie, a Omarovi Sy, ktorý vyčnieval nad všetkými, aj nad vysokou predsedníčkou poroty.

Moderátorka večera Camille Cottinová privítala Gretu, ktorej sa dostalo ako predsedníčke poroty dostalo najväčšieho privítania, aké som doteraz videla. Premietli filmy, v ktorých hrala, a jej najobľúbenejšiu pesničku Modern Love zaspievala Zaho de Sagazan, čím ju dojala k slzám.

Rose Bertram prichádza na premiéru filmu The...
Modelka Tatiana Korsakova.
+44Americká herečka Jane Fonda v kreácii Elie Saab.

Najväčšou udalosťou však bolo udelenie čestnej Zlatej palmy americkej herečke Meryl Streepovej, ktorá je dodnes krásnou a elegantnou ženou. Palmu jej odovzdávala Juliette Binoche, v dlhom a veľmi emotívnom vyznaní jej okrem iného povedala: „Ty si zmenila náš pohľad na ženy vo filme.“

Meryl si zasa zaspomínala na svoj život a na záver dodala: „Toto všetko mi pripomína vlak, ktorý ma míňa plnou rýchlosťou, no vy ste z vlaku ešte nevystúpili. Včera večer sme si všetci priali, aby konečná stanica bola ešte ďaleko…“

Na úvod sa premietol mimosúťažný francúzsky film Druhé dejstvo režiséra Quentina Dupieuxa. Snímka osciluje medzi fikciou a realitou, jej poslaním je predovšetkým zabávať a trochu aj rozmýšľať, ale najmä obdivovať pozoruhodné výkony hercov Vincenta Lindona, Léy Seydouxovej a Louisa Garrela.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival #film #reportáž #Medzinárodný filmový festival v Cannes