Majstrovské kurzy, koncert gitarového virtuóza aj jedinečné spojenie huslistov. Festival Viva Musica! oslávi 20 rokov

Festival klasickej hudby Viva Musica! čaká výnimočný ročník - tento rok totiž slávi 20. výročie. Okrem trinástich koncertov na rôznych miestach Bratislavy prinesie aj majstrovské kurzy pod vedením huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Na záverečnom koncerte sa predstaví unikátne spojenie huslistov Dalibora Karvaya, Karola Daniša, Ondreja Janošku a ich profesora Borisa Kuschnira.

14.06.2024 08:00
Equilibrium String Quartet Foto:
Equilibrium String Quartet
debata

„Vždy ma prekvapí, že je o náš festival taký záujem,“ odpovedá riaditeľka Vivy Musicy! Janka Kovalčik na otázku, čo je základom jeho dlhodobého úspechu. "Z mojej pozície nemám potrebný odstup, takže vždy čakám na spätnú väzbu od ľudí.

Myslím si, že je to v prvom rade o programovej rozmanitosti. Snažíme sa ho vyskladať tak, aby sme zaujali širokú cieľovku, aby si tam každý našiel to svoje. Zároveň sa vždy snažíme kombinovať program s priestormi, častokrát aj novými.

Klasickú hudbu chceme dostať bližšie k ľuďom, teda aj do priestorov, kde by ju možno nečakali. Dôležitým faktorom je aj zanietenosť tímu a prvotný koncept Mateja Drličku, na ktorom doteraz staviame a ďalej ho rozvíjame."

Majstrovské lekcie aj pokračovanie Hudobných záhrad

Tohtoročná Viva Musica! odštartuje 4. júla koncertom Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra v Starej tržnici. O týždeň neskôr, 11. júla, sa vo Veľkom evanjelickom kostole predstaví dvojica Maxim Vengerov a Polina Osetinskaya. Deň nato sa pod ich vedením uskutočnia majstrovské kurzy na Vysokej škole múzických umení (VŠMU).

"Každý z aktívnych účastníkov má k dispozícii 45-minútovú majstrovskú lekciu, v rámci ktorej niečo zahrajú, a pedagógovia, v tomto prípade Maxim Vengerov a Polina Osetinskaya, im dajú rady, ako danú skladbu ďalej rozvíjať.

Predtým sa však najneskôr do 30. júna musia prihlásiť prostredníctvom registračného formulára. Je to spustené len niečo vyše týždňa a už máme dosť veľký medzinárodný záujem. Umelci si na základe zaslaných informácií vyberú troch uchádzačov. Hodiny, ktoré sa budú konať v sále vo dvorane VŠMU, budú bezplatne otvorené pre verejnosť," vysvetľuje Kovalčik.

Minulý rok sa organizátori festivalu vrátili ku svojim koreňom, keď obnovili koncept Hudobných záhrad. Osvedčil sa im natoľko, že s ním pokračujú aj tento rok. "Mali sme mimoriadne pozitívnu spätnú väzbu od divákov. Už aj vlani to vznikalo s tým, že sme mali v hlave 20. výročie a nejakým spôsobom sme chceli reflektovať to, ako festival začínal.

Názov je odvolávkou na úplne prvý ročník, kedy sa ešte Viva Musica! volala Hudobné záhrady Bratislavy. Zároveň sme do tohto konceptu spojili aj odozvu na projekt Hudba v Sade, čo boli komorné a neformálne open-air koncerty klasickej hudby v Sade Janka Kráľa, ktorý sme realizovali pred pandémiou.

Počas nej sa realizácia zastavila a ľudia sa nás pýtali, či neuvažujeme nad ich obnovením, a tak vznikli Hudobné záhrady. Trochu sme to zmenili, rozšírili, každý koncert má samostatnú záhradu a termín, neprebiehajú súčasne," hovorí Kovalčik.

Návštevníci sa tak môžu tešiť na koncerty Indi Stivín & Collegium Stivinum v Grassalkovichovej záhrade (6. júl), Equillibrium String Quartet v Botanickej záhrade (13. júl), KamBrass Quintet v Lisztovej záhrade (20. júl), Hledíková, Matejča & Sinfonietta Bratislava v Záhrade Domu Albrechtovcov (27. júl), Percussion Collective v Sade Janka Kráľa (3. august) či Stories Quartet v záhrade kaštieľa v Čunove (10. august).

Koncert v Stupave

Novinkou festivalu je pridaný koncert sláčikového kvarteta Stories Quartet, ktorý sa uskutoční 4. augusta v historickom Kaštieľskom parku v Stupave.

Venovaný bude pamiatke slávneho stupavského rodáka Angela Neumanna (1838–1910), ktorý bol operným spevákom, režisérom a neskôr významným divadelným riaditeľom v niekoľkých európskych divadlách. Na koncerte zaznejú sláčikové kvartetá dvoch velikánov hudby 19. storočia a zároveň Neumannových súčasníkov – Antonína Dvořáka a Edvarda Hagerupa Griega.

Stories Quartet Foto: Victor Terentev
Stories Quartet Stories Quartet

„Je to koncert organizovaný v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Bratislava Region Tourism, ktorá je jedným z našich destinačných partnerov. Tento nápad je tiež výsledkom dlhších debát o tom, či by bolo možné vyviezť festival mimo Bratislavy, pretože Viva Musica! je mestský festival. Rozhodli sme sa, že práve v rámci nášho konceptu Hudobných záhrad je v Stupave nádherný historický kaštieľsky park, ktorý by nám do toho krásne zapadol,“ vysvetľuje riaditeľka Vivy Musicy!.

O ďalšom rozširovaní festivalu mimo Bratislavy však neuvažujú. „Keď už máme to 20. výročie, nielenže bilancujeme, ale sa aj zamýšľame nad koncepciou do budúcna, kam ten festival posunúť.“ V hre je možnosť, že by festival trval dlhšie.

Iva Bittová Čítajte viac Viva Musica! sa vracia k svojim koreňom. Hudobnými záhradami sa priblíži ľuďom

Konečne aj gitara

Medzi účinkujúcimi bude tento rok aj neobyčajný gitarista Sean Shibe, ktorý vystúpi 23. júla na Pontone na Tyršovom nábreží. Pre Janku Kovalčik ide o objav a srdcovku. „Bola to láska na prvé počutie, pretože je to naozaj veľmi originálny, zaujímavý a všestranný umelec. Navyše to tej gitare v rámci nášho festivalu tak trochu dlhujeme, pretože sme mali všetky možné sólové nástroje, ale gitara bola asi len dvakrát súčasťou orchestra. Naozajstný priestor sme tomuto nástroju na festivale nevenovali,“ vysvetľuje.

„V rámci jedného koncertu bude Shibe hrať klasický repertoár a súčasnú hudbu na klasickej gitare, ale aj starú hudbu upravenú pre elektrickú gitaru. Je to jeden z tých koncertov, o ktorom si myslím, že môže priviesť mladého diváka ku klasickej hudbe. Na klasickej gitare bude hrať Bacha a pre elektrickú gitaru si vybral úpravu tvorby Hildegardy z Bingenu. Je to veľmi zaujímavé po zvukovej aj aranžérskej stránke.“

Na festivale Viva Musica! sa ďalej predstaví Nina Kohout (18. júl, Námestie pri Eurovea), Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben Ezra & NANOVO ensemble (1. august, Nádvorie Starej radnice) či klavirista Pavol Bohdan Zápotočný, ktorý je v súčasnosti študentom Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Pre svoj sólový recitál, ktorý sa uskutoční 8. augusta v Moyzesovej sieni, si vybral Rachmaninove Études-Tableaux op. 33 a op. 39, Lisztove Après une lecture du Dante a Fantasia quasi Sonata či Mozartove Sonáty pre klavír F dur KV 332.

Jubilejný ročník festivalu ukončí špeciálny spoločný koncert huslistov Dalibora Karvaya, Karola Daniša a Ondreja Janošku spolu s ich profesorom Borisom Kuschnirom. Na svojom konte má takých úspešných žiakov, ako je Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Alexandra Soumm či María Dueñas.

"Veľmi sa teším, že sa 15. augusta na jednom pódiu stretnem s troma mojimi bývalými študentmi, ktorí sú dnes už slávnymi huslistami, a že si spolu zahráme v rámci tohto špeciálneho koncertu,“ povedal Kuschnir.

Na festivale zaznie v ich podaní exkluzívny program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Piotra Iľjiča Čajkovského, Henryka Wieniawskeho či Franza Waxmana pre sólové husle, dvoje a štvoro huslí v sprievode Orchestra Viva Musica!. Koncert sa uskutoční 15. augusta v Slovenskom rozhlase.

Program 20. ročníka festivalu Viva Musica!

 • 4. júl, 20:00, Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra, Stará tržnica
 • 6. júl, 19:00, Indi Stivín & Collegium Stivinum, Grassalkovichova záhrada
 • 11. júl, 20:00, Maxim Vengerov & Polina Osetinskaya, Veľký evanjelický kostol
 • 12. júl, 10:00, Maxim Vengerov & Polina Osetinskaya (majstrovské kurzy), VŠMU
 • 13. júl, 17:00, Equilibrium String Quartet, Botanická záhrada
 • 18. júl, 20:30, Nina Kohout: Little Butterfly, Námestie pri Eurovea
 • 20. júl, 19:00, KamBrass Quintet, Lisztova záhrada
 • 23. júl, 20:00, Sean Shibe, Ponton (Tyršovo nábrežie)
 • 27. júl, 19:00, Hledíková, Matejča & Sinfonietta Bratislava, Záhrada Domu Albrechtovcov
 • 1. august, 20:00, Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben Ezra & NANOVO ensemble, Nádvorie Starej radnice
 • 3. august, 17:00, Percussion Collective, Sad Janka Kráľa
 • 4. august, 17:00, Stories Quartet (pridaný koncert), Kaštieľsky park v Stupave
 • 8. august, 20:00, Pavol Bohdan Zápotočný: Recitál, Moyzesova sieň
 • 10. august, 17:00, Stories Quartet, Kaštieľ v Čunove (záhrada)
 • 15. august, 19:00, Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!, Slovenský rozhlas

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #hudba #Viva Musica!