Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťtri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.
Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku termín KORENE (s podtitulom Túry do pastierskej kultúry), odkazujúci na počiatky formovania domácej ľudovej kultúry a umenia. Jánošíkove dni budú opätovne trvať päť dní.
Organizátori pripravili mimoriadne bohatý, atraktívny program, ktorý odštartuje v stredu 31. júla podvečer v priestoroch Relaxačno-informačného centra Terchovec. Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční vo štvrtok 1. augusta večer v rodnej osade Juraja Jánošíka.
Popri hudbe, speve, recitácii a premietaní nebude u Jánošov chýbať ani draženie repliky Jánošíkovej pištole, ohňová šou či zbojnícka vatra.
Jednotlivé festivalové dni vyplnia popri dominantných folklórnych programoch interesantné výstavy (Modrotlač, Paľo Čepček – fotografie, Jánošíkove dni na plagátoch), prezentácie ľudových remesiel, muzikantské dielne, kurzy inštrumentálnej hudby, škola tanca, koncerty world music, nočné hranie, premietanie filmov, multimediálne projekty a iné sprievodné aktivity.
Osobitne treba spomenúť sprístupnenie interaktívneho turisticko-náučného Chodníka terchovskej muziky na siedmich miestach, ktoré sú významne späté s jedinečným fenoménom začleneným v zozname UNESCO (osady Kvočkovia, Ploštiny, Horná Tižina, Biely Potok, Vyšné Kamence, Štefanová, ústredie).
Dlhodobo stabilné miesto majú v rámci festivalovej dramaturgie samostatné detské programové bloky, respektíve program seniorských telies z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa býva divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch.
Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré sa, žiaľ, v uplynulých dvoch rokoch v dôsledku krajne nepriaznivého počasia nekonalo. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta).
V piatkovom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (2. august, 20.30 h) vystúpia účinkujúci z Terchovej, Slovenska, Česka a Srbska. Bezpochyby nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru tradične sľubuje terchovský galavečer (3. august, 20.30 h).
Folklórny výkvet Jánošíkovho kraja opätovne v celej kráse a majestátnosti oslávi terchovskú muziku, zapísanú už jedenásť rokov v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Záverečné „slovo“ bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru a zboru.
Šesťdesiate druhé pokračovanie festivalu vyvrcholí v nedeľu 4. augusta v zrenovovanom areáli pod sochou Juraja Jánošíka originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), respektíve záverečným programom v réžii Krajského kultúrneho strediska Žilina (15.00 h).