Obľúbený festival Jánošíkove dni už prekročil šesťdesiatku, ako to, že tak dlho vydržal?
Festival od jeho zrodu organizovali výrazné osobnosti, ktoré svojou kreativitou a odhodlaním vždy našli spôsob, ako ho uskutočniť aj v krajne zložitých poveternostných a iných situáciách. Nebola teda žiadna hra náhody, že Jánošíkove dni sa ako jedna z mála veľkých akcií na Slovensku konali aj v čase vyčíňania covidovej pandémie.
Festival je už polovicu svojho trvania aj medzinárodný, koľko krajín diváci spoznali prostredníctvom Jánošíkových dní?
Podujatie má medzinárodný charakter od roku 1991 a odvtedy sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z 32 krajín Európy, Ameriky, Ázie a Austrálie.
Už o pár dní sa začnú Jánošíkove dni.
Aké zahraničné súbory či interpreti prídu tento rok?
Tento rok je dramaturgická línia Jánošíkových dní postavená na rozvíjaní odkazu pastierskej kultúry. Do uvedeného konceptu sa nám hodili muzikanti, speváci a tanečníci z Českej republiky a Poľska, ktorých sme pozvali. V tejto súvislosti spomeniem aspoň špičkový Vojenský umelecký súbor Ondráš z Brna, ktorý vystúpi v rámci piatkového večerného medzinárodného galaprogramu 2. augusta.
Čítajte viac V Terchovej vydražili Jánošíkov opasok. Na Jánošíkových dňoch zahrala aj Repáňovská muzikaJánošíkove dni majú hojne zastúpených aj domácich interpretov, na ktorú časť programu by ste špeciálne upozornili?
Počas 62. ročníka sa na desiatich festivalových pódiách predstaví v rámci 36 programových blokov takmer 1 600 účinkujúcich. Každé z pódií ponúkne kvalitných interpretov a naším cieľom vždy bolo, aby si ľudia mohli vyberať z atraktívnej, bohatej a pestrej programovej skladby.
Každý rok má festival svoje motto – aké je tento rok?
Kľúčovým slovom ročníka je výraz KORENE – s podtitulom Túry do pastierskej kultúry. Ťažiskové programy Jánošíkových dní budú reflektovať skutočnosť, že čím sú korene mohutnejšie, tým vyššie a širšie môžu siahať aj umelecké presahy – vrátane moderných žánrov inšpirovaných terchovskou muzikou, ktorá je už 11 rokov zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Čítajte viac Ako hrá Ťažká muzika z Terchovej? Vypočujte si juFestival tradične otvára dražba Jánošíkovej výbavy. Čo to bude teraz?
V rámci slávnostného otvorenia festivalu v rodnej osade jeho patróna, legendárneho zbojníckeho kapitána, sme už vydražili valašku, čiapku a opasok. Teraz prišiel rad na historickú repliku Jánošíkovej pištole. Opätovne to bude viac ako zaujímavé.
Už dva roky sa nekonal slávny konský vozový sprievod pre zlé počasie, tento rok hádam bude…
Veľmi nás trápi, že erbový program „terchovského štátneho sviatku“ – konský vozový sprievod – doplatil v uplynulých rokoch nielen na koronavírus, ale i na krajne nepriaznivé počasie. Jeho konanie znemožnili hrôzostrašné búrky spojené s hromami, bleskami a so silným vetrom. Urobili sme ale všetko pre to, aby sa magický sprievod s krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch v nedeľu 4. augusta konal. Dokonca sme ho použili aj vo festivalovom vizuáli ročníka.
Na festivale sú zastúpené aj iné než hudobné žánre, aké sprievodné podujatia chystáte?
Máme pripravenú bohatú ponuku sprievodných programov: tri hodnotné výstavy, prezentácie ľudových remesiel, muzikantské dielne, kurzy inštrumentálnej hudby, škola tanca, koncerty world music, nočné hranie, premietanie filmov, multimediálne projekty… Osobitne treba spomenúť sprístupnenie interaktívneho turisticko-náučného Chodníka terchovskej muziky na siedmich miestach obce, ktoré sú významne späté s jedinečným fenoménom zaradeným do zoznamu UNESCO. Ideálne festivalové dianie vždy predstavuje spoločné dielo organizátorov, účinkujúcich, divákov a celkovej atmosféry. Jánošíkove dni si v Terchovej možno vychutnať všetkými zmyslami.