Blíži sa rytmická smršť: štyri dni svetovej hudby v uliciach Bratislavy

Ulice aj koncertné sály Bratislavy rozozvučí pestrá hudba z rôznych kútov sveta. Vo štvrtok 15. augusta sa začína World Music Festival, ktorý prinesie džez, etno, folklór aj klasickú hudbu. Program a podobu festivalu priblížila jeho programová riaditeľka Jarmila Vlčková.

15.08.2024 08:00
debata
World Musíic Festival bude rytmická smršť

V Bratislave si užijete štyri dni hudby z celého sveta.

Fotogaléria
DHOAD Gypsies from Rajasthan otvoria festival...
Hosťom festivalu bude aj skladateľ a gitarista...
+2Imed Alibi zúročil hlboké znalosti hudby a...

Čo prináša festival do Bratislavy?

Tento rok sa v počas štyroch dní predstavia špičkoví hudobníci z dvanástich krajín vo veľmi pestrom programe. Nájdu si tam “to svoje” milovníci džezu, slovenského folklóru a klasiky, etnickej hudby z Latinskej Ameriky, zo severnej Afriky, a to vo forme klubovej elektroniky, DJ setov, ale pripravujeme aj sériu workshopov a novinku, tzv. Busking stage pre akustické koncerty. Niektoré podujatia sú zdarma, ako napríklad Veľký otvárací koncert vo štvrtok 15. augusta na Hviezdoslavovom námestí a oddychový sobotný program pre celé rodiny s koncertmi, workshopmi a súťažami v Letnej čitárni U červeného raka 17. augusta. Všetky informácie nájdu čitatelia na stránke worldmusicfes­tival.sk

Jarmila Vlčková, programová riaditeľka World... Foto: archív festivalu
Jarmila Vlčková Jarmila Vlčková, programová riaditeľka World Music Festivalu Bratislava.

Na aké výnimočné tohtoročné vystúpenia by ste upozornili?

Aby sme rozmanitosť world music lepšie priblížili, rozhodli sme sa tento rok koncerty rozčleniť a označiť napr. World music je ethonajazz, world music je Global Dance party, folklór v spojení s klasikou a podobne. Pomôže to divákom lepšie sa zorientovať a vybrať si presne to, čo im vyhovuje. Osobitne by som upozornila na Projekt Frigya, to sú intenzívne perkusívne tanečné rytmy spojené elektronikou, samplami tradičných nástrojov a spevu, ktoré vás okamžite prenesú na “psychedelickú verziu severnej Afriky“. Som rada, že naše pozvanie prijal Imed Alibi a producent Khalil Epi z Tuniska. Imed Alibi zúročil hlboké znalosti hudby a rytmov zo svojej domoviny, napr. autentické tranzové rituálne obrady stambeli (černošská hudba otrokov privezených do Tuniska z Nigérie, Čadu) a banga (islamského súfijského charakteru) z juhozápadu Tuniska. Toto je región, kde sa stretávajú kultúry Berberov, moslimských Arabov a bývalých zotročených čiernych Afričanov. Spolu s hudbou mezwed mali povesť zakázanej hudby. Ich vystúpenie bude rytmická smršť, v štýle belly dance a exotických rytmov, a tie sa na Slovensku naživo často nevidia. Rozhodne si nedajte ujsť ich koncert.

Projekt Frigya, to sú intenzívne perkusívne tanečné rytmy spojené elektronikou, samplami tradičných nástrojov a spevu, ktoré vás okamžite prenesú na “psychedelickú verziu severnej Afriky“.

Nguyên Lê Trio bude určite jeden z vrcholov festivalu. Skladateľ a gitarista Nguyên Lê je vietnamského pôvodu, narodil sa vo Francúzsku a vo svojej hudbe prepája rôzne etnické vplyvy s džezom. Tak je to aj na albume Silk and Sand, kde ho sprevádza kontrabasista Chris Jennings a marocký perkusionista Rhani Krjia, ktorý okrem severoafrických ovláda andalúzske, arabské, africké aj latinskoamerické rytmy. Dodám, že je vyhľadávaným spoluhráčom, ktorý sa objavil po boku legiend ako Sting, Dominic Miller, Herbie Hancock, Al Di Meola, Annie Lenox alebo Prince.

Hosťom festivalu bude aj skladateľ a gitarista Nguyên Lê. Je vietnamského pôvodu, narodil sa vo Francúzsku a v hudbe prepája rôzne etnické vplyvy s džezom.

Veľkú hudobnú lahôdku sľubuje aj Driss el Maloumi trio, ktoré prinesie na bratislavský festival marockú hudbu. Driss el Maloumi je momentálne považovaný za jedného z najväčších virtuózov na arabskú lutnu oud. Jeho trio predstaví album Aswat, ktorý vysoko bodoval vo všetkých rebríčkoch world music. Koncertná verzia v Bratislave bude obohatená o sláčikovú sekciu vďaka domácemu zoskupeniu Spectrum Quartett. Ich spoločné vystúpenie je špeciálne, uskutoční sa len na našom festivale.

Na World Music Festivale Bratislava zahrá aj Dzambo Agusevi Orchestra.

World Music Festival sa koná najmä na uliciach hlavného mesta. Ovplyvňuje to aj výber účinkujúcich?

Cieľom festivalu je priniesť viac hudby do mesta a priamo do ulíc. Aj tento rok bude otvárací koncert pestrý a veríme, že oživí centrum. Aj preto sme pozvali DHOAD Gypsies from Rajasthan s farebnou indickou show, balkánsku funky dychovku Džambo Aguševi Orchestra, ale aj slovenských Folk&Bass Orchestra. Všetky ponúknu tanečnú hudbu, každá inú, no spoločné majú to, že milujú, ak sa publikum dobre baví a živo reaguje. Aj my to máme radi. (úsmev)

Veľkú hudobnú lahôdku sľubuje aj Driss el Maloumi trio, ktoré prinesie na bratislavský festival marockú hudbu. . Koncertná verzia v Bratislave bude obohatená o sláčikovú sekciu vďaka domácemu zoskupeniu Spectrum Quartett.

Festival prináša každý rok pestrú skladbu rôznych hudobných žánrov z rôznych kútov sveta. Na aké mená na zozname hostí ste najviac hrdí?

Osobne som hrdá na to, že v tej zostave svetových mien sa nestratili ani slovenskí interpreti. Momentálne máme niekoľko kapiel, ktoré sú mimoriadne úspešné, koncertujú aj na veľkých festivaloch v zahraničí. Každý rok dávame na festivale priestor slovenským talentom a postupne im pomáhame presadiť sa medzinárodne. Mimoriadne úspešná je napríklad Júlia Kozáková s projektom Manuša, skupina DIS IS Markéta, Ondro a kamaráti, Folk&Bass Orchestra, Varkocs, Mária Reháková a z tých známejších Nogaband alebo Pacora trio. Dve z nich predstavíme na tohtoročnom festivale.

Mária Reháková vystúpi s kapelou Topľana. Foto: Dorota Holubová
Maria Reháková Mária Reháková vystúpi s kapelou Topľana.

Väčšina podujatí sa deje na ulici a je pre divákov bezplatná, niektoré vystúpenia sa však konajú pod strechou a na vstupenky. Je záujem aj o tie? Má festival svojich skalných priaznivcov alebo je viac tých náhodných divákov?

Zatiaľ sme mali väčšinu koncertov vypredanú, po covidovom období sa návštevnosť trošku zmenšila, ale opäť nám stúpa. Máme svojich verných fanúšikov a sme radi, že nám pribúdajú noví. Tento rok sme sa zamerali aj na deti, rodiny a mladé publikum. Rodinám bude určená sobota v Letnej čitárni U červeného raka s bohatým programom zdarma. Mladým zas Global dance party vo štvrtok 15. augusta v Pink Whale s dídžejom nominovaným na Latin Grammy Hilderom Brandom, a.k.a. KillaBeatMaker a v sobotu od 21.15 v Kácečku, kde vystúpi Imed Alibi a Khalil Epi.

Súčasťou festivalu je aj medzinárodná odborná konferencia. Na čo slúži a kto sa na nej zúčastní?

Konferencia je od začiatku dôležitou súčasťou festivalu z niekoľkých dôvodov. Asi najdôležitejšia je prítomnosť zahraničných delegátov, ktorým dávame možnosť spoznať našu hudobnú scénu v jej prostredí, informujeme ich o nových, aj významných, projektoch, napríklad publikáciách o slovenskej hudbe, nástrojoch, hudbe menšín, významných osobnostiach, albumoch atď. Zároveň dávame priestor začínajúcim kapelám, a to nielen slovenským, nadväzovať nové kontakty s delegátmi. Ďalším dôvodom je budovanie komunikácie v rámci komunity, preto organizujeme panelové diskusie na rôzne témy. V neposlednom rade nám ide aj o vzdelávanie, súčasťou konferencie sú preto workshopy s odborníkmi pre hudobníkov.

Na festivale zahrá aj Alice in WonderBand.

V prestížnom hodnotení world music a etno festivalov za rok 2018 (podľa spolupracovníkov rebríčka Transglobal world music chart) sa World music festival Bratislava stal víťazom v kategóriách „Nový festival“ a „Malý/stredný festival“. Čo to znamená pre festival a pre vás ako jeho organizátorov?

Je to pre nás dôležité ocenenie, aj záväzok. Získali sme ho v silnej konkurencii výborných festivalov, pričom mnohé z nich boli našou inšpiráciou. Ocenenie vzbudilo záujem v medzinárodnej komunite world music, ktorá pozorne sleduje každý ďalší ročník. Zatiaľ máme samé pozitívne ohlasy. Dbáme na kvalitu festivalu, program aj organizáciu. Predovšetkým však chceme baviť naše obecenstvo, otvárať dvere svetovej hudbe smerom na Slovensko, ukázať, čo táto hudba ponúka a dávať priestor slovenským interpretom. Aj tento rok sme vynaložili maximum, aby sme pripravili čo najlepší festival. Veríme, že sa naši skalní fanúšikovia aj noví diváci prídu pozrieť. Tešíme sa na nich.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #World Music Festival Bratislava