Súčasní umelci z 12 krajín predvedú interaktívne inštalácie, ale aj sochy či maľbu.
Môžu sa ponoriť do snov iných ľudí, dotknúť sa bunky, sledovať roztápanie ľadovej steny, nechať sa pohltiť poéziou dymových obrazcov aj vznikom krajiny z tisícov svetelných nití.
Verejný priestor a zaujímavé interiéry Bratislavy a Košíc ožijú nočnou prehliadkou rozmanitej tvorby súčasných umelcov z 12 krajín vrátane Japonska, Francúzska, Švajčiarska či Talianska. Počas troch nezvyčajných nocí sa s autorskou tvorbou predstavia etablovaní umelci, študenti, zahraniční hostia, nezávislá kultúra, ďalšie festivaly a kultúrne inštitúcie. Festival sa nebojí otvárať spoločensky pálčivé otázky ekológie, marginalizovaných skupín, slobodnej kultúry či vojny na Ukrajine, ponúka interaktívne inštalácie, monumentálne objekty, laserové mappingy či hravé intervencie do prostredia. Biela noc 2024 nezabudne ani na najmenších divákov.
Prvýkrát sa medzi festivalovými lokáciami objaví bratislavská plaváreň Lanfranconi, ktorá ožije unikátnym spojením súčasného umenia a športu, vrátane synchronizovaného plávania, tanca, hudby, literatúry, zvukovej poézie a svetelného dizajnu. Štadión Tehelné pole sa stane dejiskom poetického audiovizuálneho zážitku, ktorý vznikne prepojím svetelného mappingu ihriska s koncertnými vystúpeniami Stroona.
Kreatívci z BN Label prepoja dve ikony socialistickej architektúry – opustený hotel Kyjev a fasádu OD Prior v Bratislave – laserovým mappingom, prvýkrát budeme môcť vstúpiť aj do priestorov hotela Kyjev, ktorý obsadí futuristická site-specific inštalácia Patrície Koyšovej a Matúša Lelovského. Fasádu Bratislavského hradu prebudí pestrofarebnou geometriou animátorka Kriss Sagan.
V Košiciach pripravia autorky Daša Krištofovičová a Marcela Cmorejová interaktívnu performatívnu projekciu na nádvorí Východoslovenskej galérie, ktorá bude poctou košickým umelkyniam. V Kasárňach/Kulturparku vďaka švajčiarskym kreatívcom Cod.Act. stretnete Cycloïd-e: robota, ktorý svojím fascinujúcim, až hypnotickým „tancom” sleduje zvukové vlny.
Francúzsky umelec Guillaume Cousin prináša na Bielu noc vzdušný dymový objekt, ktorý putuje časom a priestorom, vzniká, rastie, spomaľuje, rozpadá sa – a divákov pohlcuje. Svetelná inštalácia ENTER poľského kreatívca Ksawery Komputery je svojským zrkadlom, nadrozmerný digitálny avatar sleduje pohyby, slová a zvuky človeka pred sebou a odráža ich vlastným audiovizuálnym jazykom. Inštalácia Onirica vznikla zo zbierky 28 748 snov, ktoré sa snívali dobrovoľníkom vo výskumoch a spája intímny zážitok snívania so zásahmi umelej inteligencie. Podrobný program v oboch mestách nájdete na stránke festivalu.
Biela noc chce prísť aj tam, kam sa umenie inak nedostane. S inštaláciami, workshopmi a performanciami navštívi neskôr domovy dôchodcov, detské oddelenia v nemocniciach aj väzňov vo výkone trestu. Viaceré festivalové diela sa pritom venujú znevýhodneným skupinám – napríklad Zorka Lednárová nahradí chodiaceho panáka v semafore sediacou postavou na vozíku, laserový mapping na most Apollo z dielne BN Label metaforicky spracúva tému dialógu a spájania oddelených brehov.