Film Drømmer je tretím dielom Hagerudovej trilógie, ktorá sa venuje láske a sexualite. Ocenený film rozpráva príbeh 17-ročnej Johanne, ktorú hrá Ella Överbyeová. City, ktoré má k svojej učiteľke, nie sú opätované. Dievča následne spracuje svoje fantázie a smútok z márnej lásky do románu. O hlavnú cenu Zlatého medveďa sa tento rok uchádzalo 19 filmov.
Sedemčlenná medzinárodná porota v hlavnej súťažnej sekcii popri hlavnej cene, ktorou bol Zlatý medveď, tento rok opäť rozdala aj rad Strieborných medveďov, čo sú ocenenia za jednotlivé filmárske a herecké kategórie. Cenu poroty si z Berlína odváža film El mensaje (Správa) argentínskeho režiséra Ivána Funda. Veľkú cenu poroty získal snímok O último azul (Posledná modrá) brazílskeho režiséra Gabriela Mascaru. Najlepším režisérom tohtoročného ročníka Berlinale bol podľa poroty čínsky režisér Chuo Meng.

Cenu za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe si odniesla austrálska herečka Rose Byrneová za úlohu v snímke If I Had Legs I 'd Kick You (Keby som mal nohy, nakopol by som ťa) americkej režisérky Mary Bronsteinovej. Vo vedľajšej úlohe porotu presvedčil a Strieborného medveďa získal írsky herec Andrew Scott za úlohu vo filme Blue Moon režiséra Richarda Linklatera.
Za najlepší scenár dostal Strieborného medveďa rumunský režisér a scenárista Radu Jude, ktorý svoje dielo na festivale tento rok prezentoval filmom Kontinental '25. Jude vyhral v roku 2021 Zlatého medveďa za film Smolný pich aneb Pitomý porno, ktorý vznikol v českej koprodukcii. V kategórii dokumentov porota ocenila film Holding Liat (Držať Liat), ktorý rozpráva príbeh rodiny jednej z izraelských rukojemníkov unesených 7. októbra 2023 pri útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael.
Medzinárodný filmový festival v Berlíne bol založený v roku 1951 a s festivalmi v Cannes a Benátkach patrí k popredným filmovým prehliadkam v Európe. Oficiálne sa festival skončí v nedeľu. Už na otváracej ceremónii 13. februára dostala Zlatého medveďa za celoživotné dielo škótska oscarová herečka Tilda Swintonová.
