Kto bude víťazom tohtoročného festivalu v Cannes je otázkou pre jasnovidca

Kým vlani bolo na výber niekoľko adeptov na Zlatú palmu, tohto roku je súťaž až tak vyrovnaná, že nikto mimoriadne nevyčnieva. Možno zamiešajú karty posledné filmy festivalu, napríklad nórsky, čínsky alebo americký, no nie je to isté. Môžu to byť pokojne Dvaja prokurátori Sergeja Loznicu, Sirāt Olivera Laxeho, Nová vlna Richarda Linklatera, Tajný agent Klebera Mendonҫu Filha alebo Obyčajná nehoda Jafara Panahiho.

23.05.2025 07:00
1001779397 Foto:
Režisér Jafar Panahi.
debata

Chladnokrvným vrahom sa človek nestáva

O najnovší film iránskeho režiséra Jafara Panahiho Obyčajná nehoda (Un simple accident) bol veľký záujem. Svojich fanúšikov nesklamal, prezentoval príbeh o zničených životoch s nadhľadom a aj s patričným humorom.

Rodina – otec, matka a malá dcéra – idú autom, v tme na niečo narazia, zrejme zabili nejakú zver, a čoskoro im auto vypovie službu. Hľadajú opravovňu a vtedy krívajúceho muža zbadá človek, ktorému zničil ako vyšetrovateľ život, vyvraždil celú rodinu.

Na pomstu čaká roky a toto je jedinečná príležitosť. Rafinovane ho omráči, dá do auta a hodlá zaživa pochovať v púšti. No zmiluje sa nad ním aj preto, že chce, aby mu jeho totožnosť potvrdili aj ostatní väzni.

Slovenská modelka Adriana Sklenaříková na...
Česká modelka Karolína Kurková v kreácii Sabina...
+27Modelka Didi-Stone v kreácii Stephane Rolland...

Fotografka, ktorá práve fotí svadbu, nemá chuť sa do toho zamiešať. Nevesta, tiež jedna z jeho obetí, váha, kým sa nedostaví niekto, kto by ho najradšej vlastnými rukami zabil. Situácia sa komplikuje, pomstitelia sú normálni ľudia, nie vrahovia, sú teda nerozhodní.

Ak je možné povedať, že bolo zábavné, ako sa všetci hádali, nakoniec pomohli malej dcére, odniesli matku do pôrodnice, postarali sa o vrahovu rodinu, je asi odvaha. Pomstitelia však nedokážu urobiť nič, väčšina sa na to vykašle, len ten prvý, ktorý ho objavil, ho donúti k priznaniu, no aj u neho ľudskosť triumfuje.

Hlavnou myšlienkou tohto poučného príbehu je, že bez dispozícií stať sa chladnokrvným vrahom sa ním ľudia nestávajú a tiež, že zničené životy pomsta nenapraví.

Francúzi napísali, že Julia Ducournau Zlatou palmou oceneným filmom Titan šokovala a súťažnou snímkou Alpha rozčúlila. Je na tom veľa pravdy – rozčúlila mnohých, lebo v jej najnovšom galimatiáši sa sotva niekto vyzná. Podpísala sa pod scenár aj réžiu.

Pre zmenu si vymyslela zvláštnu neliečiteľnú chorobu, ľudia sa scvrkávajú na akési sochy a rozpadávajú. Lekárke (Golshifteh Farahani) a jej 13-ročnej dcére Alphe (Mélissa Boros) sa zmení celý život po prehýrenej noci, keď jej vytetujú na rameno začiatočné písmeno mena.

Matka zúri, lebo sa mohla nakaziť. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, detstvo dievčaťu ničí aj závislý brat Amin (Tahar Rahim), ktorého neustále zachraňuje. Vzťah súrodencov je nevysvetliteľný, prekomplikovaný, možno aj incestný.

Či chcela Julia varovať pred ďalšou pandémiou, alebo sa ponoriť do analýzy komplikovaných rodinných vzťahov, je otázka na zamyslenie sa. Osobne si myslím, že Alpha je akási metafora na veľmi smutné obdobie AIDS vo Francúzsku.

Kto je Goliarda Sapienza?

Známa talianska spisovateľka, v mladosti anarchistka a feministka. Jej dielo vyšlo posmrtne a okamžite ju preslávilo. Goliardin (Valeria Golino) príbeh sa začína vo väznici, kde ju zatvorili pre krádež šperkov.

V tomto ponurom prostredí nadviazala silné priateľstvá a putá k spoluväzenkyňami, konkrétne ku krásnej Roberte (Matilda De Angelis). Práve ona, nevyliečiteľne závislá od drog, ktorá nedokáže nájsť pokoj v živote, donúti Goliardu písať.

Dielo však vyšlo po prvý raz vo Francúzsku a až potom sa dostalo do jej rodnej krajiny. Teraz ju v Taliansku vyhlasujú za najväčšiu spisovateľku 20. storočia. Taliansky režisér Mario Martone nazval film Fuori a sústredil sa najmä na pekné a veľmi silné vzťahy delikventiek.

Herečka Scarlett Johansson v róbe Prada na...
Modelka Rose Bertram pózuje fotografom.
+23Česká modelka Eva Herzigová v kreácii...

Goliarda Roberte všetko prepáči, toleruje jej chyby, má strach o ňu aj o životy ostatných dievčat, v ktorých spoločnosti sa cíti byť slobodná. Nie je jasné, prečo Goliarda kradla, vysvetľuje to len tak na okraj v jednej scéne.

Je to uveriteľné, väzenie jej paradoxne dalo silu a usmernilo jej ďalší život. Fuori nie je v pravom slova zmysle životopisný film, skôr sa prikláňam k názoru, že je to oslava priateľstva a spolupatričnosti.

Tarik Saleh, švédsky režisér egyptského pôvodu, nakrútil súťažný film Orly republiky (Les aigles de la Republique). Populárneho herca (Fares Fares, pôvodom z Libanonu) vládne kruhy rafinovane zneužijú. Ponúknu mu hlavnú rolu vo filme o nenávidenom i uznávanom prezidentovi.

Mohol by odmietnuť, ale nedokáže odolať, za čo ho priatelia aj odsudzujú. Pohroma je, že sa až príliš zapletie do vládnych intríg, vie toho priveľa. Netuší, že premiéra filmu, no najmä prejav, ktorý má predniesť na slávnostnom vojenskom defilé, je signálom k vzbure a masakre. Politický triler je nakrútený zručne a vynikne najmä herecký výkon Faresa Faresa.

V sobotu večer porota na čele s francúzskou herečkou Juliette Binoche vyriekne ortieľ, kto získa Zlatú plamu. Bude to prekvapenie, tým si môžete byť istí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #film #Cannes #reportáž #Medzinárodný filmový festival v Cannes