V Katare dokončili scenár seriálu o Mohamedovi

Na miliardu dolárov (asi 752 miliónov eur) sa vyšplhali náklady na seriál o prorokovi Mohamedovi. Jeho nakrúcanie pripravuje katarská spoločnosť An-Núr Holding a producentom je Američan Barrie Osborne, ktorý sa podieľal na výrobe filmu Matrix alebo trilógie Pán prsteňov.

20.12.2012 06:00
debata

Pripravený je už scenár, pri tvorbe ktorého bol konzultantom šéf medzinárodného zväzu moslimských učencov Júsuf Karadáví. Podľa tradície islamu sa na obrazovke ani v jednom zábere prorok neobjaví. Vystupovať však budú jeho spoločníci. Aj to však odporuje tradičnému názoru, podľa ktorého bolo postavenie týchto ľudí medzi ostatnými moslimami mimoriadne, takže ani oni by nemali byť fyzicky spodobovaní.

Kadáví však projekt odobril s vysvetlením: „Konzultoval som s 30 znalcami islamu. Dospel som k záveru, že na tom, ukázať Mohamedových spoločníkov v dramatickom diele, nie je nič zlé. Bývali sme proti tejto myšlienke, pretože sme si o podobe a charakteristike prorokov a ich spoločníkov urobili istú predstavu, ktorá by nemala byť ľudskými obrazmi porušená. V Koráne ani v tradícii odkázanej Prorokom nie je žiadny text či odkaz, ktorý by to zakazoval.“

Seriály moslimovia hojne sledujú najmä počas pôstneho mesiaca ramadánu. Tento rok sa vysielala sága o živote Mohamedových vnukov Husajna a Hasana. Objavilo sa v ňom niekoľko prorokových spoločníkov a medzi znalcami islamu sa o tom veľa debatovalo. Káhirská univerzita Al-Azhar, ktorá je najuznávanejšou inštitúciou sunnitského islamu, vydala vyhlásenie s požiadavkou, aby televízie tieto drámy nevysielali, pretože zobrazovanie prorokových spoločníkov je zakázané. Proti produkcii aj vysielacej spoločnosti boli podané žaloby.

Pripravovaný nákladný seriál má mať sedem dielov a príprava je mimoriadne starostlivá. V pondelok sa k nemu v Dauhe vyjadril aj kuvajtský duchovný Tárik Suvajdán, ktorý vedie skupinu konzultantov filmárov. Podľa neho nedávne náboženské štúdie ukazujú, že nová generácia používa pri získavaná informácií nové spôsoby a nie je závislá od tradičných médií. Nakrúcať sa bude v angličtine a seriál bude preložený do niekoľkých jazykov. Očakáva sa, že osloví aj západné publikum. Tvorcovia pripomínajú, že Hollywood sa v minulosti podieľal na 750 filmoch, v ktorých bol zobrazený islam či prorok v negatívnom svetle. Moslimov tento rok pobúril film Nevinnosť moslimov, ktorý však nevznikol s pomocou Hollywoodu.

debata chyba