Funny Games
18. 3. Kino Lumière, 20. h
Michael Haneke je dnes uznávaným režisérom, dokonca získal aj Oscara. Výnimočné filmy však nakrúcal dávno pred Pianistkou (2001), ktorá ho preslávila. Jedným z nich je triler Funny Games. Anna (Susanne Lothar), Georg (Ulrich Mühe) a ich malý syn Georgie sa vyberú na výlet do svojho domu pri jazere. Nad letnou prázdninovou idylkou sa začne zmrákať, keď sa na scéne objaví tajomná dvojica susedov… Febiofest ponúkne aj ďalšie Hanekeho filmy z 90. rokov a je tak jedinečnou možnosťou vidieť ich na filmovom plátne.
Hon
15. 3. Kino Mladosť, 22. h ; 16. 3 Kino Lumière, 16. h; 19. 3. Kino Lumière, 20.30 h
Dánske filmy sa v hlavnej súťaži festivalu v Cannes neobjavujú často. Thomas Vinterberg tu v roku 1998 získal Cenu poroty so snímkou Rodinná oslava, nakrútenou pod hlavičkou hnutia Dogma 95. Ďalší dánsky film sa do hlavnej súťaže v Cannes dostal až po 14 rokoch a opäť ho má na svedomí Vinterberg. Hrdinom jeho výnimočnej snímky Hon je čerstvo rozvedený štyridsiatnik Lucas, ktorý začína nový život. Má novú prácu, novú priateľku… Všetko však zmení jedna malá detská lož, ktorá sa v malej dánskej dedinke rozšíri rýchlosťou blesku. V hlavnej úlohe filmu exceluje Mads Mikkelsen, ktorý si z Cannes zaslúžene odniesol cenu pre najlepšieho herca.
Súmrak bohov
16. 3. Kino Lumière, 20.30 h
Sekcia Kino-Ikon Plus predstavovala v minulých rokoch pozoruhodné tituly, ktoré však nie sú širokej diváckej verejnosti príliš známe. Tento rok opäť siahla po výnimočných snímkach, ide však o klasiku. Popri Kabinete doktora Kaligariho, Upírovi Nosferatu, Godardovom Pohŕdaní či Bergmanovej Persone uvedie aj Súmrak bohov Luchina Viscontiho – „brilantná historická štúdia o vzostupe nacizmu, morálnom úpadku vyšších spoločenských vrstiev a rozklade rodiny“. Film je prvou časťou voľnej, takzvanej nemeckej trilógie (Súmrak bohov, Smrť v Benátkach, Ludwig).
Snehulienka: iný pohľad
15. 3. Kino Mladosť, 20. h; 16. 3. Artkino za zrkadlom, 20. h; 17. 3. Kino Lumière, 22. h
Španielsky režisér Pablo Berger mal tak trochu smolu. Svoj nemý čiernobiely film pripravoval osem rokov a keď už mal začať nakrúcať, zistil, že vo Francúzsku vznikol podobný projekt, ktorý už o pár mesiacov zbieral ceny po celom svete. Bergerov film, v ktorom sa zo Snehulienky stane toreadorka, sa zrejme oplatí vidieť. Získal 10 španielskych filmových cien Goya a na ďalších 8 bol nominovaný. „Film zobrazuje lásku ako bolestnú lekciu, ktorá nás zbaví naivných ilúzií a my tak dokážeme čeliť životu, v ktorom je každý raz hore a raz zase dole,“ povedal o snímke režisér.
Panna zázračnica
18. 3. Kino Lumière, 18. h
Známy film Štefana Uhra Panna zázračnica, ktorý vznikol podľa predlohy Dominika Tatarku, uvedie festival v obnovenej a zreštaurovanej digitálnej verzii. Snímku uvedie filmový teoretik Juraj Mojžiš, ktorý je zároveň autorom kostýmov filmu. "Film Panna zázračnica bol nepochybne na prospech sebavedomému pohľadu slovenskej kinematografie, ktorá sa rozhliadala po novovlnových dejoch európskeho filmu a udomácňovala sa v nich,“ uviedol Juraj Mojžiš.