Mira Fornay získala na MFF vo Vilniuse cenu za najlepšiu réžiu

Slovenská režisérka Mira Fornay získala na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v litovskom Vilniuse cenu za najlepšiu réžiu.

31.03.2013 13:11
Mira Fornay Foto:
Režisérka Mira Fornay.
debata

Vyslúžila si ju za prácu na svojom druhom celovečernom filme Môj pes Killer (2013), ktorý je už niekoľko dní aj v slovenských kinách. Fornay tak s touto snímkou triumfovala už na druhom festivale za sebou, keď pred niekoľkými týždňami za ňu na MFF v Rotterdame získala jednu z troch hlavných cien – Hivos Tiger Award za najlepší celovečerný film.

„Vytvorila veľmi pôsobivý a silný film, plný skutočného filmového jazyka a presvedčivých hereckých výkonov,“ vyjadrila sa na adresu režisérky Miry Fornay pri odovzdávaní ceny členka poroty, turecká režisérka Yesim Ustaoglu. Porota svoje zdôvodnenie udeliť cenu práve réžii snímky Môj pes Killer oficiálne zdôvodnila slovami, že film okrem iného vyniká “surovým a veľmi efektívne zvoleným spôsobom rozprávania, ktorý v náznakoch buduje silnú drámu a zároveň odmieta patetické vyvrcholenia”.

Medzinárodný filmový festival sa vo Vilniuse konal už po osemnásty raz. Jeho hlavná súťažná sekcia s názvom New Europe – New Names (Nová Európa – nové mená) sa zameriava na vyhľadávanie výnimočných filmov a nových talentov zo strednej a východnej Európy. Viac informácií o podujatí je na webstránke kinopavasaris.lt.

Môj pes Killer vznikol v česko-slovenskej produkcii. Film zobrazuje jeden deň zo slovensko-moravského pohraničia z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Jeho životom otrasie tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi. Marek a jeho kamaráti sú totiž rasisti, ktorí nenávidia Rómov, no ukáže sa, že práve jeho dovtedy nepoznaný nevlastný brat má rómsku krv. Zaujímavosťou filmu je, že si v ňom zahrali výlučne neherci. Mareka stvárnil študent Adam Mihál, jeho matku masérka Irena Bendová.

debata chyba