Colnica Slovákov a Čechov nerozdelí, ale spojí

Dva národy pod spoločnou vlajkou, spoločné úspechy aj prehry a potom križovatka. Ako veľmi sa od seba Slováci a Česi vzdialili za dve dekády svojej samostatnosti? A v čom sú si ešte stále podobní? Odpovede hľadá spoločný projekt RTVS a Českej televízie Colnica/Celnice, ktorý sa na televízne obrazovky verejnoprávnych kanálov dostane už tento týždeň. Skôr ako odpovede ponúka cyklus ďalšie otázky a podnety na diskusiu. A tiež trinásť premiérových autorských dokumentov z dielne niektorých z najlepších slovenských a českých dokumentaristov dneška.

08.04.2013 12:07
RTVS colnica Foto:
Štúdiovú debatu, ktorá bude súčasťou každej z 13 epizód cyklu Colnica, moderujú Adela Banášová a Michal Prokop.
debata (3)

Elity a vzory

Colnica patrí ku koprodukčným projektom, na ktorých sa obe strany už na prvý pohľad podieľajú rovným dielom. Každú z trinástich epizód cyklu odštartuje aj ukončí štúdiová debata pod vedením slovensko-českej moderátorskej dvojice s účasťou zmiešaného publika aj hostí. V každej budú mať premiéru dve dokumentárne snímky – jedna slovenská a jedna česká. Aj ústredné témy každého večera sú vyberané tak, aby boli príznačné pre oba národy.

Už v nedeľu 14. apríla napríklad unikátny cyklus otvorí epizóda s názvom Kríza autorít. Okrem neformálnej debaty z brnianskeho štúdia, kde pod vedením Adely Banášovej a Michala Prokopa podebatujú na tému elít našich národov napríklad aj teológ a publicista Michal Havran a žurnalista Tom Nicholson, bude 90-minútový program pozostávať z dvoch stredometrážnych dokumentov. Prehrýzť sa k nim rozpačitou diskusiou sa divákovi určite oplatí.

Prvý nakrútil mladý český filmár Jan Látal. Vznikal v čase prvej priamej voľby hlavy Českej republiky v obci Hradčany, kde to rozdielnymi názormi na štátnu aj komunálnu politiku doslova vrie. Nosnou ideou snímky je originálny nápad nechať respondentov vybrať si z portrétov všetkých doterajších prezidentov tie, ktoré by si boli ochotní zavesiť na stenu. Druhý film nakrútila známa slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi, ktorá vlastným spôsobom zachytáva odpovede svojich dôsledne vybraných respondentov na jednoduchú otázku s komplikovanou odpoveďou: Kto sú elity národa?

Návrat do normálu?

Projekt Colnica, za ktorým stojí ako autorka slovenská producentka a režisérka Tina Diosi, spojil plejádu prvotriednych filmárov. V ďalších epizódach svoje tematické filmy uvedú napríklad aj Slováci Jaro Vojtek, Juraj Lehotský, Diana Fabiánová, Peter Krištúfek, Peter Kerekes, Robert Kirchhoff, Marek Šulík či Tereza Nvotová a Česi Lucie Králová, Jan Gogola ml., Filip Remunda, Vít Janeček, Petr Marek, Jan Němec a iní. Ich mená a skúsenosti by mohli byť zárukou, že formát Colnica prinesie hodnoty, ktoré ho prežijú. Slovami dramaturga projektu za slovenskú stranu Mareka Leščáka: „Týmto cyklom sa vraciame v produkcii televíznych formátov akoby do normálu.“

K ďalším témam cyklu, ktorý štartuje na Dvojke už v nedeľu o 20. hodine, patria Svet v nás, Naši vedľa nás, Rodina bola základ štátu, Hovorí Boh česky/slovensky?, Od federácie k federácii? či Svadba a rozvod z rozumu.

3 debata chyba