Tri z cien festivalu Hory a mesto získali slovenské snímky

Hlavné ceny festivalu Hory a mesto si rozdelili slovenské filmy a snímky, ktoré ocenil aj festival v kanadskom Vancouveri. Medzinárodná porota rozdala tri ceny slovenským filmom režisérov Rastislava Hatiara, Martina Jurzu a Patrika Paulínyiho. Všetky ďalšie víťazné filmy ocenil aj spriatelený vancouverský festival VIMFF. "Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto ukončia dnes večer projekcie víťazných filmov. Tie budú môcť vidieť aj diváci v Prešove, Dolnom Kubíne, Žiline a vo Zvolene," uviedla PR manažérka festivalu Zuzana Golianová.

15.04.2013 14:00
Nahananie ladu hory a mesto Foto:
Grand Prix festivalu Hory a mesto získal film Naháňanie ľadu.
debata

„Z pohľadu dramaturgie festival prináša najlepšie filmy z vancouverského festivalu a zároveň dáva priestor najnovším slovenským filmom, ktoré sú im rovnocennými partnermi. Potvrdilo to aj rozhodnutie poroty, že až tri slovenské filmy boli ocenené,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Vyzdvihol tiež vysokú kvalitu tohtoročného festivalu, filmy sa totiž po prvý raz premietajú vo full HD kvalite.

Cenu za najlepší film – Grand Prix získal vyše hodinový americký dokument Naháňanie ľadu. Ide o príbeh muža, ktorý zbieral nespochybniteľné dôkazy o tom, ako sa naša planéta mení. Medzi troma ocenenými slovenskými filmami je snímka režiséra Rastislava Hatiara Zabijácka krása, ktorá porotu zaujala v kategórii Vzduch najviac. Film je o paraglajdovom lietaní nad Himalájami, s cieľom doletieť do základného tábora K2, druhej najvyššej hory sveta. Hatiar zachytil dvoch špičkových paraglajdistov, ktorým sa podarilo to, čo ešte nik pred nimi nedokázal.

Cenu Literárneho fondu získal film Martina Jurzu Mercúň – filmový portrét Pavla Ballu, ktorý sa dlhé roky venuje pozorovaniu a sčítavaniu svišťov v Tatrách a často trávi dlhé dni osamote v krutých podmienkach. Porotu zaujal najmä ľudský dokumentárny pohľad na život tohto vedca a vykreslenie jeho silného puta, spojenia s tatranskou prírodou. Tretia cena, ktorá zostáva doma na Slovensku – Cena adidas Terrex pre začínajúceho filmára – je pre Patrika Paulínyiho a jeho film s názvom Nad nami. Mladý filmár priniesol príbeh o dopravnom pilotovi, ktorý sa venuje lyžovaniu a iným adrenalínovým športom. Porota film vyzdvihla „za pútavé vykreslenie vnútorného sveta mladého športovca a uvedomenia si jeho pocitu zodpovednosti voči sebe a svojmu okoliu“.

Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedie v Česku, Maďarsku a Poľsku. Aktuálny 14. ročník sa začal v stredu 10. apríla.

debata chyba