Festival v Cannes čaká silný ročník

Festival v Cannes sa blíži a jeho organizátori vo štvrtok v Paríži zverejnili dlho očakávaný zoznam filmov, ktoré sa dostali do jeho tohtoročného programu. V hlavnej súťaži, o víťazovi ktorej rozhodne porota pod vedením Stevena Spielberga, nechýbajú novinky režisérov Françoisa Ozona, Nicolasa Winding Refna, Romana Polanského, Stevena Soderbergha či bratov Coenovcov.

19.04.2013 10:34
Michael Douglas a Matt Damon vo filme Behind... Foto:
Michael Douglas a Matt Damon vo filme Behind the Candelabra. Aj on zabojuje v Cannes o Zlatú palmu.
debata

Francúzska riviéra onedlho opäť ožije filmom – tradičný Medzinárodný filmový festival v Cannes odštartuje už 15. mája. Zoznam filmov, ktoré sa prebojovali do jeho súťažných sekcií, je odvčera známy. Osemnásť titulov v boji o Zlatú palmu, hlavnú cenu festivalu, sú tento rok mimoriadne silné.

Patrí do nej novinka dánskeho režiséra Nicolasa Winding Refna Only God Forgivess (Len Boh odpúšťa), v ktorej (rovnako ako Refnovej predchádzajúcej snímke Drive) stvárnil hlavnú rolu muža pomstiaceho sa za bratovu smrť Ryan Gossling. Taktiež dráma Ethana a Joela Coenovcov Inside Llewyn Davis s Carey Mulliganovou a Justinom Timberlakeom či životopisná dráma Stevena Soderbergha Behind the Candelabra s Mattom Damonom a Michaelom Douglasom budú patriť k highlightom hlavnej súťaže. Cannes si za miesto premiéry svojej novinky vybral aj Roman Polanski – do hlavnej úlohy filmového spracovania hry Venus in Fur obsadil svoju manželku Emmanuelle Seignerovú. Stvárni sebavedomú herečku, ktorá presviedča režiséra o svojich kvalitách.

O Zlatú palmu stojí aj iránsky filmár Asghar Farhadi, ktorý sa preslávil filmom Rozchod Nadera a Simin. V Cannes predstaví snímku The Past (Minulosť), ktorú nakrútil vo Francúzsku, hrá v nej aj Bérénice Bejo, známa z filmu The Artist. K zaujímavostiam hlavnej súťaže bude určite patriť aj premiéra snímky Un Château en Italie (Zámok v Taliansku) herečky a filmárky Valerie Bruni-Tadeschi, sestry bývalej prvej dámy Francúzska Carly Bruni. Alebo Jeune et Jolie (Mladá a krásna) Françoisa Ozona.

Aj v sekcii Un Certain Regarde sa bude na čo pozerať. Otvorí ju film Sofie Coppolovej The Bling Ring s britskou hereckou hviezdou Emmou Watsonovou. Ako režisér aj hlavný herecký predstaviteľ adaptácie románu Williama Faulknera As I Lie Dying sa v nej uvedie James Franco, filmom Anonymous sa vo festivalovom paláci bude prezentovať iránsky režisér a disident Mohammad Rasoulof, ktorý v Cannes už bodoval pred dvoma rokmi so snímkou Goodbye. Otváracím filmom 66. ročníka festivalu v Cannes bude 15. mája Veľký Gatsby Baza Luhrmanna, 26. mája jedno z najprestížnejších filmových fór na svete uzavrie premiéra snímky Zulu režiséra Jérôme Salleho.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba