Art Film Fest uvedie špeciálnu poctu Júliusovi Satinskému

28.05.2013 07:00
Július Satinský
Nezabudnuteľný Július Satinský Autor:

Na festivale si pamiatku tohto zosnulého herca, komika a spisovateľa uctia špeciálnou sekciou Július Satinský výberom Milana Lasicu.

Na 21. ročníku Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, si uctia pamiatku zosnulého herca, komika a spisovateľa Júliusa Satinského špeciálnou sekciou s názvom Július Satinský výberom Milana Lasicu.

Zo 40-ročného pôsobenia Júliusa Satinského na filmovom plátne vybral Milan Lasica do sekcie sedem snímok, hraných aj dokumentárnych. „Július Satinský a film, to je zvláštna kapitola našej dlhoročnej spolupráce,“ uviedol Lasica, ktorý je zároveň prezidentom Art Film Festu. Festivaloví návštevníci si budú môcť pripomenúť Satinského napríklad ako svojrázneho a vtipného otca Alberta v komédii S tebou mě baví svět (1982) režisérky Marie Poledňákovej alebo ako mimozemšťana v snímke Oldřicha Lipského Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), v ktorej si spolu s ním zahral aj Lasica. "V osemdesiatom prvom som dostal telegram od Oldřicha Lipského, či by som nechcel hrať mimozemšťana. Okamžite som odpovedal, že áno, lebo ako mimozemšťan sa už dlho cítim. Lipský nám dal nielen hereckú, ale aj spoluautorskú voľnosť, a tá spolupráca bola príjemná a zábavná,“ zaspomínal si Lasica.

Satinského si na festivale pripomenú aj dokumentom Podivuhodný svet Júliusa Satinského (2002), ktorý nakrútil zakladateľ Art Film Festu Peter Hledík. V tejto snímke vystupuje aj Satinského o rok mladší brat Vojtech. O živote, tvorbe a vzťahoch bude aj ďalší dokument Momentálně jsem mrtvý… (2006) režisérky Kamily Vondrovej, ktorá ho nakrútila pre cyklus Českej televízie Příběhy slavných. Na Satinského v ňom okrem Lasicu spomínajú aj Marie Poledňáková, Magda Vášáryová alebo Václav Postránecký.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku