Keep Smiling: Ako filmári naháňajú vietor

29.10.2005 10:00
Agnes Gubike
Mladá herečka Agnes Gubiková. Autor:

V Bratislave a okolí sa začala nakrúcať nová slovenská snímka Keep smiling. Je slnečné ráno niekoľko dní pred Dušičkami. V kopcoch za Lozornom vládne nezvyčajný ruch. Nakrúca sa. A slovenský film.

Dokonca s prvkami trileru. Volá sa Keep smiling.Nálada na pľaci je fajn. Prírodná idylka, takmer gýč. Na pozadí jesenných farieb sa pred kamerou objímajú dve postavy.

„Nakrúca sa prvá a posledná scéna filmu, ktorá je zároveň refrénom,“ hovorí režisér Pavol Korec, ktorý tvorí s kameramanom Ivanom Fintom jadro štábu.
K úplnej spokojnosti chýba tvorcom iba vietor. Aby mohli vypustiť draka. Nejde o nijaké rozprávkové monštrum. Je to malý padáčik, kite, s ktorým si má v príbehu užívať adrenalínovú zábavu jeden z hrdinov. Hrá ho Pavel Řezníček. Draka však „krotia“ odborníci.

„Je to úspešný mladý chlap, ktorý veľmi skoro dosiahol všetko, čo chcel,“ hovorí o svojej postave Řezníček. „Odrazu sa ocitol na hranici. Hľadá krajné situácie, ktoré by vybičovali jeho emócie. Aby mal aspoň na chvíľu pocit, že život má význam.“ Český herec, známy z filmov Sametoví vrazi alebo Jak si zasloužit princeznú, potvrdzuje, že sa pracuje od skorého rána do neskorého večera.

Řezníčkov hrdina absolvuje osudové stretnutie s reportérkou Soňou. Hrá ju nenápadná Agnes Gubiková. Počas nakrúcania musí byť len v ľahkých šatách. Hneď, ako sa zastaví kamera, oblieka si sveter a bundu. „Je to suverénna mladá žena,“ rozpráva Gubiková o svojej postave. Priznáva, že vo filme zohrá dôležitú úlohu ľúbostný vzťah a bude v ňom aj veľa akcie.

Medzitým sa členovia štábu presúvajú z lúky pod les. Koná sa tam malý pracovný piknik. Chlieb so šunkou, paprika, syr. Na pni stojí varná kanvica. Fajčí sa a debatuje. Aj o lenivom vetre. A kameraman s režisérom už špekulujú o ďalšom zábere. Nasadnú na auto, chlap na korbe drží laná draka a počas jazdy ho Ivan Finta sníma. Funguje to Filmový štáb projektu Keep smiling nakrúcal v októbri len týždeň.

Jesenná časť výroby sa včera skončila. Pokračovať sa bude v máji. Rozpočet filmu presahuje dvadsať miliónov korún, sedem miliónov poskytlo ministerstvo kultúry. Ak bude tvorcom fúkať priaznivý vietor do plachiet, film začnú premietať v kinách v roku 2007.

 
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk