Rozpráva o slávnom tamilskom filmovom režisérovi Sharmovi, ktorému do kancelárie vpadne tigrí tanečník. Arogantne jeho umenie odmietne a premešká tak jedinečnú príležitosť na hviezdny comeback. Repkov film, ktorý vznikol v slovensko-indicko-rakúskej koprodukcii, je aj poctou juhoindickému „Bollywoodu“.
Tanec tigra spolu s ďalšími ôsmimi slovenskými celovečernými, stredometrážnymi aj krátkymi filmami uvedie medzinárodný festival v sekcii Slovenská sezóna. „Keďže filmy zaradené do tejto sekcie majú rok výroby 2013, nevypovedajú ani tak o tom, aký bol uplynulý rok v našom filme, ale skôr naznačujú, aký by mohol byť ten súčasný. A ten sa začal mimoriadne dobre,“ povedal zostavovateľ sekcie Miroslav Ulman.
Režisér Roman Fábian predstaví svoj celovečerný dokument Banícky chlebíček. Zaznamenáva v ňom zašlú slávu horného Gemera, v ktorého okolí vybudovali pred vyše sto rokmi jeden z najmodernejších banských závodov v Európe. Po páde komunizmu z ekonomických dôvodov ťažbu železnej rudy skončili. Cez sériu portrétov obyvateľov dedinky Rakovnica vytvára obraz myslenia celého kraja.
Film Štvorec v kruhu privezie na Art Film Fest režisér Ľubomír Štecko. Rozpráva v ňom príbeh v Paríži, Prahe a Bratislave žijúceho výtvarníka Vladimíra Ossifa, ktorý je neprehliadnuteľný svojím dielom a spôsobom života. Svetu sa neprispôsobuje, snaží sa ho skôr prispôsobovať svojim predstavám.
„Film Exponáty alebo Príbehy z kaštieľa rozpráva príbehy ľudí, ktorí stratili všetko a ostal im len život. Zároveň je svedectvom jeho sily, ako aj sily našich hrdinov. Ľudí, ktorí už síce iba vegetujú, ale stále žijú, tešia sa, smútia, čakajú. Dokument je aj svedectvom o našej uponáhľanej dobe,“ uviedol režisér Palo Korec o filme ovenčenom Igricom. Jeho hrdinovia sú živými exponátmi v stupavskom kaštieli, v ktorom sa ocitli nedobrovoľne.
Festivaloví návštevníci uvidia aj najnavštevovanejší dokumentárny film roka Kauza Cervanová režiséra Roberta Kirchhoffa, ktorý odhaľuje šokujúce zákulisie najdlhšieho a najtraumatickejšieho prípadu v dejinách slovenskej justície. Špeciálnu premiéru bude mať na Art Film Feste Kobylka. Pod spoločným názvom sa ukrýva blok hraných, dokumentárnych a animovaných filmov študentov a nedávnych absolventov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Sedmička snímok prináša hru so žánrom, autenticitu, mystifikáciu aj zábavu.
„Uvádzanie slovenských filmov na Art Film Feste je pre publikum výnimočné najmä preto, lebo jedine na festivalovej projekcii majú možnosť stretnúť svojich obľúbených hercov alebo tvorcov osobne a po projekcii s nimi viesť dialóg a podeliť sa s nimi o svoje bezprostredné zážitky,“ dodal Miroslav Ulman. Napríklad s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou po filme Miluj ma alebo odíď, s režisérom Matyasom Priklerom po uvedení snímky Ďakujem, dobre či s Martinom Repkom, režisérom filmu Tanec tigra.