Da Vinci ovládol Cannes, kritici film vypískali

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka Da Vinciho kód uvedú v stredu večer v slávnostnej premiére pri príležitosti otvorenia 59. ročníka filmového festivalu v Cannes. Hlavné hviezdy filmu - Tom Hanks, Audrey Tautou a Jean Reno už v stredu predpoludním vítali záplavu fotografov na festivale.

17.05.2006 14:00
debata

Slávnostnému premietaniu filmu však už v utorok večer predchádzalo novinárska projekcia pre pozvaných zástupcov médií. Tí snímku, ktoú natočil režisér Ron Howard podľa knihy britského spisovateľa Dana Browna, príliš nepochválili. Publikum zložené z filmových kritikov snímku v novinárskej predpremiére vypískalo. Počas premietania sa dokonca v kľúčových momentoch ozývali výbuchy smiechu.

„Veľmi sa mi to nepáčilo. Myslím, že to bolo takmer také zlé ako kniha. Tom Hanks bol hotová zombie, vďaka bohu za Iana McKellena. Bolo to prehnané – príliš veľa muziky a príliš grandiózne,“ povedal po premietaní americký filmový kritik Peter Brunette z denníka Boston Globe.

„V tom najdôležitejšom okamihu sa novinári začali smiať. Nie nahlas, ale chichotali sa a myslím, že to hovorí za všetko,“ komentoval reakcie divákov Gerson Da Cunha z Times of India. Iní kritici mali pocit, že 2,5-hodinový film bol pre ľudí, ktorí nečítali knihu, nepochopiteľný. „Ľudia boli zmätení. Netlieskali, boli ticho,“ prezradila Margherita Ferrandino z talianskej televízie Rai 3. Niektorí novinári nazvali film dramatickým dokumentom.

Bestseller Dana Browna, podľa ktorého film vznikol, má už na svojom konte 50 miliónov predaných výtlačkov na celom svete a preložili ho do 44 jazykov. Kontroverzná publikácia pritiahla turistov na rôzne miesta, v ktorých sa príbeh odohráva, vyvolala pobúrené reakcie cirkví a dokonca žalobu zo strany spisovateľov, ktorí tvrdili, že im Brown ukradol motív. Protesty pokračujú aj v Cannes. V stredu už od skorých ranných hodín napríklad tichou modlitbou protestovala sestra Mary Michael z anglickéhjo Lincolnu, kde sa natáčali scény, ktoré pôvodne mali predstavovať Westminsterské opátstva.

Podľa spravodajskej stránky www.news24.com neboli príliš oslňujúce ani výkony hlavných hereckých predstaviteľov Toma Hanksa a Audrey Tautou. Odborník na Svätý Grál Sir Leigh Teabing v podaní britského herca Sira Iana McKellana sa ale naopak dočkal pozitívneho prijatia.

debata chyba