Sanitka 2: noví hrdinovia aj akčné scény

"Můj čas je pouhopouhé prozatím," spievala Hana Zagorová v titulnej piesni seriálu Sanitka, ktorý bol v polovici 80. rokov veľkým diváckym hitom. Na rozdiel od seriálových pacientov, ktorým išlo často naozaj o sekundy, samotná Sanitka napokon bez ťažkostí prežila v priazni televíznych divákov až dodnes. A bude žiť ďalej vďaka voľnému pokračovaniu Sanitka 2, ktoré sa už na jeseň dostane aj na slovenské televízne obrazovky.

24.07.2013 14:00
Sanitka 2 Foto:
Sanitka 2 prinesie staré tváre v nových situáciách.
debata

Výbuchy aj búračky

Biele plášte vymenili za oranžové termobundy, Škodu 1203 za moderného „Golema“, no inak sú to stále oni. Záchranári zo Sanitky, jedného z najpopulárnejších československých seriálov všetkých čias. „V porovnaní s pôvodnou bude táto Sanitka akčnejšia a modernejšia – tým však nehovorím, že lepšia,“ prezradil na tlačovej besede médiám  Ivan Hubač, scenárista Sanitky 2. Tá by sa mala stať hlavným pilierom jesennej programovej štruktúry českej, ale aj slovenskej verejnoprávnej televízie.

Na obrazovke RTVS by pritom mala nová Sanitka plynule nadviazať na odvysielanie tej starej, ktorá aktuálne beží na Jednotke vždy v utorok po 21. hodine. Sanitka¤2 však iste dostane lepší vysielací čas, jej českí tvorcovia si od nej podľa všetkého sľubujú naozaj veľa. V seriáli vraj nebudú chýbať ani ambiciózne akčné scény – napríklad výbuchy či zrážky áut. „Za tridsať rokov, čo robím túto prácu, si nepamätám, že by sa kedy v televízii nakrúcalo toľko búračiek in natura ako práve do Sanitky 2,“ uviedla vedúca produkcie Ilona Jirásková.

Sanitka 2 sa nakrúcala 171 dní. Scény z prostredia záchranky a nemocnice vznikli v priestoroch pražského Motola a Fakultnej nemocnice Na Homolce, český štáb kvôli seriálu dokonca dal postaviť skutočný pohotovostný dispečing vrátane podnikového baru, kde sa kolegovia záchranári stretávajú po službe. Režisérsku štafetu po Jiřím Adamcovi prevzal Filip Renč, scenára sa ujal už spomínaný syn Jiřího Hubača, scenáristu pôvodnej Sanitky.

Nebude chýbať Jandera

Najvýraznejšie zmeny sa zrejme udiali v hereckom obsadení Sanitky. Fanúšikovia Jaromíra Hanzlíka a jeho seriálového Vojtěcha Janderu sa však báť nemusia. Hlavný hrdina Sanitke ostal aj po bezmála troch dekádach verný, rovnako ako Zlata Adamovská, Pavel Zedníček, Ivana Andrlová a niekoľko ďalších hercov vo vedľajších úlohách. K hlavným predstaviteľom sa, naopak, zaradila Dagmar Veškrnová-Havlová, ktorá v seriáli stvárňuje primárku a zároveň Janderovu druhú manželku. Ďalej sa v tíme seriálových záchranárov objaví aj Marek Vašut či Jiří Dvořák. Režisér sľubuje, že nová Sanitka nebude žiadnym spiatočníckym pokusom o vzkriesenie starých čias.

„Pravdupovediac na starú Sanitku nadväzujeme skôr len názvom a tým, že sme podedili niekoľko dobrých hercov, no inak pôjde o nové príbehy, vzťahy, nové technológie. Spôsob rozprávania sa za tie roky naozaj zmenil,“ avizoval na stretnutí s médiami Renč. Pripomeňme len, že záchranárske prostredie medzi vznikom prvej a druhej Sanitky neostalo mimo zorného pola domácich seriálových tvorcov. Pred dvoma rokmi na obrazovkách RTVS odvysielali podobne ladený seriál Zlomok sekundy, v ktorom si zahrali Klára Issová, Roman Luknár či Martin Mňahončák. Prehnane ambiciózny projekt, ktorý sa rovnako pokúšal divákov zaujať explóziami a búračkami, napokon vyvolal rozruch akurát svojou premrštenou cenou (bezmála 3 milióny eur) a divákov výraznejšie nezaujal.

debata chyba